O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Graj w szachy jak Beth Harmon – poradnik początkującego

Beth Harmon to bohaterka nagrodzonego dwoma Złotymi Globami serialu produkcji Netflixa, Gambit Królowej. Historia mistrzyni szachów spotkała się z wielkim uznaniem nie tylko krytyków, lecz także widzów, którzy, zainspirowani licznymi przedstawieniami meczów szachowych, postanowili spróbować swoich sił w tej strategicznej grze planszowej.

Nowa fala zainteresowania szachami

Szachy są grą znaną od przeszło piętnastu stuleci, która okres swojej największej popularności przeżywała w epoce renesansu. Przez wieki, aż do dziś, rozgrywane są turnieje szachowe, wyłania się światowych mistrzów, a gracze mogą rywalizować na Olimpiadzie, gdyż szachy uznawane są przez Komitet Olimpijski za dyscyplinę sportową. Mimo to trudno powiedzieć, żeby gra ta cieszyła się w ostatnich latach wielką popularnością. Gambit Królowej wywołał w tym zakresie niemałe poruszenie – historia Beth Harmon sprawiła, że w Stanach Zjednoczonych sprzedaż szachów wzrosła o ponad dwieście procent! Także w Polsce można zaobserwować coraz więcej osób zainteresowanych zgłębianiem tajników tej klasycznej gry strategicznej.

Grać tak dobrze, jak Beth Harmon

Gra w szachy wymaga wiele dyscypliny i praktyki – tylko ona może uczynić mistrzem. By choć zbliżyć się do poziomu bohaterki serialu, konieczne jest rozegranie wielu partii. Istotne może się okazać również studiowanie licznych rozpraw dotyczących teorii szachów z opisami strategii oraz różnorodnych otwarć, w tym tytułowego gambitu, który polega na poświęceniu jednej bądź kilku bierek w celu uzyskania lepszej pozycji. Dzięki Encyklopedii otwarć szachowych można zapoznać się ze wszystkimi typami zagrań, na przykład obroną dwóch skoczków, partią włoską czy też obroną słowiańską.

Szachownica i bierki szachowe

By rozpocząć swoją przygodę z szachami, warto zakupić własną planszę do gry, zwaną szachownicą, oraz bierki szachowe, w których skład wchodzą piony i figury. Co prawda w dzisiejszych czasach można rozegrać partię szachów przez internet, gdzie naszym oponentem będzie sztuczna inteligencja, jeżeli jednak chcemy podążać śladami Beth Harmon, gra z prawdziwym przeciwnikiem w przestrzeni niewirtualnej może być bardziej stymulująca intelektualnie.

Jakie szachy najlepiej kupić?

Szachy szkolne

Dla początkujących, którzy nie wiedzą jeszcze, czy szachy to rzeczywiście gra dla nich, najlepszym wyborem będą szachy szkolne. Komplety ze składaną planszą wykonaną z tektury lub drewna i bierkami z tworzywa sztucznego są opcją najtańszą. Szachownica szkolna jest z reguły niewielka o boku nieprzekraczającym 33 centymetrów długości.

Szachy turniejowe 

Osoby myślące o profesjonalnej grze w szachy mogą rozważyć zakup zestawu szachów turniejowych. Szachownica w tym typie jest zawsze drewniana, intarsjowana i posiadająca bardzo czytelny opis pól. Bierki wykonane są z naturalnego drewna, dodatkowo obciążane i oklejone od spodu zielonym filcem umożliwiającym łatwe przesuwanie po planszy i zapobiegającym powstawanie otarć i obtłuczeń. Figury szachowe produkowane przez firmę Staunton, dostępne w sklepach z kompletami szachowymi, używane są w trakcie oficjalnych turniejów. Zarówno szachownice, jak i bierki w typie turniejowym występują w różnych rozmiarach oznaczanych przez producenta numerami.

figury szachowe drewniane

Szachy zdobione 

Amatorzy bogatych zdobień, którzy podczas gry zwracają szczególną uwagę na wygląd kompletu szachowego, mogą być zainteresowani szachami Królewskimi i Ambasador produkowanymi przez firmę Węgiel. Szachownice te są zrobione z drewna, a oznaczenia pól zostały wykonane poprzez proces wypalania. Bierki są bogato zdobione, również wykonane z drewna, ze spodem oklejonym filcem w celu ułatwienia przesuwania po planszy. Komplety występują w różnej wielkości.
Szachy miniaturowe/turystyczne

Osoby, które chcą grać w szachy w podróży, mogą dokonać zakupu kompletu w wersji miniaturowej. Na rynku dostępne są także szachy magnetyczne umożliwiające rozgrywanie partii nawet w poruszającym się pojeździe bez niebezpieczeństwa, że spadające bierki zakłócą przebieg gry.

Szachiści zainteresowani profesjonalną organizacją partii mogą również dokonać kupna zegara szachowego. Ponadto możliwe jest samodzielne skomponowanie kompletu szachowego poprzez osobny zakup szachownicy i bierek.

Posiadanie pięknego kompletu szachowego może nas zmobilizować do podjęcia wyzwania, jakim jest nauka gry w szachy, należy jednak pamiętać, że zbliżenie się do poziomu mistrzowskiego na miarę Beth Harmon jest możliwe tylko dzięki wielu rozegranym partiom.

Szeroki wybór figur szachowych, desek oraz kompletów i akcesoriów do gry w szachy znajdziesz na Powerman Sport.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie