Na terenie Polski można wyróżnić trzy łańcuchy górskie, do których zalicza się: Góry Świętokrzyskie, Sudety i Karpaty.
Polskie góry – jakie można wyróżnić łańcuchy górskie?
Pierwszy z nich należy do najniższych, a jego najwyższym szczytem jest Łysica, której wysokość wynosi zaledwie 612 m. Następne w kolejności, pod względem swojej wysokości, są Sudety. Góry te znajdują się w południowo-zachodniej Polsce, a najwyższym ich szczytem jest Śnieżka, która mierzy ok. 1603 m.
Najwyższymi górami w Polsce są Karpaty, które rozciągają się na terytorium aż 8 krajów – Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii oraz Serbii. Do najwyższego polskiego szczytu w tym łańcuchu górskim zaliczane są Rysy, które położone są w Tatrach Wysokich, a ich wysokość wynosi 2655 m.
W polskich górach panuje wyjątkowy mikroklimat, którego nie sposób znaleźć nigdzie indziej. Zimy w tym rejonie są zawsze bardzo mroźne i śnieżne, co zachęca wszystkich przyjezdnych do aktywności na świeżym powietrzu. Lato w górach znajdujących się na terytorium Polski jest zazwyczaj pogodne, lecz stosunkowo chłodne. Turyści w tym okresie chętnie eksplorują szlaki turystyczne, których w polskich górach jest naprawdę bardzo dużo.
Dlaczego warto odwiedzić polskie góry?
Polskie góry to wspaniałe miejsce na odpoczynek o każdej porze roku. W górach wspaniale bowiem można spędzić czas zarówno latem, jesienią, zimą, jak i wiosną. Taki wyjazd spodoba się wszystkim: małym dzieciom, młodzieży, dorosłym oraz osobą starszym. Polskie góry to jeden z piękniejszych rejonów, jakim może pochwalić się nasz kraj.
Z tego właśnie powodu region ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, jednakże coraz więcej zagranicznych turystów również zagłębia się w te strony. Góry w Polsce są naprawdę wyjątkowe, a krajobrazy niezwykle malownicze i zjawiskowe. Piękno tych okolic zachwyca wszystkich odwiedzających, którzy często przemierzają setki, a nieraz nawet tysiące kilometrów, aby ujrzeć te niepowtarzalne widoki.
Polskie góry to doskonały kierunek podróży dla wszystkich miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Zimą szczególną popularnością cieszy się narciarstwo zjazdowe i biegowe, snowboard, a niekiedy również saneczkarstwo. Latem zaś turyści tłumnie wyruszają na piesze, wielogodzinne wycieczki, które są wspaniałą formą na aktywne spędzanie wolnego czasu.
W jakie góry warto się wybrać?
Przed wyjazdem w góry należy zdecydować, jaki kierunek obrać. Kwestią kluczową jest przede wszystkim cel podróży. Zimą najlepszym wyborem są Sudety lub Karpaty, które oferują bardzo szeroki wybór tras przeznaczonych do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Do najbardziej znanych sudeckich ośrodków narciarskich można zaliczyć Czarną Górę, Zieleniec i Ski Arenę Szrenicę, która mieści się w Szklarskiej Porębie.
W ośrodkach tych trasy nadają się zarówno dla osób będących na początkowym etapie, jak i zaawansowanych narciarzy. W Karpatach dużą popularnością cieszy się Białka Tatrzańska, do której każdego roku ściągają tłumy miłośników zimowych aktywności. Trasy w Białce należą jednak do jednych z trudniejszych, dlatego warto się do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować.
W sezonie letnim często wybieranym miejscem jest Zakopane, które zlokalizowane jest w samym sercu Tatr. Bieszczady również cieszą się popularnością, mimo że nie są to góry łatwe i nie każdy sobie tam poradzi. Z tego właśnie powodu początkujący w pierwszej kolejności powinni odwiedzić Szklarską Porębę, Świeradów Zdrój lub Karpacz, ponieważ w Karkonoszach trasy są jednak o wiele łatwiejsze.
Nocleg w górach – jak go znaleźć?
Najlepszym sposobem na szybką rezerwację noclegu w górach jest skorzystanie ze strony fajne wczasy, która oferuje szeroki wybór apartamentów, hoteli, pokojów, pensjonatów i dużo innych. Na stronie dostępnych jest wiele ośrodków, a wszystkie z nich położone są w najpiękniejszych i najbardziej malowniczych, górskich miejscowościach w Polsce.
Niektóre z nich oferują swoim gościom komfortowe udogodnienia, dzięki którym wyjazd będzie nie tylko aktywny, ale też relaksujący i regenerujący. Niektóre ośrodki dostępne na stronie posiadają bowiem baseny, SPA, saunę czy solarium, które są świetnym sposobem na odpoczynek i regenerację po całym dniu spędzonym na stoku lub szlaku.