O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Wszystko co musisz wiedzieć o macie do jogi

Niezależnie od tego, gdzie chcemy praktykować jogę, niezbędna jest odpowiednia mata do ćwiczeń. Trening na dywanie, śliskim ręczniku lub zbyt miękkiej poduszce gimnastycznej może prowadzić do kontuzji. Co prawda większość siłowni i studiów oferuje maty do ogólnego użytku, ale posiadanie własnej to znacznie bardziej higieniczne rozwiązanie, z którego możemy skorzystać zawsze.

Chociaż dostępnych jest wiele opcji, zdecydowana większość mat jogi doskonale sprawdza się w każdym stylu jogi. Zrozumienie różnic pomiędzy nimi pomaga nam dobrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Grubość i waga maty do jogi

Maty do jogi obejmują bardzo cienkie i kompaktowe modele podróżne, które ważą naprawdę niewiele, do wygodnych i grubych, które mogą ważyć nawet cztery razy więcej. Jeżeli nie mamy pewności od czego zacząć najlepiej jest wybrać matę o grubości 6 czy 8 milimetrów. To dość standardowa grubość.

Maty te są doskonałe dla osób z silną, płynną praktyką. Pozwalają na stały kontakt z podłogą, co pomaga zachować stabilność w różnych asanach. W porównaniu z grubszymi matami są one również mniej podatne na to, że będą nam przeszkadzać, gdy przechodzimy od pozycji do pozycji.

Jeśli nasze plany z praktyką jogi obejmują podróżowanie samolotem z matą do ćwiczeń to warto wybrać modele specjalnie zaprojektowane z myślą o takim przeznaczeniu. Maty podróżne są bardzo cienkie i lekkie. Można je łatwiej spakować niż tradycyjne maty, dzięki czemu łatwo zabrać je ze sobą do bagażu. Moją ważyć zaledwie 1 kilogram i mieć tylko 1,5 mm grubości. Jednak pamiętajmy, że komfort w transporcie musimy okupić mniejszą amortyzacją.

Grubsze maty zapewniają dodatkową amortyzację i najlepiej nadają się do bardziej regenerujących lub terapeutycznych praktyk. Grubsze maty, choć bardziej wygodne w przypadku opierania się na przedramionach i klęczenia, mogą utrudniać utrzymanie równowagi w pozycji stojącej.

Wytrzymałość mat do jogi

Ogólnie grubsze maty wytrzymują dłużej niż cieńsze maty. Musimy jednak pamiętać, że wytrzymałość maty jest związana z materiałem, z którego jest wykonana. Z tego względu niezbędne jest zapoznanie się z materiałami wykorzystywanymi do tworzenia mat.

PVC to materiał na bazie plastiku, który jest bardzo trwały, łatwy do czyszczenia i zapewnia doskonałą przyczepność do podłogi. Maty PCV są jednak niepochłaniające i mogą stać się śliskie, gdy mocno się pocimy. Większość osób wie, jakim jest to problemem, gdy podczas intensywnej praktyki chcemy zrobić psa z głową w dół. PVC nie zawiera lateksu, co jest korzystne dla osób z alergiami na lateks, jednak nie ulega biodegradacji ani nie jest przyjazny dla środowiska.

TPE (elastomer termoplastyczny) to sztuczna mieszanka, zwykle z tworzyw sztucznych i polimerów gumowych. Maty TPE mogą być bardziej przyjazne dla środowiska niż te wykonane z PCV, a niektóre z nich można w pełni poddać recyklingowi. Maty TPE są na ogół odrobinę mniej trwałe niż maty z PCV o tej samej grubości, ale nadal zapewniają dobrą przyczepność i trwałość. Są jednak bardziej ekologiczne.

Maty ekologiczne są wykonywane z różnych materiałów, w tym z naturalnej gumy, bawełny organicznej, kauczuku i juty. W porównaniu do innych opcji, maty eco są nieco mniej przyczepne na podłodze, ale ich naturalna konsystencja zapewnia przyczepność dla naszego ciała. Maty ekologiczne są na szczycie listy, jeśli zrównoważony rozwój jest naszym priorytetem i nie chcemy zanieczyszczać środowiska.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie