O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Muzea w Wałbrzychu

Wałbrzych to nie tylko przemysł górniczy. Zamki, pałace, średniowieczne kościoły czy piękny ratusz – oraz muzea, w których zgromadzone są liczne eksponaty z regionu, pokazujące dzieje miasta i okolic.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Stara Kopalnia powstała w XVII wieku. Wydobycie węgla zakończono w 1996 roku.  W 2014 roku utworzono innowacyjne Centrum Nauki i Sztuki, przekształcając industrialne budynki w wyjątkowe w skali regionu i kraju centrum edukacyjno-kulturalne. W Centrum ma siedzibę Muzeum Górnictwa i Przemysłu z podziemną sztolnią, maszynownią i ekspozycjami poświęconymi historii górnictwa oraz Muzeum Geologii, a także galerie sztuki, kawiarnia, Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz scena Zespołu Pieśni i Tańca.

Oficjalna strona

__________________________________________________________________

Muzeum Porcelany

Dawne Muzeum Okręgowe, założone już w 1908 roku. Po wojnie zbiory zabezpieczono, a ponowne otwarcie muzeum – już w Polsce – nastąpiło w 1947 roku. Obecnie Muzeum w Wałbrzychu, znane jako Muzeum Porcelany – posiada bibliotekę i trzy działy główne: Dział Ceramiki, Dział Sztuki oraz Dział Historii Miasta i Regionu oraz wyjątkowy dział geologii z eksponatami paleobotaniki, których trudno szukać w jakimkolwiek innym muzeum w kraju. Mieści się w zabytkowym Pałacu Albertich.

Oficjalna strona

__________________________________________________________________

Prywatne muzeum górnictwa oraz sportów motorowych

Muzeum jest zlokalizowane na terenie nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Teresa”. Na powierzchni można oglądać zabudowania kopalni, dawne urządzenia wyciągowe i maszyny górnicze, odzież, książki i dokumenty. Odtworzone są warunki pracy górników. Właścicielem jest kierowca rajdowy Jan Mazur, który utworzył również część poświęconą sportom motorowym – gratka dla fanów motoryzacji.

Oficjalna strona

Państwowe Muzeum Groß-Rosen

Muzeum upamiętnia mroczny okres z historii miasta, kiedy na terenie Zamku Książ mieścił się oddział obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Przy muzeum znajdują się archiwa i pracownie naukowo-badawcze. Muzeum znajduje się przy ulicy Szarych Szeregów 9.

[Best_Wordpress_Gallery id=”1″ gal_title=”Muzea w Wałbrzychu”]