Prowadzenie firmy to nie lada zadanie – przedsiębiorcy są zmuszeni dbać o wiele spraw – nie tylko te, związane konkretnie z prowadzoną przez nich działalnością. Należy przede wszystkim odpowiednio zadbać o wszelkiego typu kwestie związane z dokumentacją: począwszy od obsługi działu kadr (wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w firmie) aż po wszystko, co związane z podatkami i należnościami dla urzędów skarbowych. Mało kto potrafi sobie z tym wszystkim poradzić sam. Jaki z tego wniosek? Działania kadrowe i płacowe to konieczność w każdej dobrze prosperującej firmie.
Czym właściwie zajmuje się dział kadr i płac?
Zakres obowiązków na tym stanowisku jest bardzo szeroki. Do zadań tego działu należy na przykład prowadzenie rozległej dokumentacji pracowniczej (dotyczącej akt osobowych, umów o pracę i rozwiązań umów o pracę, ewidencji czasu pracy). Dodatkowo, dział ten zajmuje się dokumentacją ZUS i reprezentowaniem firmy w trakcie kontroli ZUS. Do obowiązków kadr i płac należy również sporządzanie listy płac, sporządzanie umów cywilnoprawnych oraz rozliczanie ich. Pracownicy zajmują się też rozliczaniem urlopów i pracowników skierowanych przez Urząd Pracy. Jak widać – zakres obowiązków jest szeroki i wymaga mocno specjalistycznej wiedzy – dlatego też warto zainwestować we współpracę z osobą, co do której mamy pewność, że jest ona specjalistą w danej dziedzinie.
Może zatem warto zainwestować w kilku nowych pracowników, którzy będą posiadali dodatkowe certyfikaty, potwierdzające ich kompetencje? Oczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ takie osoby muszą spełnić szereg warunków:
- mieć pełną zdolność do tak zwanych czynności cywilnoprawnych,
- korzystać w pełni z praw publicznych,
- nie może być skazana za przestępstwo, związane z prowadzoną przez niego działalnością, np. przeciwko wiarygodności dokumentów.
Oprócz powyższych warunków, osoba pragnąca uzyskać certyfikat, zobligowana jest dodatkowo do spełnienia jednego z wybranych kryteriów:
- musi mieć na swoim koncie trzyletnią letnią praktykę, wcześniej musiał zdobyć wykształcenie wyższe magisterskie lub,
- musi mieć na swoim koncie trzyletnią praktykę i mieć wykształcenie magisterskie lub równorzędne oraz ukończone studia podyplomowe lub,
- musi mieć na swoim koncie dwuletnią praktykę i wykształcenie średnie oraz zdany egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat.
Jak widać, uzyskać taki dokument wcale nie jest tak łatwo, ale jak pokazuje praktyka, wielu księgowych stara się o niego – to podnosi ich wartość na rynku usługodawców i czyni bardziej atrakcyjnymi dla firm poszukujących rzetelnej osoby do współpracy.
Oczywiście zdarzają się firmy, które nie decydują się na współpracę z żadnym profesjonalnym działem kadr i płac – sami, na własną rękę zajmują się tego typu zagadnieniami w obrębie własnej działalności. Rzecz jasna nie ma obowiązku korzystania z usług zawodowców – warto jednak pamiętać o tym, że takie osoby mają duże doświadczenie z różnego typu sytuacjami i z całą pewnością będą nam służyli profesjonalną radą i wsparciem w nawet bardzo skomplikowanych sytuacjach.