O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

W jakich urządzeniach można znaleźć dużo miedzi?

Współczesny przemysł w bardzo dużym stopniu opiera się na wielu surowcach, z których spora większość to różnego rodzaju metale. Warto pamiętać, że te materiały nie są nieskończone, a ich wydobycie wymaga sporej ilości czasu i pieniędzy.

Z tego względu znakomitym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystywanie tych metali, które już wcześniej zostały wykorzystane w przemyśle. Z tego względu, tak ważną rolę odkrywają skupy złomu, które gromadzą wszelkie wartościowe metale, a następnie przekazują je do ponownego użycia. Jednym z bardziej wartościowych metali, które w ten sposób są ponownie wykorzystywane w przemyśle, jest miedź.

Wartość miedzi w skupach złomu

Miedź to jeden z popularniejszych surowców wykorzystywanych w bardzo wielu różnych dziedzinach przemysłu. Dzięki temu, że metal ten jest tak uniwersalny i ma wiele ciekawych i przydatnych właściwości fizycznych, jego wartość jako surowca jest bardzo wysoka. Skupy złomu, które przyjmują miedź, każdy element wykonany z tego materiału podają dokładnej kontroli i na podstawie tego wyceniają ten surowiec. Proces ten służy temu, a precyzyjny sposób wyliczyć realną wartość miedzi i przedstawiać uczciwą jej cenę. Następnie materiał trafia na wagę elektroniczną, która w skuteczny i precyzyjny sposób określa wagę danego do śmieci i na podstawie tego ustalana jest wartość całości.

Ceny skupu miedzi są różne w zależności od formy tego surowca i wynoszą odpowiednio:

  • Miedź milberta – 35 zł,
  • Miedź niesort – 33 zł,
  • Miedź piecyki – 28 zł,
  • Miedź wióry – 28 zł,
  • Kable miedziane w izolacji (podlegają wycenie) – 6 – 16 zł.

Dlaczego miedź jest wartościowym surowcem?

Miedź to bardzo wartościowy surowiec, głównie ze względu na jej możliwości zastosowania i to, że ma wiele ciekawych i praktycznych właściwości. Metal ten jest jednym z trzech najbardziej użytecznych metali na świecie, zaraz po żelazie i aluminium. Czysta miedź jest rzadko spotykana w naturze i stanowi bardzo niewielki procent wszystkich jej zasobów. Zazwyczaj surowiec ten uzyskuje się z minerałów kruszcowych, których w przyrodzie jest bardzo dużo lub też z recyklingu, przez co cena miedzi jest tak wysoka. Miedź po wytopie i oczyszczeniu staje się bardzo miękkim metalem, który charakteryzuje się znakomitym przewodnictwem cieplnym oraz elektrycznym. Z tego względu metal ten tak często wykorzystywany jest jako przewodnik w różnych urządzeniach i instalacjach elektrycznych. Dodatkowo nie reaguje on z wodą, dzięki czemu jest także odporny na korozję, pod warunkiem, że nie ma kontaktu z powietrzem zawierającym związki siarki. Miedź wykorzystuje się także bardzo często w różnego rodzaju instalacjach wodnych i kanalizacyjnych, a także jako pokrycie dachu. Ze względu na silne działanie antybakteryjne, jakie posiada miedź, można ją spotkać także miejscach, gdzie liczy się sterylność na przykład na salach szpitalnych, gdzie wykorzystywana jest jako materiał, z którego zbudowane są różne urządzenia medyczne.

W jakich urządzeniach można znaleźć najwięcej miedzi?

Z racji tego, że miedź to bardzo praktyczny metal, który dzięki swoim właściwością wykorzystywany jest w bardzo wielu dziedzinach, to surowiec ten możemy znaleźć w większości urządzeń elektronicznych. Mogą to być komputery, telewizory, smartfony, tablety i wszelkie inne urządzenia mobilne, a nawet silniki czy napędy elektryczne. Miedź można pozyskać również ze starych kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznej oraz wielu innych urządzeń, które do działania potrzebują energii elektrycznej. Ponadto cennym źródłem miedzi są także stare kable i przewody, które można znaleźć praktycznie wszędzie. Jako że miedź jest znakomitym przewodnikiem elektrycznym, to właśnie w takich zastosowaniach sprawuje się idealnie. Dodatkowo ma ona również znakomite właściwości przewodnictwa cieplnego, przez co jest podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji rur i elementów instalacji ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji oraz innych tego typu systemów. Z tego względu wymiana instalacji grzewczej w domu to idealny moment, aby wszelkie elementy starej instalacji, które wykonane są z miedzi oddać do skupu surowców wtórnych we Wrocławiu lub innej miejscowości i tym samym pozwolić na ich ponowne wykorzystanie, a przy tym zarobić

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie