O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak przygotować się do badania USG serca?

USG serca można zaliczyć do standardowych badań diagnostycznych, które można powtarzać tak często, jak to jest konieczne. Dzięki temu badaniu możliwe jest zbadanie funkcjonowanie chorób serca i wykluczenie chorób układu naczyniowego. Jak przebiega takie badanie i jak należy się do niego przygotować?

USG serca – jak przebiega?

USG klasyczne

Wbrew pozorom, istnieje więcej niż jeden sposób wykonywania USG serca, lecz najpierw zapoznamy się z tym najbardziej typowym. Lekarz zaczyna wizytę jak zawsze od przeprowadzenia wywiadu zdrowotnego, celem wykluczenia przeciwwskazań do badania i ustalenia rodzaju problemu z sercem. Następnie pacjent musi się rozebrać od pasa w górę i ułożyć na prawym boku lub na plecach z lewą ręką uniesioną za głowę. Lekarz smaruje głowicę sondy specjalnym żelem, poprawiającym przenikanie ultradźwięków. Badanie trwa od 15 minut do pół godziny, przy czym ważnym wskazaniem jest to, aby w czasie jego trwania się zbytnio nie poruszać.

USG Doppler

Jest to nieco inna forma badania serca, która ma za zadanie ocenić jego funkcjonowanie w czasie wysiłku. W celu jego pobudzenia, pacjent korzysta z roweru stacjonarnego lub bieżni, albo otrzymuje dobutaminę w formie dożylnej, która powoduje maksymalne przyspieszenie bicia serca. Jej zastosowanie może wywołać mdłości, bóle głowy lub klatki piersiowej. 

Badanie serca przez przełyk

Nie brzmi to zbyt zachęcająco, warto jednak wiedzieć, że taka forma badania również istnieje. Aby jej wykonanie było możliwe, lekarz spryskuje gardło środkiem znieczulającym, a także zakłada ustnik zabezpieczający sondę przed przegryzieniem. Podczas badania pacjent leży na lewym boku, z głową pochyloną lekko w dół i powoli, na polecenie lekarza, przełyka sondę. 

Problemy, jakie mogą towarzyszyć badaniu wykonywanemu w ten sposób, obejmują m.in. dyskomfort związany z przełykaniem sondy, gorzki smak środka znieczulającego, odruch wymiotny lub uczucie braku oddechu. Warto więc mieć na uwadze to, że jeśli odczuwany dyskomfort podczas badania jest już nie do zniesienia, możliwe jest przerwanie badania poprzez ustalony wcześniej sygnał.

W jaki sposób należy przygotować się do badania USG serca?

Jeśli badanie będzie przebiegało w klasyczny sposób, wówczas nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie się w określony sposób. Warto pamiętać co najwyżej o tym, że w przypadku pań sukienka może nie być najlepszym rozwiązaniem. 

ból

W przypadku obciążeniowego badania serca ważnym zaleceniem jest dobór stroju i butów, dzięki którym będzie możliwe wygodne korzystanie z bieżni lub roweru. Przed badaniem ważne jest powstrzymanie się również przed spożyciem ciężkich posiłków, by uniknąć uczucia nudności w czasie jego trwania. 

Z kolei ważnym wskazaniem przed przezprzełykowym echem serca jest pozostawanie bez jedzenia i picia przez ok. 4 do 6 godzin przed badaniem. Lekarz musi być przed badaniem poinformowany o braku przeciwwskazań w postaci chorób układu pokarmowego lub gardła i zaburzeń odporności. 

Szkolenie USG serca – dlaczego warto się nim zainteresować?

Zdobywając wiedzę z zakresu medycyny w toku studiów, nietrudno zauważyć, że na ogół dominuje teoria. Z kolei dobrze skonstruowane kursy skupiają się głównie wokół praktyki – na szkoleniu USG serca kursanci poznają najważniejsze informacje związane z najczęstszymi patologiami serca, jak interpretować obraz i gdzie dokładnie przykładać głowicę podczas badania. Dostępne obecnie kursy są skonstruowane w taki sposób, by przysłużyć się zarówno studentom medycyny, stażystom, jak i lekarzom z wieloletnim doświadczeniem. 

Badanie USG serca jest bardzo ważnym elementem diagnostyki, jako że potrafi z dużą dokładnością udzielić informacji na temat jednego z najważniejszych organów w ciele. Możliwe jest dostrzeżenie m.in. zmian wynikających z przebytego zawału, zakrzepów, tętniaków, czy też nawet zmian nowotworowych. Badanie nie wymaga większych przygotowań, jeśli zamierzasz poddać się USG serca w klasycznej wersji.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie