O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak wybrać fotografa na ślub?

Ślubne zdjęcia to najpiękniejsza i najważniejsza pamiątka. Wybór fotografa jest jedną z najpoważniejszych decyzji, przed którą stoją Państwo Młodzi. Wybór ten nie może być pochopny i podjęty zbyt szybko. Szukając fotografa, nie sposób nie trafić na setki ofert od profesjonalistów oferujących wyjątkowe zdjęcia. Jak więc odróżnić prawdziwego profesjonalistę od osoby, która twierdzi, że nim jest? Jakie kwestie, należy wziąć pod uwagę wybierając dobrego fotografa?

Cena – czynnik najważniejszy?

Cena jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze fotografa. Jednym z determinantów, który kształtuje  wysokość ceny, jest miasto i region, na terenie, którego działa dany fotograf. Ostateczne koszty budują również umiejętności (wykonanie zdjęć i ich obróbka), jak i rodzaj używanego sprzętu. Ofert fotografów ślubnych jest bardzo dużo, dlatego wybierając tę najlepszą, upewnij się, czy nie przepłacisz. Nie sugeruj się obietnicami „profesjonalne zdjęcia w bardzo niskich cenach”. Chociaż cena, nie gwarantuje dobrych jakościowo zdjęć, tak możemy być pewni, że profesjonalista nie wykona ich po kosztach. Dlatego raczej unikaj promocji i cenowych okazji. Zazwyczaj kryją się pod nimi początkujący fotografowie, z małymi umiejętnościami, którym zależy na budowie portfolio.

Portfolio – nie ilość, a jakość

Nie polegaj na słownych obietnicach fotografa, a zajrzyj w jego portfolio. Tylko w taki sposób przekonasz się, w jaki sposób fotografuje, jaki ma styl i na co zwraca uwagę. Czy wiesz, że każdy z fotografów ma swój określony motyw przewodni, który stosuje w obróbce zdjęć? W ten sposób nadaje fotografiom charakteru i niepowtarzalnego stylu. Podobają Ci się zdjęcia bardzo jasne wręcz rozbielone, a może preferujesz ciepłe odcienie beżu? To detale, na które mało osób zwraca uwagę, a tak naprawdę zbudują efekt Twoich ślubnych fotografii. Zapoznając się z portfolio, dokładnie przyjrzyj się zdjęciom z przygotowań, ceremonii ślubnej i wesela. Niestety bardzo często, już na tym etapie można łatwo zweryfikować, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwym profesjonalistą. O ile ceremonia zaślubin nie sprawia problemu z fotografowaniem, tak energiczne tańce, mogą się okazać zbyt poważnym wyzwaniem dla początkującego fotografa. Zwróć uwagę, w jaki sposób ujęte zostały sylwetki bohaterów zdjęć. Czy nie ma zaburzonych proporcji, czy fotografie obejmują całe postacie, czy jedynie część do pasa. Istotna jest również obróbka fotografii. Niestety częstym błędem, początkujących fotografów, jest zbyt przesadne wygładzanie i wyostrzanie zdjęć. W efekcie nie wyglądają one atrakcyjnie i naturalnie. Pamiętaj też, by nie sugerować się liczbą wykonanych przez fotografa prac. Ilość nie idzie w parze z jakością. Możesz trafić na fotografa, który zasypie Cię ogromną ilością wykonanych fotografii, z których żadna nie będzie potwierdzeniem jego umiejętności, lub trafić na profesjonalistę, który zaledwie kilkoma zdjęciami potwierdzi swój kunszt. Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się grafik lub osoba mająca do czynienia z obróbką obrazu, możesz zasięgnąć jej porady. Podejmując ostateczną decyzję, poproś również o pomoc bliskich, pokazując im portfolio, kilku fotografów. Szukając ofert fotografii ślubnej, warto poszerzyć wyniki z Internetu o wizytę na targach ślubnych. To doskonała okazja, by od razu na miejscu przejrzeć portfolio i wstępnie porozmawiać z fotografem o jego pomysłach i umiejętnościach.

Umowa i obowiązkowe spotkanie

Wstępne spotkanie z fotografem jest wskazane, a wręcz obowiązkowe. Pozwoli to na omówienie szczegółów i rozwinięcie kwestii, w których masz wątpliwości. Profesjonalny fotograf ponadto powinien zapytać Cię, o styl wesela. Podczas spotkania przekaż, na co chcesz zwrócić uwagę, a czego chcesz unikać na zdjęciach. Podziel się wszystkimi wątpliwościami, a dzięki temu w dniu ślubu zupełnie zapomnisz o obecności fotografa, który doskonale będzie wiedział, co ma robić. Omów też kwestie techniczne; dotyczące wielkości sali i jej oświetlenia. Wysłuchaj też wskazówek fotografa. Mając do czynienia z profesjonalistą, poznasz propozycje, które zostaną perfekcyjnie dopasowane do Ciebie. Na koniec spiszcie umowę, która będzie zawierała również kwestię terminów dostarczenia gotowych zdjęć, dojazd fotografa na wesele i ewentualny nocleg.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie