O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Zator – kto jest w grupie podwyższonego ryzyka?

Problemy naczyniowo-krążeniowe dotykają coraz więcej osób w dzisiejszych czasach. Są one o tyle specyficzne, że zazwyczaj odczuwa się je dopiero w zaawansowanej fazie rozwoju, gdy albo rozwinie się już jakaś choroba, albo dojdzie do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Tym drugim przypadkiem może być zator tętnicy płucnej. Jest to schorzenie dość niebezpieczne dla życia człowieka, dlatego najlepiej do niego nie dopuścić. Zobaczmy więc jak to zrobić i jak mierzyć się z jego konsekwencjami. 

Co to jest zator?

Zator jest powikłaniem zdrowotnym spowodowanym przez nagromadzenie się w tętnicy materiału skrzeplinowego, który może ją skutecznie zablokować, powodując przy tym zachwianie prawidłowej pracy płuc czy serca. Tętnice płucne odprowadzają odtlenowaną krew z serca do płuc, gdzie krew się utlenia. Zator może więc spowodować zatrzymanie całego procesu i w najgorszym wypadku prowadzić do śmierci. 

Gdzie najczęściej występuje?

Jak sama nazwa wskazuje, zator występuje w tętnicach płucnych. Aby jednak lepiej to zobrazować, warto dodać, że jest on następstwem zakrzepicy powstałej w żyłach głębokich, czyli miejsca, gdzie najczęściej tworzy się skrzep blokujący rozgałęzienia tętnicy płucnej. Wystąpienie zatoru może mieć jednak również wpływ na pień płucny i w rezultacie cały układ oddechowy i krwionośny. 

Co powoduje zator?

Najczęstszym przypadkiem wywołującym zator jest wspomniany już skrzep żylny, ale zator w tętnicy może spowodować również zbierający się tam szpik kostny, tłuszcz, komórki nowotworowe czy płyn owodniowy. Substancje te mogą oderwać się od żył i przedostać się z krwią do serca, a później do tętnicy. Wówczas krew nie ma tam możliwości, by swobodnie przepłynąć, powodując:

  • duszności, 
  • brak możliwości oddechu,
  • bóle w okolicach mostka,
  • ciężki kaszel.

Innymi objawami zatoru mogą być również te przypominające zawał serca, dlatego te schorzenia bardzo często łączą się ze sobą i następują po sobie. 

Kto jest zagrożony wystąpieniem zatoru?

Wszelkie wcześniejsze problemy z płucami lub układem oddechowym mogą mieć znaczący wpływ na powstanie zatoru, dlatego tym ryzykiem są często obarczone osoby z:

  • niedowładem rdzenia kręgowego,
  • niewydolnością serca,
  • przebytą już wcześniej chorobą zakrzepowo-zatorową,
  • problemami z krzepliwością krwi,
  • granicą wieku przekraczającą już 70 rok życia,
  • nowotworem,
  • dużą otyłością, 
  • sepsą,
  • trombofilią, 
  • zapaleniem jelita grubego, 
  • żylakami.

Zator może wystąpić również u pacjentów, którzy niedawno przeszli operację w okolicach kończyn dolnych, lub którzy przeżyli ciężki uraz dolnych partii ciała. Wszystkie te wytyczne nie są jednak zasadą i zator może być wywołany naprawdę u każdego, kto nie dba o swoje zdrowie.

Jak zapobiegać zatorom?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można stwierdzić, że zatoru da się uniknąć w większości przypadków. Ważne są regularne badania, przyjmowanie zaleconych leków zakrzepowych (w przypadku chorób z krążeniem), odpowiednia dieta wpływająca na dobrą krzepliwość krwi oraz aktywny tryb życia skupiony na pracy z oddechem i rozwoju kondycji. 

W takich wypadkach ryzyko zatoru jest naprawdę nikłe, ale aby jeszcze dokładniej poznać zalecaną ku temu profilaktykę, warto skontaktować się z lekarzem .

nogi

Gdzie udać się po pomoc?

Dziedziną medycyny zajmującą się chorobami tętnic i żył jest angiologia. Po pomoc warto więc się udać do poradni angiologicznej, gdzie lekarz będzie w stanie przeprowadzić dokładne badania, zalecić odpowiednie leki i szczegółowo dobrać zalecenia zmniejszające ryzyko zatoru do naszego trybu życia. 

Angiolog jest również obecny podczas wielu operacji związanych z ratowaniem życia w związku z zatorami, dlatego doskonale potrafi rozpoznać, jak dużym ryzykiem jego wystąpienia jesteśmy obarczeni. Może on również zalecić operację udrożniającą tętnice, jeśli stwierdzi, że wystąpienie zatoru jest nieuniknione.

Można więc zauważyć, że zator tętnic płucnych jest naprawdę poważnym schorzeniem naczyniowo-krążeniowym. Nie warto go bagatelizować zwłaszcza w obliczu innych chorób zakrzepowych i najlepiej udać się na konsultację do specjalisty, który podpowie, jak tego zatoru uniknąć, by cieszyć się zdrowiem przez długi czas. 

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie