O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Zamki w Wałbrzychu

W Wałbrzychu znajduje się kilka historycznych zamków, które są sporą atrakcją dla turystów:

  • Zamek Książ
  • Zamek Stary Książ
  • Zamek Nowy Dwór (zwany wcześniej Zamek Ogorzelec)
  • Pałac Czettritzów
zamek-ksiaz

Zamek Książ

Zamek Książ to największy zamek na Dolnym Śląsku. Jeżeli chodzi o skalę krajową to jest na trzecim miejscu w Polsce. Powstał w latach 1288-1292 dla Bolka I. Jedynie w małej części można go zwiedzać. Przed zamkiem można tutaj zobaczyć piękny park z fontannami, który cieszy się popularnością wśród mieszkańców oraz turystów.

Zamek Stary Książ to faktycznie ruiny tego zamku, które znajdują się blisko Zamku Książ. Powstał w latach 1794-1797, a charakteryzował się piękną kolorystyką. Natomiast został zbudowany w stylu eklektystycznym, w miejscu zamku piastowskiego z XIIIw.

Zamek Nowy Dwór to także jedynie pozostałości tego zamku. Zbudowano go na skalnym wzniesieniu. W skład zamku wchodził XIV-wieczny zamek górny, mury obronne, stajnie, zabudowania gospodarcze oraz dom dla załogi.

Pałac Czettritzów  wybudowano w latach 1604-1628 w stylu renesansowym. Była to posiadłość rodu von Czettritz. W XIXw. pałac został przebudowany na styl neorenesansowy. Obecnie ma tutaj miejsce Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa.

_PJT6822_05

Pałac Czettritzów