Transport to branża, która stale się rozwija i nic w tym dziwnego, ponieważ jest to jedna z podstawowych działalności, które są niezbędne do tego, aby gospodarka działała w prawidłowy sposób i również się rozwijała. Jest to także bardzo opłacalna branża, która oferuje zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom, dość dobre warunki pracy i wynagrodzenie.
Z tego względu praca na stanowisku kierowcy jest obecnie tak popularna i często wybierana przez wiele osób. Jednak każdy, kto planuje pracować w tym zawodzie, powinien przed podjęciem decyzji, dowiedzieć się jak taka praca wygląda i o czym trzeba wiedzieć, chcąc pracować jako kierowca.
Jakie wymagania musi spełnić kandydat na kierowcę, aby mógł pracować w tym zawodzie?
Praca na stanowisku kierowcy dla części osób może wydawać się łatwa i przyjemna, szczególnie wtedy, gdy ktoś uwielbia jazdę samochodem i nie przeszkadza mu samotność. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy będzie mógł pracować w tym zawodzie i nie każdy będzie się do tego idealnie nadawał. Aby móc kierować samochodem ciężarowym i pełnić wszelkie inne obowiązki kierowcy, trzeba spełnić szereg różnych wymagań.
Pierwszym i najważniejszym wymogiem jest oczywiście posiadanie odpowiednich uprawnień, które potwierdzą, że dana osoba posiada odpowiednie umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które pozwalają jej w sposób prawidłowy i bezpieczny prowadzić pojazd o określonych właściwościach, gabarytach i wadze. Zazwyczaj firmy transportowe wymagają od kierowców, aby posiadali oni prawo jazdy kategorii C+E, które umożliwia im kierowanie pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t łącznie z przyczepą. Ponadto oprócz samych uprawnień, konieczne jest także posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. W zależności od sytuacji kierowca musi ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej lub wstępnej przyspieszonej, po czym uzyskać pozytywny wynik na egzaminie państwowym.
Kolejną ważną sprawą jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego, które potwierdzi, że dana osoba nie ma żadnych przeciwwskazań fizycznych i psychicznych, które mogłyby wykluczać ją z pracy na stanowisku kierowcy. W tym celu wykonuje się szereg różnych badań, ponieważ stan zdrowia kierowcy, to bardzo ważna kwestia, która będzie miała później wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
Jaki jest czas pracy kierowców ciężarówek?
Czas pracy kierowców jest dość szczegółowo określany i regulowany przez różnego rodzaju przepisy. Obecnie kierowca może prowadzić pojazd nieprzerwanie przez maksymalnie 4,5 godziny, a po tym czasie musi on zrobić minimum 45 minut przerwy. W wymiarze dobowym czas pracy nie może przekraczać 9 godzin, a dwa razy w tygodniu może to być maksymalnie 10 godzin. W wymiarze tygodniowym maksymalny czas pracy kierowcy to 56 godzin, a w wymiarze dwutygodniowym 90 godzin.
Ponadto dobowy odpoczynek nie powinien być krótszy niż 11 godzin, a tygodniowy powinien trwać minimum 45 godzin. Pilnowanie czasu pracy kierowców jest bardzo ważne zarówno ze względów prawnych, jak i przez to, że na tej podstawie realizowane jest rozliczanie czasu pracy kierowców.
Ile zarabia kierowca ciężarówki?
Wynagrodzenie, na jakie może liczyć kierowca, zależne jest od takich czynników jak to, czy działa on w kraju, czy międzynarodowo, jakie ma doświadczenie, czy wypracowuje nadgodziny itd. Jednak w Polsce średni zarobek kierowców ciężarówek to około 5 tysięcy złotych brutto, natomiast mediana to wartość w okolicach 3990 złotych brutto.
Z pewnością najwięcej zarabiają kierowcy jeżdżący trasy międzynarodowe, ponieważ zarobki takich osób mogą wynosić od 5 do nawet 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Ponadto przy długich międzynarodowych trasach kierowcy mogą liczyć na większe dodatki i premie, co również znacząco zwiększa wynagrodzenie. Łącząc to z nadgodzinami, pracą w weekendy, nocnymi zmianami, nadmiarowymi kilometrami czy też oszczędną jazdą, kierowca realizujący zlecenia międzynarodowe może zarobić nawet 10 tysięcy złotych brutto na miesiąc.
W temacie pracy kierowcy istotne są także delegacje, czyli podróże służbowe. W takiej sytuacji kierowcy przysługuje dieta, czyli kwota, która ma pokryć koszty wyżywienia w czasie podróży. Są to dodatkowe środki, które należą się kierowcy, który wyjeżdża w podróż służbową.