We wszystkich szpitalach panują procedury odnośnie dezynfekcji powierzchni, która wymaga użycia specjalistycznych środków chemicznych, spełniających wymagania planu higieny. Szpitale to miejsca, w których przebywają pacjenci zmagający się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, np. chorobami lub urazami.
Dezynfekcja powierzchni szpitalnych – dlaczego jest tak ważna?
Dezynfekcja szpitali jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala uchronić osoby przebywające w szpitalu przed zakażeniem szpitalnym, które jest potwierdzoną laboratoryjnie infekcją, powstałą w czasie hospitalizacji. Z problemem tym zmagają się ośrodki zdrowia na całym świecie i szacuje się, że dotyka on od 5% do aż 30% hospitalizowanych pacjentów. Z tego właśnie powodu dezynfekcja pomieszczeń szpitalnych jest niezbędną czynnością, dzięki której możliwe jest zniszczenie większości drobnoustrojów chorobotwórczych.
Dezynfekcja jest skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zakażenia szpitalnego, które może prowadzić bezpośrednio do zgonu pacjenta. Każda jednostka szpitalna ma za zadanie określić specyficzne warunki dezynfekcji, które bezwzględnie muszą zostać wykonane przez personel placówki.
Aktualnie wiele procedur ściśle jest powiązana z epidemią SARS-CoV-2, przez którą rygory w ośrodkach zdrowia zostały bardzo mocno zaostrzone. Wszystko to ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa i uchronienie osób, znajdujących się w szpitalach przed zakażeniem.
Zachowywanie czystości pomieszczeń szpitalnych – procedury
Szpitale podzielone są na 4 strefy. Pierwsza z nich jest strefą ciągłej czystości i należy do niej np. magazyn pościeli lub materiałów sterylnych, apteka. Strefa I zaliczana jest obszaru dezynfekcji niskiego stopnia, do której stosowane są podstawowe detergenty i preparaty.
W strefę II wchodzą m.in. korytarze, windy, schody, klatki schodowe, szatnia, stołówka, sale chorych, gabinety lekarskie i rehabilitacyjne. Obszar ten zaliczany jest do strefy ogólnej czystości, w której wymaga się stosowania profesjonalnych detergentów, pozwalających na skuteczne pozbycie się drobnoustrojów, np. bakterii i wirusów.
W skład strefy III, tzw. zmiennej czystości, wchodzą sale OIOM czy izolatki. Dezynfekcja w tym obszarze również musi zostać wykonana z pomocą profesjonalnych preparatów i detergentów, ponieważ jest to strefa wysokiego ryzyka zakażenia.
Strefa IV to obszar ciągłego skażenia, do którego można zaliczyć toalety, łazienki, brudowniki czy pomieszczenia składowania odpadów medycznych i brudnej bielizny. Do mycia strefy IV powinny być używane preparaty myjąco-dezynfekujące, które skutecznie niwelują nieustannie namnażające się drobnoustroje i tym samym znacznie obniżają ryzyko zakażenia szpitalnego.
Dezynfekcja pomieszczeń szpitalnych zawsze musi odbywać się w sposób planowany i jednocześnie przy zachowaniu kolejności wykonywania wszystkich niezbędnych czynności. Regulamin ustalany jest bezpośrednio przez zarząd szpitala, jednak przyjmuje się, że sprzątanie powinno rozpoczynać się od dezynfekcji powierzchni pionowych i wyposażenia, zaś później dopiero wykonuje się dezynfekcję powierzchni poziomych – podłogi.
Dezynfekcja szpitali – czy regularność jest istotna?
Regularna dezynfekcja powierzchni szpitalnych jest naprawdę bardzo istotna i odbywać się zgodnie ze wszelkimi procedurami. Pacjenci przebywający w ośrodkach zdrowotnych często mają osłabiony układ odpornościowy. Regularna i zarazem też bardzo dokładna dezynfekcja jest w tym przypadku kluczowa. Odkażanie powierzchni w szpitalach nie dość, że skutecznie eliminuje wszelkie drobnoustroje, to nie dopuszcza również do ich przenoszenia. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zakażenia wirusem HIV, HBV czy SARS-CoV-2. Osłabiony organizm łatwo może zarazić się bakterią, wirusem lub grzybem, które mogą powodować sepsę. Sepsa jest niezwykle niebezpiecznym stanem zapalnym, który często prowadzi do śmierci osoby hospitalizowanej. Wiele szpitali decyduje się na wynajęcie profesjonalnej firmy, której zadaniem będzie regularne dezynfekowanie powierzchni. Jest to ogromne ułatwienie dla personelu placówki, który każdego dnia wykonuje niezwykle ciężką pracę i często nie jest w stanie zadbać o odpowiednie odkażenie wnętrz i wyposażenia szpitala.
Jaką firmę wybrać?
Vector działa na rynku od 2011 roku, oferując profesjonalne usługi specjalistyczne jaką jest np. dezynfekcja w Warszawie, jak i na terenie innych miast. Firmę wyróżnia szeroka wiedza i wieloletnie doświadczenie, które pozwalają na wykonywanie usług na najwyższym poziomie. Takie firmy obsługują zarówno klientów indywidualnych, firmy, jak i instytucje państwowe czy administracyjne. Pracownicy do każdego zlecenia podchodzą indywidualnie, zachowując jak największą staranność i dokładność w wykonywanych czynnościach dezynfekcyjnych.