O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Monitoring wizyjny: montować kamery na widoku czy je ukryć?

Wiele osób chcąc zapewnić większe bezpieczeństwo na terenie swojej firmy, czy też posiadłości decyduje się na montaż monitoringu.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które znacząco podnosi bezpieczeństwo i pozwala na stałą kontrolą nad tym, co dzieje się na danym terenie podczas naszej nieobecności. Jest to także system, który w połączeniu z alarmem, systemem kontroli dostępu i innymi tego typu zabezpieczeniami może znacząco ułatwić pracę ochroniarzom i dużo lepiej zabezpieczyć mienie oraz uchronić osoby przebywające na danym terenie przed zagrożeniami.

Ukryte kamery czy kamery montowane w widocznym miejscu?

Kamery monitoringu można montować w widocznym miejscu lub w ukryciu. Oba z tych rozwiązań mają swoje wady i zalety, ale warto pamiętać także o obowiązku informacyjnym, jaki na nas ciąży w związku z użytkowaniem monitoringu. Bez względu na to czy kamery są widoczne, czy nie, musimy w sposób zgodny z prawem i zasadami poinformować osoby przebywające w ich zasięgu o tym fakcie.

Jednak nie w każdym przypadku podczas stosowania monitoringu dochodzi do przetwarzania danych osobowych. W sytuacji, gdy montujemy monitoring w naszym domu, jego zasięg nie obejmuje innych osób, obraz z kamer nie jest nigdzie zapisywany, a służą one jedynie do podglądu tego, co dzieje się w danym momencie na naszej posesji to nie dochodzi do przetwarzania danych osobowych.

Ukryte kamery sprawdzą się bardzo dobrze w miejscach, w których istnieje ryzyko, że zostaną one uszkodzone. Niektóre osoby chcące popełnić jakieś wykroczenie lub przestępstwo w momencie, gdy zobaczą kamery, zmienią plany, ale część osób tego nie zrobi i może chcieć je zniszczyć, aby nie było dowodów świadczących przeciwko nim.

Montując ukryte kamery pomimo tego, że osoba jest poinformowana o tym, że dany obszar jest monitorowany, to nie wie ona dokładnie, gdzie znajdują się kamery. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich miejscach stosowanie ukrytych kamer jest możliwe. Chcą zastosować monitoring np. w firmie, należy zamontować kamery w widocznych miejscach.

W jakich miejscach warto montować kamery monitoringu?

Monitoring to bardzo przydatny system, który oprócz podniesienia bezpieczeństwa na danym terenie może służyć również w celu kontrolowania tego co dzieje się w naszym domu podczas naszej nieobecności. Możemy sprawdzić, co robi nasz pies, czy dzieci zachowują się odpowiednio, czy nie zapomnieliśmy np. zamknąć garażu, bramy i wiele więcej.

Jednak, aby monitoring spełniał swoje zadanie, kamery muszą być zamontowane w odpowiednich miejscach. Tylko w takim przypadku będziemy mogli w pełni wykorzystywać potencjał monitoringu wizyjnego.

Jeśli decydujemy się na montaż kamer w domu, warto zadbać o to, aby przynajmniej część z nich była dobrze widoczna. Często sama obecność kamer może skutecznie zniechęcić osoby planujące włamanie, kradzież lub inny tego typu czyn zabroniony do jego popełnienia. Kluczowe w tym przypadku jest monitorowanie obszaru przy bramie wjazdowej, wejścia do domu, garażu, a także całego otoczenia wokół domu.

Nie mniej ważny jej również wewnętrzny monitoring domu. Dzięki niemu możemy kontrolować to, co dzieje się np. u naszego małego dziecka w pokoju, możemy oberwać także kuchnię, kotłownię czy wnętrze naszego garażu. W takich zastosowaniach lepiej sprawdzą się ukryte kamery, które nie będą przyciągać uwagi i psuć wystroju wnętrza.

monitoring

Monitoring wizyjny a prawo

Prawo wyraźnie określa zasady stosowania monitoringu wizyjnego. Aby móc z niego legalnie korzystać należy podać cel, w jakim go stosujemy, a także poinformować wszystkie osoby przebywające na terenie monitorowanym o tym fakcie. Obszar monitorowany powinien być także odpowiednio oznaczony przy pomocy specjalnych tablic informacyjnych i oznaczeń.

Niezbędne jest również określenie czasu przechowywania danych i prawidłowe zabezpieczenie zebranych nagrań, tak aby nie dostały się one w niepowołane ręce. Warto także pamiętać, że dostęp do nagrań mają osoby zarejestrowane na nich, a także Policja lub ubezpieczyciel, w sytuacji, gdy zapisy z kamer mogą być wykorzystane jako dowód w związku z popełnionym przestępstwem lub wypadkiem.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie