Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Co jednak, kiedy problem ten pojawi się w mojej rodzinie: u mojego męża?
Aby poradzić sobie z mężem alkoholikiem, żona musi zrozumieć nieco więcej na temat tego, czym jest istota alkoholizmu, a jest to w tej chwili jeden z głównych odpowiedzialnych za zniszczenie i destabilizację wielu rodzin.
Alkoholizm w domu
Alkoholizm jest chorobą, która rozwija się w wyniku nadmiernego picia alkoholu. Powoduje to zaburzenia zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego jest ona bardzo złożona. Problem alkoholowy u żonatego mężczyzny to już nie jest tylko i wyłącznie jego choroba, lecz coś, co bezsprzecznie wpływa na jego małżonkę, a także na ich dzieci.
To problem społeczny, który może wstrząsnąć wieloma rodzinami, a jedną z największych ofiar są obecnie żony i dzieci, dlatego tak ważna jest szybka reakcja żon w obliczu tego problemu. W wielu przypadkach nadużywanie alkoholu jest związane z agresją fizyczną i werbalną wobec najbliższych członków rodziny.
Odwyk alkoholowy zachodniopomorskie
To, co powinnaś zrobić na samym początku, jeśli podejrzewasz u swojego męża chorobę alkoholową, to wizyta w specjalistycznym ośrodku, gdzie zostaniesz pokierowana i zdobędziesz jeszcze więcej informacji na temat choroby. Opowiedz im o swojej sprawie i o historii picia Twojego partnera. Zrozumieją cię doskonale, a także pomogą Ci podjąć pierwsze kroki i zaplanować strategię, aby usiąść z partnerem i porozmawiać z nim bezpośrednio. Zrobią to, co dla obojga z Was najlepsze.
Dialog „na trzeźwo”
Pierwszym krokiem podjętym przez Ciebie w domu w obliczu rozpoczynającego się problemu z alkoholem powinien być dialog. Jednak warto pamiętać, o tym, by nie podejmować żadnych kroków, gdy mężczyzna jest pijany: poczekaj więc z rozmową aż wytrzeźwieje i będzie w stanie porozmawiać o tej sytuacji.
Zawsze staraj się rozpocząć rozmowę w bardzo spokojny sposób, a następnie wyjaśnić, że go kochasz, jednak chcesz jak najlepiej dla was obojga i dzieci (jeśli tak jest). Dopiero później jest czas na to, aby porozmawiać o problemach, które dotykają waszej rodziny.
Podczas rozmowy staraj się zawsze pamiętać o kłótniach, a nawet burzliwych chwilach, które były spowodowane właśnie używaniem i nadużywaniem alkoholu.
Daj mężowi do zrozumienia, jak sytuacja wygląda z twojej strony i ze strony dzieci i wyjaśnij, że podłożem wszystkich waszych konfliktów są spowodowane alkoholizmem.
Staraj się pamiętać, aby nie obwiniać go bezpośrednio, lecz uświadomić go, że tak naprawdę wszystkiemu winny jest alkoholizm i że tylko on może zmienić tę sytuację i zatroszczyć się o swoich najbliższych oraz o rodzinne finanse.
Poszukiwanie profesjonalnej pomocy dla męża alkoholika
Ważne jest, aby nakłaniać męża alkoholika do skorzystania z profesjonalnej pomocy, a najlepszym możliwym wyjściem jest podjęcie terapii w ośrodku leczenia uzależnień, oferującym odwyk alkoholowy w woj. zachodniopomorskim.
Postaraj się, aby zrozumiał, że będziesz przy nim, głównie podczas leczenia, zawsze pokazując, że będziesz go wspierać przez cały czas, aby mógł wyzdrowieć dla siebie, ale także dla niej i dla swojej rodziny.
Początkowo często zdarza się, że osoba chora na alkoholizm zaprzecza i twierdzi, że w każdej chwili może zrezygnować z picia alkoholu. Jest to najbardziej typowe zachowanie osoby uzależnionej, która nie zdaje lub nie chce sobie zdawać sprawy z powagi sytuacji, czując lub uważając, że ma nad nią kontrolę.
Troska o siebie i dzieci
Z punktu widzenia troski o męża, dialog oraz nakłanianie go do podjęcia terapii to najlepsze, co można w tej sytuacji dla niego zrobić, jednak jednocześnie nie wolno zapominać o sobie oraz o dzieciach. Kiedy jako żona alkoholika doświadczasz agresji ze strony współmałżonka, jeśli stanowi on w twojej ocenie zagrożenie dla Ciebie i innych członków rodziny i nie chce podjąć żadnych kroków w kierunku wyjścia z choroby alkoholowej, jedynym wyjściem może okazać się separacja, która z czasem może skończyć się rozwodem.