Dlaczego picie alkoholu w ciąży jest bezwzględnie zakazane? W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) i jak pomóc sobie oraz swojemu dziecku, jeśli będąc w ciąży, zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu.
Co to jest FAS?
Fetal Alcohol Syndrom, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy to poważna grupa schorzeń dotykająca dzieci, których matki spożywały w ciąży alkohol. Substancja ta zdolna jest do przenikania przez ściany łożyska i oddziaływania na rozwijający się płód. Objawy FAS mogą obejmować:
- Anomalie wyglądy centralnej części twarzy, w tym wąską górną wargę, spłaszczoną rynienkę pomiędzy nosem a ustami, niżej osadzone uszy i charakterystyczny fał skóry przy wewnętrznym kąciku oka związany z krótszą długością powieki;
- Wzrok niższy niż u innych rówieśników;
- Wrodzone wady serca;
- Zwiększone ryzyko powstania małogłowia, czyli wady polegającej na małym obwodzie głowy oraz rozmiarze mózgu;
- Znacznie zwiększone ryzyko, że dziecko będzie dotknięte niepełnosprawnością intelektualną i nie osiągnie nigdy życiowej samodzielności;
- Problemy ze wzrokiem i słuchem;
- Osłabione kości;
- Dokuczliwe schorzenia nerek;
- W przyszłości problemy z nauką, koncentracją i zapamiętywaniem;
- Niskie umiejętności racjonalnego oceniania sytuacji;
- Zmienność nastrojów;
- Nadpobudliwość;
- W dorosłym życiu zwiększona podatność na choroby autoimmunologiczne, cukrzycę i nowotwory.
Czy FAS można wyleczyć?
Zespół wad związanych z FAS jest nieuleczalny i pozostanie obecny do końca życia dotkniętej nim osoby. Warto jednak podkreślić, że wczesna diagnostyka ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym pełnego potencjału rozwojowego.
Dzięki wczesnemu rozpoznaniu dziecko może liczyć na zrozumienie pedagogów oraz naukę dostosowaną do jego potrzeb i możliwości. Interwencja w młodym wieku umożliwi także zapobieżenie powstaniu wtórnych niepełnosprawności.
Czy każda ilość alkoholu w ciąży jest szkodliwa?
Absolutnie każda ilość alkoholu spożytego podczas ciąży może zaszkodzić naszemu dziecku. Naukowcy nie odnaleźli żadnych przesłanek, dzięki którym moglibyśmy spekulować o istnieniu bezpiecznej dawki, musimy więc założyć, że nawet najmniejszy łyk alkoholu stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla prawidłowego rozwoju płodu.
Nie ma tutaj znaczenia również stężenie procentowe etanolu w danym trunku – pół kieliszka czerwonego wina może przynieść tak samo opłakane skutki jak toast wzniesiony wódką.
Nie jest istotne także to, w którym trymestrze ciąży kobieta sięga po alkohol. Kieliszki wychylone w pierwszych tygodniach mogą doprowadzić do poważnych deformacji w zakresie twarzy i czaszki, napoje alkoholowe spożyte pod koniec ciąży to zaś ogromne ryzyko uszkodzenia neuronów młodego organizmu. Stronić od alkoholu powinna także kobieta starająca się o zajście w ciąże, gdyż wszystkie te niebezpieczeństwa istnieją również w pierwszych dniach od zapłodnienia.
Warto jednak przypomnieć, że jeśli przyszła mama spożywa alkohol, nigdy nie jest za późno na jego porzucenie. Przerwanie picia w ciąży zawsze przyniesie różnicę i przysłuży się rozwojowi maluszka. Jego mózg intensywnie rozwija się przez 9 miesięcy a im szybciej matka zrezygnuje z alkoholu, tym lepiej.
Jak przestać pić alkohol?
Jeżeli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu lub urodziłaś dziecko z FAS, powinnaś na razie zabezpieczać się przed zajściem w ciążę i zwrócić się po profesjonalną pomoc. Samodzielna decyzja o abstynencji o alkoholu bywa nieskuteczna a to często jeszcze bardziej demotywuje osoby uzależnione. By naprawdę pokonać nałóg należy wdrożyć bardziej kompleksowe działania obejmujące psychoterapię indywidualną i grupową oraz psychoedukację.
Osoba uzależniona musi potrafić odpowiedź na pytanie “dlaczego piję” i nauczyć się rozpoznawać u siebie pierwsze objawy głodu nałogowego. Ważna jest także odbudowa poczucia własnej wartości i refleksja nad dawnymi celami w życiu, które zostały teraz porzucone.
Interesuje Cię jakościowa i bezpieczna terapia uzależnień w Opolu? Ośrodek odwykowy Freedom posiada placówkę w zacisznych Chrząstowicach, niedaleko stolicy Opolszczyzny. Freedom tworzony jest zarówno przez wykwalifikowanych specjalistów, jak i osoby, które stoczyły już swoją walkę z nałogiem i wiedzą, z jakimi trudnościami się ona wiąże. Ośrodek Freedom to szansa na wciśnięcie pauzy i odzyskanie kontroli nad swoim życiem.