O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak zorganizować udaną imprezę integracyjną w plenerze?

Często mówi się, że udane imprezy integracyjne to klucz do sukcesu team buildingu. Organizuje się je w szkołach, przedsiębiorstwach i wielu różnych organizacjach, gdzie stawianie na zespół ma istotne znaczenie dla rozwoju. Przyjmują one naprawdę różne formy, czy to oficjalne czy nieoficjalne i mogą być naprawdę ciekawie zorganizowane. Aby więc dowiedzieć się więcej o imprezach integracyjnych i ich wpływie na relacje międzyludzkie, przedstawiamy poniższy artykuł. 

Czym są imprezy integracyjne?

Na samym początku zastanówmy się, czym tak naprawdę są imprezy integracyjne. Są to różnego rodzaju spotkania i wydarzenia, w których członkowie zespołów mogą lepiej się poznać na neutralnym gruncie. Tego typu imprezy opierają się głównie na tym, by ludzie na niej obecni prowadzili ze sobą różne interakcje – nie tylko rozmowy, ale także zabawy, rywalizacje, a nawet drobne spory. Integracja jest okazją do wyrażania autentycznej osobowości i wspólnego doświadczania różnych przeżyć, co niesamowicie zbliża ludzi. 

Impreza integracyjna może być formalna – w restauracji, hotelu, na auli – lub mniej oficjalna – na świeżym powietrzu – i to właśnie na tej drugiej się dzisiaj skupimy. 

Jak może wyglądać impreza integracyjna w plenerze?

Tego typu imprezy są czasem organizowane w postaci przyjęć pod namiotem, ale mogą również mieć postać zabaw i gier terenowych. Przebywanie na świeżym powietrzu bardzo oczyszcza głowę i otwiera ludzi na siebie, dzięki czemu taki piknik jest dużo lepszą opcją niż bankiet w restauracji. Jeśli zaś chodzi o zabawy terenowe, to jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy budują więzi w stresujących sytuacjach, a przy tym chcą rozwijać swoje umiejętności dowódcze, logiczne lub kreatywne. 

Dla jakiej grupy docelowej jest to idealne rozwiązanie?

Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Otwarta przestrzeń i świeże powietrze jest dla wszystkich i to od organizatorów zależy, jak będzie wyglądać impreza plenerowa. Mogą w niej brać udział uczniowie, właśnie w grach terenowych oraz starsze osoby z różnych branż czy organizacji, którym zależnie od upodobań można zorganizować mniej wymagającą terenową zabawę lub spokojny piknik. 

Jakie są wady takiej imprezy?

Pierwszą myślą jest oczywiście zmienność pogody. Choć imprezy terenowe najlepiej organizować wiosną i latem, to również w tym okresie pojawiają się dni, w których pogoda nie dopisuje i nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. W takich wypadkach dużo lepiej sprawdza się bankiet, który można zorganizować pod namiotem w razie niepogody, niż gra terenowa. 

Zabawy i gry w terenie będą jednak lepszym rozwiązaniem dla osób, które przejawiają skłonności do alergii, ponieważ przyjęcia na łonie natury zazwyczaj wiążą się z dużym narażeniem na pyłki i kąsające owady. W takiej sytuacji piknik będzie bardzo uciążliwy, a podczas gry terenowej zazwyczaj szybko się przemieszcza, dzięki czemu natura nie jest dla alergików tak surowa. 

W każdym z wypadków warto jednak pytać uczestników, jaką opcję bardziej preferują. 

Jakie korzyści płyną z gier i zabaw w plenerze?

Należy zaznaczyć, że taki rodzaj imprez ma także dużo zalet, zwłaszcza jeśli chodzi o gry i zabawy terenowe. To właśnie dzięki nim grupy uczniów, współpracowników czy wolontariuszy mogą się najlepiej poznać, odnosząc przy tym wiele korzyści. 

Najważniejszą z nich jest samorozwój. Podczas najróżniejszych zabaw rozwija się:

  • Komunikacja
  • Logiczne myślenie 
  • Spryt
  • Radzenie sobie ze stresem
  • Tworzenie innowacyjnych rozwiązań 
  • Wzajemne porozumienie 

Dzięki temu każdy zespół jest w stanie działać jak jeden organizm nie tylko podczas danej gry, ale także przy współpracy w szkole, firmie lub organizacji.

impreza

Jak zorganizować imprezę plenerową?

Na koniec odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie. Czasem organizacja odpowiednich dla wszystkich imprez plenerowych, a zwłaszcza gier terenowych nie jest łatwa. Warto więc przy tym skorzystać z pomocy firm, które zajmują się tym zawodowo. Dzięki pomocy fachowców można nie tylko zorganizować ciekawą imprezę, ale także sprawić, że budowanie zespołu odbędzie się na najwyższym poziomie i przy poniesieniu mniejszych kosztów niż przy samodzielnej organizacji. Kluczowa w tym wszystkim jest komunikacja i zaangażowanie, które są kluczem zarówno do zorganizowania imprezy jak i do udanej integracji. 

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie