O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Zabawy dla dzieci z wykorzystanie suchego basenu z piłeczkami

Suchy basen z piłeczkami to miejsce, które uwielbiają niemal wszystkie dzieci. Możliwość poruszania się bez ryzyka skaleczenia się daje dzieciom mnóstwo swobody i frajdy. Baseny te znajdują się zarówno w przedszkolach, jak i w domach, dlatego maluchy mogą z nich korzystać często. Za każdym razem jednak można wymyślić inną zabawę z wykorzystaniem tego basenu i w tym artykule podajemy kilka propozycji.

Trochę swobody

Basen z piłeczkami stanowi dla dzieci wspaniałe miejsce do swobodnego poruszania się, ponieważ piłki nie są szkodliwe i nie zagrażają bezpieczeństwu maluchów. Dlatego najmłodsi lubią biegać w basenie nie zważając na szybkość, ani rodzaje ruchów. Z tego powodu pierwszym pomysłem na spędzenie czasu w takim basenie jest po prostu swobodne poruszanie się w nim, rzucanie piłeczkami, skakanie i zabawa w berka z rówieśnikami. Piłeczki stanowią pewien opór, dlatego bawiąc się w basenie, dziecko ćwiczy mięśnie i koordynację ruchową i świetnie się przy tym bawi.

Podział na drużyny

Jeśli suchy basen z piłeczkami znajduje się w przedszkolu, można go wykorzystać na wiele sposobów. Ciekawą propozycją zabawy, w której dzieci uczą się pracy w drużynie i która stanowi gimnastykę jest zabawa, podczas której dzieci dzielą się na dwie grupy. Każda z grup w określonym czasie musi wynieść z basenu jak najwięcej piłeczek w danym kolorze. Można tu ustalić nagrody lub grać dla samej frajdy.

Jaki to kolor?

Osoby, które postawiły suchy basen w swoim mieszkaniu, mogą wykorzystać go do wspólnych zabaw, które będą jednocześnie edukujące. Jeśli dziecko uczy się nazw kolorów i poprawnej ich wymowy, można zaproponować mu zabawę z tym tematem. Niech maluch zostanie w basenie, a dorosły poza nim. Dziecko nie patrząc na piłeczki, bierze po jednej i dopiero wtedy patrzy i mówi jej kolor, a następnie rzuca ją do osoby dorosłej. Jeśli dziecko dobrze pamięta już nazwy barw, można zagrać w to samo, tylko, zamiast nazw kolorów dziecko może podawać nazwy przedmiotów w danej barwie. Jest to wówczas ćwiczenie słownictwa, pamięci i skojarzeń.

basen z piłeczkami

Rozpoznawanie przedmiotów

Ciekawym sposobem wykorzystania suchego basenu jest również potraktowania go jako schowka. Wówczas w zabawie biorą udział przynajmniej dwie osoby, ale może brać udział znacznie więcej, ponieważ każdy po kolei będzie musiał rozwiązać zagadkę. Zabawa wygląda następująco. Jedna osoba bierze jakiś przedmiot i wkłada go na dno basenu pomiędzy piłeczki. Osoba zgadująca nie wie, co to jest i musi zgadnąć, wyłącznie dotykając tego przedmiotu. Jest to świetne zadanie na ćwiczenie zmysłu dotyku i skojarzeń. Pozostałe osoby mogą wiedzieć, jaki przedmiot znajduje się na dnie. Potem do zadania podchodzi kolejna osoba. Suchy basen jest do tej gry idealny, ponieważ piłeczki jednocześnie zakrywają rekwizyt, ale pozwalają też na swobodne poruszanie ręką po dnie basenu.

Rzut do celu

Dzieci, które lubią zabawy sprawnościowe, warto zaangażować w rzucanie piłkami do celu. Dzięki temu, że piłek w basenie jest mnóstwo, nie ma potrzeby biegania po wyrzucone już piłeczki. Wystarczy jedynie postawić naprzeciwko basenu wiaderko w takiej odległości, która będzie proporcjonalna do wzrostu i możliwości dziecka. Zabawa ta polega na trenowaniu skupienia i umiejętności trafienia do wiaderka, znajdując się w basenie. Dziecko może zaangażować się w to samo lub z rodzeństwem czy rówieśnikiem. Wówczas każdy uczestnik ma swoje wiaderko i zabawa wzbudza podwójną radość.

Ćwiczenia na powietrzu

Zabawa w suchym basenie często odbywa się wtedy, kiedy pogoda na dworze nie pozwala na wspólne gry na świeżym powietrzu. Jednak kiedy wychodzi słońce i temperatura jest przyjemna, można wykorzystać same piłeczki i zabrać je ze sobą na plac zabaw, do parku czy na boisko. Z najmłodszymi maluchami można poćwiczyć rzucanie i chwytanie piłeczki, a z trochę większymi dziećmi można potrenować żonglowanie lub utrzymywanie piłeczki u nasady nosa bez pomocy rąk. Dzięki temu, że piłki w suchych basenach są lekkie, miękkie i stosunkowo nieduże, można wykorzystać je do różnych dyscyplin sportowych i ciekawych ćwiczeń, które rozwijają i cieszą.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie