O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Najbardziej uciążliwe skutki uboczne wszywki alkoholowej

Wszywki alkoholowe to ciesząca się dużą popularnością metoda walki z alkoholizmem. Budzi jednak także dość sporo kontrowersji. Mimo wszystko daje ona świetne efekty w zwalczaniu nałogu. Warto stosować ją razem z leczeniem psychoterapeutycznym. 

Kto może skorzystać z wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa to świetny sposób na walkę z alkoholizmem w przypadku osób, które chcą to zrobić skutecznie, ale potrzebują w tym wsparcia. Esperal jest umieszczany pod skórą w niewielkim nacięciu, dzięki czemu jest on zupełnie niewidoczny. Nie wpływa więc negatywnie na funkcjonowanie pacjentów. Nikt z otoczenia nie musi także wiedzieć o wszywce

Mimo wielu zalet esperal wywołuje także skutki uboczne, zwłaszcza w przypadku osób, które stosują go już od dłuższego czasu. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko, które zdarza się jedynie w przypadku pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarza.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywki, jak potocznie nazywa się esperal, zawierają substancję czynną, którą jest disulfiram. Spożywanie alkoholu wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, dlatego ma ona na celu wzbudzić niechęć do sięgania po alkohol. Jego spożywanie przestaje kojarzyć się z przyjemnym doznaniem. Wszywkę umieszcza się najczęściej pod łopatką. Substancja czynna zaburza metabolizm alkoholu w organizmie, który nie jest w stanie go trawić w odpowiedni sposób. Kumulowanie się w organizmie aldehydu octowego wywołuje dolegliwości przypominające kaca, jednak o zdecydowanie większym nasileniu. Dodatkowo mogą one utrzymywać się nawet kilkanaście godzin od spożycia alkoholu.

Do najczęściej występujących dolegliwości można zaliczyć:

  • bóle głowy, 
  • nudności,
  • wymioty, 
  • utratę świadomości oraz samokontroli. 

W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca oraz zaburzeń oddechowo-krążeniowych. 

Jakie są skutki uboczne esperalu?

Skutki uboczne wszywki alkoholowej zdarzają się bardzo rzadko. Jednym z objawów, jakie mogą się pojawić, jest senność, nudności, metaliczny posmak w ustach, wymioty, przemijająca impotencja oraz zbyt szybkie męczenie się. 

Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń, to ryzyko ich wystąpienia jest zdecydowanie mniejsze. Wzrasta ono, jednak gdy pacjent mimo zakazu sięga po alkohol. Skutki uboczne występujące w przypadku wszywki alkoholowej nie są jednak bardzo uciążliwe. Jeśli okazuje się, że mimo stosowania się do zaleceń nadal się one utrzymują, to może być konieczne zmniejszenie dawki leku

Pacjenci decydujący się na wszywkę alkoholową muszą mieć świadomość tego, jak ważne jest wstrzymywanie się od spożywania alkoholu. Wszystko to ze względu na to, jak poważne konsekwencje może mieć reakcja disulfiramu z alkoholem. Bardzo rzadko natomiast pojawiają się reakcje alergiczne, które mogą mieć postać zmian skórnych pojawiających się w miejscu implantacji lub objawiać się zaburzeniami psychotycznymi.

Dla pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z rozwiązania, jakim jest wszywka alkoholowa, we Wrocławiu działają gabinety specjalizujące się w takich zabiegach. 

Dlaczego trzeba odpowiednio leczyć chorobę alkoholową?

Głównym celem stosowanie wszywki jest ograniczenie spożycia alkoholu, a w konsekwencji także spowodowanie całkowitej abstynencji. Dzięki temu, że metoda ta daje zadowalające efekty, to na wszycie esperalu decyduje się coraz więcej osób. Najtrudniejszym zadaniem w przypadku choroby alkoholowej jest zmotywowanie chorego do tego, aby ograniczył on spożywanie alkoholu. 

Alkoholizm jest poważną chorobą, która dotyka duży odsetek społeczeństwa. Wiele osób, które nadużywają alkoholu, nie są świadome swojego problemu i nie chcą się do tego przyznać. Choroba ta sprawia, że chory traci kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu. Odczuwa ogromną potrzebę jego spożywania. Pierwsze objawy uzależnienia bardzo często są bagatelizowane przez otoczenie, aż nałóg dojdzie do krytycznego momentu, gdy samodzielne uporanie się z nim będzie praktycznie niemożliwe.

alkoholik

Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby alkoholowej to upośledzenie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. W przypadku jego niespożywania pojawia się głód oraz zespół abstynencyjny. U uzależnionych pojawia się także zdecydowanie większa tolerancja na alkohol, przez co nałogowiec spożywa go jeszcze więcej. U niektórych osób może pojawić się także paranoja oraz psychoza. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie charakterystycznych objawów oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Esperal dzięki działaniu na psychikę pacjenta pozwala na zmotywowanie go do życia w trzeźwości.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie