Truskawka – owoc symbolizujący cudowne, ciepłe lato. Owoc słodki, soczysty i intensywnie pachnący, który znajduje wielbicieli zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jego hodowla jest właściwie prosta i możliwa zarówno na działkach, jak i w przydomowych ogródkach. Wystarczy odrobina chęci i ogrodniczego zacięcia, by zamiast poszukiwania stoisk z truskawkami cieszyć się plonami własnej pracy. Coraz więcej osób decyduje się dziś na sadzenie truskawek i ich własnoręczne zbieranie, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że za plon odpowiadają w głównej mierze warunki sadzenia sadzonek oraz odpowiedni wybór miejsca. W jakim czasie należy sadzić truskawki, by móc oczekiwać od nich pięknych, dojrzałych owoców?
Sadzenie letnie truskawek
Każdy ogrodnik ma własne zasady działania, jednak większość z nich jest co do terminu sadzenia truskawek dość zgodna – te posadzone w lipcu i sierpniu dają szansę na pełne, zadowalające zbiory w roku następnym. Truskawki posadzone w szczycie lata mają bowiem dużo czasu, by przed zimą wytworzyć silny system korzeniowy oraz mnóstwo zawiązków pąków kwiatowych, które będą podstawą dobrego plonu. Dzięki sadzeniu truskawek latem możliwe jest zbieranie pełnych plonów już w roku kolejnym i w momencie spełnienia wszystkich warunków dobrych dla rozwoju sadzonek, osiągnięcia maksimum wydajności dla danej odmiany truskawek.
Sadzenie letnie jest równocześnie uważane za jedną z najbardziej ekonomicznych metod – letni termin sadzenia skraca do minimum okres wzmożonej pielęgnacji posadzonych roślin, a więc ich podlewania, nawożenia czy ogólnej ochrony przed szkodnikami.
Sadzenie wiosenne truskawek
Kolejne dość popularnie stosowane rozwiązanie to sadzenie wiosenne, znacznie korzystniejsze od sadzenia truskawek późną jesienią. Na wiosennym rynku nie brak bowiem dobrze ukorzenionych sadzonek truskawek z naprawdę wielu gatunków. Wiosna ma jedną szczególną zaletę – o ile zima była wystarczająco śnieżna, ziemia jest dla truskawek odpowiednio wilgotna, dzięki czemu sadzonki z łatwością się przyjmują. Jedynym problemem, z którym spotykają się ogrodnicy sadzący swoje truskawki wiosną, to niewielkie plony w pierwszym roku zbiorów. Truskawki nie miały bowiem wówczas wystarczającego czasu na przyjęcie się w ziemi i wypuszczenie pączków. Jedynym wyjątkiem są tu dość drogie sadzonki frigo klasy A+ lub też sadzonki z klas wielokoronowych. Truskawki sadzone wiosną obiecują pełne plony dopiero następnej wiosny, a więc przez cały okres lata i jesieni konieczne jest odpowiednie dbanie o ich stan.
Sadzenie jesienne i późno jesienne
Ci, którzy nie spieszą się do zbierania własnych truskawek mogą postawić na sadzonki jesienne – te dadzą co prawda plony w nadchodzącym roku, jednak ich owoce nie będą jeszcze tak obfite i gęste jak w przypadku sadzenia letniego. Jesień daje roślinom zbyt mało czasu na zakorzenienie i rozwój, a więc im późnej posadzimy truskawki, tym większa szansa, że sadzonki truskawek mogą nie przetrwać zimy lub po prostu słabo obrodzić w nadchodzącym roku. Jesienią mamy też do wyboru znacznie mniej gatunków truskawek, co może przełożyć się na jakość owoców i ich smak.
Co poza terminami sadzenia?
Truskawki rosną w głównej mierze dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu i nawodnieniu gleby. Z tego też powodu są owocami dość łatwymi w uprawie i przynoszącymi realne zbiory. Aby jednak plony z sadzonek były satysfakcjonujące, warto zadbać o warunki, w jakich będą wzrastały nasze truskawki. Miejsce, w którym zostaną posadzone musi być odpowiednio nasłonecznione – w cieniu owoce rosną małe, niewyraziste i kwaśne. Wielkie, soczyste i czerwone truskawki to właśnie skutek dobrego nasłonecznienia oraz odpowiedniej gleby. Jej odczyn powinien wynosić pomiędzy 5,5 a 6,5 pH, a sama gleba powinna być dobrze przekopana i odpowiednio użyźniona. Warto pamiętać też o odpowiednim rozmieszczeniu sadzonek względem siebie – truskawki sadzimy w rzędach, w odległości około 30 centymetrów względem siebie i 50 cm pomiędzy rzędami. Warto pamiętać też o odpowiednim zabezpieczeniu podłoża i wyściółce, która powstrzyma intensywny rozwój chwastów i ograniczy kurzenie się ziemi.