O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Rana cięta – kiedy wymaga szycia?

Skóra to bardzo ważny element organizmu każdego człowieka. To właśnie ona pełni rolę bariery ochronnej, która zatrzymuje wszelkie drobnoustroje próbujące przeniknąć do wnętrza naszego organizmu, a także częściowo chroni również narządy i inne elementy organizmu przez różnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Skóra ma także niesamowite zdolności do samoistnego gojenia się i tym samym odnawiania niezbędnej bariery ochronnej. W przypadku delikatnych zranień zazwyczaj niepotrzebna jest żadna pomoc, a zalecane jest jedynie odkażenie rany i ewentualne jej zabezpieczenie.

Niestety rany cięte to rodzaj uszkodzeń, który powoduje, że często skóra nie jest w stanie samodzielnie się odbudować, a nawet jeśli jej się to uda to w danym miejscu powstanie blizna. Aby tego uniknąć i znacząco przyspieszyć gojenie się ran ciętych, powinno się je zszyć. Czym jednak jest ten zabieg, w jakich sytuacjach się go stosuje, kto może go wykonać i jak postępować z raną po tym zabiegu?

Na czym polega szycie ran ciętych?

Rany cięte to przerwanie ciągłości skóry spowodowane ostrymi narzędziami i przedmiotami. Brzegi tego typu rany są równe i gładkie, a w wyniku powstania takiej rany dochodzi zazwyczaj do uszkodzenia wielu naczyń krwionośnych, przez co rany cięte bardzo często obficie krwawią. W takiej sytuacji zazwyczaj niezbędne jest szycie, które polega na złączeniu dwóch części rany, powstałych podczas rozcięcia skóry. Dzięki temu, że tkanki mają ze sobą styczność, proces gojenia takiej rany przebiega zdecydowanie szybciej, a w jego wyniku nie powstaje blizna lub jest ona znacznie mniejsza i mniej widoczna niż w przypadku gojenia się niezszytej rany.

Do szycia wykorzystuje się zazwyczaj nici wchłaniane, które nie wymagają ściągania (zazwyczaj stosowane przy szyciu tkanek głębokich) oraz nici niewchłaniane, które wymagają ściągnięcia po pewnym czasie (najczęściej wykorzystane do szycia skóry).

W jakich sytuacjach stosuje się szycie ran ciętych?

Nie w każdym przypadku zranienia konieczne jest szycie rany, ale gdy mówimy o ranie ciętej, to w znaczącej większości przypadków zabieg ten jest koniecznością. Gdy widzimy, że rana mocno krwawi, jest głęboka, jej brzegi mocno się rozchodzą i nie chce się sama zagoić, jest to wyraźny sygnał, żeby jak najszybciej udać się do lekarza, który podejmie decyzję o tym, czy szycie jest konieczne, czy też nie. Porada lekarska jest szczególnie ważna w przypadku gdy rana dotykowo jest zabrudzona lub gdy chcemy uniknąć widocznej blizny.

Kto może wykonać szycie rany ciętej?

Szycie ran nie należy do trudnych zabiegów, jednak wymaga ono odpowiednich umiejętności, wiedzy, doświadczenia oraz niezbędnych narzędzi i akcesoriów, aby można było je przeprowadzić w sposób bezpieczny i skuteczny. Z tego względu szyciem ran ciętych zajmują się zazwyczaj pielęgniarki, ratownicy medyczni czy też lekarze.

szpital

W nagłych przypadkach najlepiej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie na pewno uzyskamy niezbędną pomoc lub do innej tego typu placówki medycznej.

Jak postępować z raną po szyciu?

Każdego rodzaju rana to poważny uraz, który przerywa ciągłość bariery ochronnej, jaką jest skóra. W wyniku tego może dojść do zakażenia lub innego rodzaju powikłań, których lepiej uniknąć. Z tego względu zarówno przed szyciem rany we Wrocławiu w CM Medus jak i po tym zabiegu, niezbędne jest odpowiednie zadbanie o to miejsce na ciele. Zaleca się w tym przypadku dbałość o higienę okolicy rany, regularne zmienianie opatrunków, a w przypadku wystąpienia stanu zapalnego przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków i antybiotyków.

Gdy dana osoba nie była szczepiona przeciwko tężcowi, konieczne jest także wykonanie tego szczepienia, aby uniknąć późniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli zauważymy, że rana po zszyciu nie goi się prawidłowo lub występuje mocny ból, lub inne niepokojące objawy to trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Po szyciu bardzo ważne jest także to, że szwy po jakimś czasie muszą zostać ściągnięte, wyjątkiem są tylko szwy wchłaniane, który wykorzystuje się do szycia głębokich tkanek i w ich przypadku wchłaniają się one samoistnie po pewnym czasie.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie