Podczas spaceru wiele psów zjada śmieci, które są w stanie wyczuć z nawet bardzo dużej odległości. Niestety, jest to częsty problem, z jakim zmagają się ich właściciele.
Zjadanie śmieci przez psa to niebezpieczny nawyk, który nie tylko prowadzi do poważnych problemów z układem trawiennym. Konsekwencją takiego zachowania u psiaka może być zatrucie, prowadzące do śmierci.
Pomimo tego, że wielu właścicieli pilnuje swoje psiaki na spacerach, trudno jest dostrzec śmieci ukryte pod trawą, liśćmi czy zagrzebane w ziemi. Okazuje się, że zepsute jedzenie samo w sobie jest niezwykle trujące dla wrażliwych psich żołądków, wywołują niestrawność, wymioty czy problemy z wypróżnianiem.
Coraz częściej słyszy się także o celowym podkładaniu śmieci z trutką czy metalowymi elementami. Warto zatem oduczyć psa jedzenia śmieci. Nie tylko wpłynie to korzystnie na jego zdrowie, ale może również uchronić życie psa.
Jedzenie śmieci przez psa – dlaczego jest niebezpieczne?
Zanim jednak zaczniemy analizować, dlaczego w dłuższej perspektywie zjadanie przez psa śmieci jest dla niego niebezpieczne, warto wcześniej się zastanowić, dlaczego on właściwie to robi. Niekiedy jedzenie resztek jedzenia porzuconych przez przechodniów na chodniku będzie wynikało z naturalnego, ciekawskiego zachowania psa. Niektóre rasy psów muszą wszystko obwąchać i posmakować, aby pójść dalej. Dla psa znalezienie pożywienia na ziemi również jest naturalnym odruchem, zwłaszcza u szczeniaków, które w ten sposób uczą się świata i swoich przyzwyczajeń.
Wiele psów zjada śmieci podczas spaceru z nudów, kiedy jego typowa ścieżka nie przynosi mu żadnej rozrywki czy urozmaicenia. Napotkane po drodze śmieci wydają się w takim przypadku atrakcyjne, a kwestia ochrony tego, co same znalazły – świetną zabawą. W przypadku psów, które do tego momentu nie miały łatwego życia i pożywienie musiały zdobywać same, jedzenie śmieci jest dla nich przyzwyczajeniem. Dlatego też każdy właściciel powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego psiaka w odpowiedni sposób.
Zjadanie śmieci przez psa jest niebezpieczne, zwłaszcza, że coraz głośniej mówi się o specjalnym podrzucaniu zatrutego jedzenia do parków czy lasów. Pies, który przyzwyczajony jest do jedzenia śmieci, a jego właściciel nie widzi w tym nic złego, może przez przypadek zjeść zatrute resztki. Zjadanie śmieci z trawnika przez psa może doprowadzić do poważnych problemów z przewodem pokarmowym. Częste wymioty, utrudnione wypróżnienie się czy reakcje ciała psa mogą świadczyć o tym, że zjadł coś niewłaściwego.
Jak oduczyć psa jedzenia śmieci na spacerze?
Oduczenie psa podjadania śmieci podczas spaceru jest niezwykle istotne. W ten sposób psiak przestanie jeść śmieci podczas każdej wyprawy i zamiast nieustannego zatrzymywania się, będzie korzystał ze spaceru.
Psa należy uczyć już od szczeniaka, że nie wolno mu jeść śmieci z trawnika. Wypracowanie metody odwracania uwagi psa od leżących na ziemi resztek może się okazać skuteczne, zwłaszcza jeśli w dłoniach mamy odpowiednią zachętę w postaci przysmaku. Oprócz tego konieczne będzie zadbanie o odpowiednią dietę psiaka, aby nie odczuwał on potrzeby jej uzupełniania wszystkim, co napotka na drodze.
Inną kwestią są psy, które trafiły do nas już w dorosłym wieku. Jeśli w ich przypadku nie działa nauczenie go zasady zostawiania i wymiany, konieczna może być konsultacja z psim behawiorystą. Pomoc specjalisty pozwoli na lepsze zrozumienie swojego zwierzaka, a także wypracowanie odpowiedniej metody.
Dobrym pomysłem podczas szkolenia psa jest zakładanie mu specjalnego kagańca fizjologicznego. Pomimo tego, że nie jest to zbyt komfortowa metoda dla psa, uznawana jest za niezwykle skuteczną podczas spacerów.
Problemy z wypróżnianiem u psów po spacerze
Spożywanie przez psa pokarmów, które mogą być dla niego nieodpowiednie, bardzo szybko prowadzi do problemów z trawienie. Pomimo tego, że obserwując zachowanie psa nie widać, że w jego organizmie może dziać się coś niepokojącego, warto weryfikować w jaki sposób się wypróżnia. Psie kupy, zwłaszcza zmiana koloru, konsystencji oraz zapachu może świadczyć o poważnych problemach trawiennych. Jeśli zaobserwowaliśmy takiego problemy u psa, a także podejrzewamy, że zjadł coś nieodpowiedniego, warto udać się na konsultację do weterynarza.