O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Badanie USG – jakie schorzenia potrafi wykryć?

Badanie USG, to metoda bardzo często wykorzystywana przez lekarzy różnych specjalizacji. Dzięki niej można w łatwy i nieinwazyjny sposób sprawdzić stan wielu narządów ludzkiego organizmu.

Badanie USG pozwala ocenić kondycję między innymi trzustki, jajników, jąder czy wątroby. Kiedy więc odwiedzamy lekarza kierowani pewnymi podejrzeniami, co do stanu naszego zdrowia, ten w ramach rozpoznania schorzenia może zlecić badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu wykryć można nie tylko guzy czy podejrzane zgrubienia, ale i mięśniaki, torbiele, a nawet choroby nowotworowe. USG wykonywane w ciąży pozwala z kolei ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo, a potencjalny poród odbędzie się bez komplikacji.

Na czym polega badanie USG?

USG sprawdza kondycję poszczególnych narządów z wykorzystaniem fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Te w bezbolesny dla nas sposób rozchodząc się po organizmie, nie uszkadzają komórek, lecz dają obrazowy wgląd w nasze ciało. Przy tego typu badaniu nie trzeba też podawać pacjentowi kontrastu, co dodatkowo zwiększa jego komfort. W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, USG jest też całkowicie bezpieczne.

Wszystko to sprawia, że lekarze bardzo często korzystają z ultrasonografu. Nic dziwnego. Nie dość, że jest to szybki i bardzo prosty sposób sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta, to jeszcze bezpieczny i całkowicie dla niego bezbolesny.

Przygotowanie do badania USG

Badanie USG zazwyczaj nie wymaga od nas szczególnych przygotowań. Jeśli wybieramy się na ultrasonografię tkanek miękkich, piersi, płuc, śródpiersia czy narządów szyi nie musimy martwić się specjalnymi wytycznymi. Inaczej jest jednak w przypadku USG brzucha. Tu na kilka dni przed terminem badanie warto zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, które mogą powodować nadmierną ilość wytwarzanych w organizmie gazów i zamazywać otrzymany obraz. Bezpośrednio przed wizytą u lekarza powstrzymajmy się również przed paleniem papierosów. Niekiedy bywa też, że lekarz poprosi nas o uprzednie zażycie środka przeczyszczającego, choć nie w każdym przypadku jest to konieczne.

Badanie USG – ważne certyfikaty

Kiedy decydujemy się na wizytę u specjalisty lub mamy skierowanie lekarza rodzinnego na taką wizytę, ważne jest aby zapoznać się z tym, jakim sprzętem dysponuje dana placówka czy gabinet. Nie pozostaje to bez znaczenia i nie należy lekceważyć jakości urządzenia na którym badanie zostanie wykonane, bo dobra aparatura, to gwarancja prawidłowej diagnozy.

Co więcej  z uwagi na to, że w większości przypadków pacjenci decydują się na prywatne wykonanie badania z powodu długich kolejek NFZ, mają prawo zapytać lekarza o certyfikaty i jego doświadczenie. USG za które płacimy powinno w końcu dać wymierny obraz tego z jakim schorzeniem przyszło nam się zmierzyć. Przestarzały sprzęt i brak odpowiednich kompetencji w zbyt wielu przypadkach, daje bowiem późniejsze problemy wynikające ze źle postawionej diagnozy. Unikajmy takich sytuacji i nie bójmy się sprawdzać zarówno lekarza, jak i aparatu na którym pracuje.

Przykładem polskiej placówki, która polecana jest ze względu na sprostanie powyższym standardom jest choćby  Klinika Na Grobli we Wrocławiu. Pracownie ultrasonograficzne wyposażone są tam w nowoczesny sprzęt, a badania wykonują lekarze z wieloletnim doświadczeniem, które poparte jest certyfikatami, między innymi PTG czy FMF.

USG – profilaktycznie i zapobiegawczo

Podsumowując powyższe – gdy dokucza nam nieokreślony ból, mamy pewne podejrzenia, co do stanu naszego zdrowia lub ze względu na przykre doświadczenia z przeszłości chcemy sprawdzić kondycję naszej wątroby, trzustki czy jajników – nie zwlekajmy z wizytą  u lekarza. Szybka reakcja umożliwi błyskawiczną diagnozę, a ta z kolei pozwoli nam podjąć odpowiednią terapię. Co więcej, USG jest badaniem, które bez obaw powtarzać można w krótkich odstępach czasu, dlatego nawet jeśli  jesteśmy już po serii badań obrazowych, nie należy obawiać się ich powtórzeń.

Nie bez znaczenia pozostaje również sprzęt na którym badanie zostanie wykonane oraz certyfikaty, którymi pochwalić mogą się lekarze. Jako pacjenci mamy prawo zapoznać się zarówno z jakością aparatu ultrasonograficznego, jak i kompetencjami człowieka, który na nim pracuje. Pamiętajmy o tym.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie