Za bezpieczeństwo na ulicach miast oraz drogach dostępnych dla ruchu samochodowego odpowiada wiele czynników, jednak po zmierzchu główną rolę w tej kwestii przejmuje oświetlenie. To właśnie dzięki odpowiedniej widoczności piesi mogą poruszać się bezpiecznie po chodnikach, bez ryzyka potknięcia się czy wpadnięcia w przeszkodę. Samo oświetlenie uliczne jest jednocześnie zabezpieczeniem także dla kierowców, którzy mogą dzięki dobrze oświetlonym chodnikom przewidzieć ruchy pieszych i zareagować na czas unikając wypadku. Co jednak zmienia w tej kwestii wprowadzenie technologii LED do oświetlenia ulicznego?
Oświetlenie uliczne LED – jak wpływa na bezpieczeństwo na drodze?
Podstawową funkcją, jaką po zmroku spełnia oświetlenie ulic i dróg jest oczywiście poprawa widoczności. Dzięki odpowiednio ustawionym lampom i latarniom możliwe jest takie skierowanie strumienia światła, by to nie oślepiało kierowcy przejeżdżającego drogą, ale jednocześnie znacząco poszerzało jego pole widzenia. Lampy uliczne nie są stosowane oczywiście na wszystkich drogach i jezdniach, a jedynie tam, gdzie dodatkowe doświetlenie zewnętrzne może realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Jedną z głównych zalet technologii LED, dzięki której bardziej wydajne oświetlenie uliczne LED zyskuje dziś na popularności jest jakość światła, jaką oferuje. Dzięki dużej elastyczności temperatury barw, jaką może zagwarantować dioda LED, możliwe jest stworzenie najbardziej optymalnych warunków oświetlenia i sterowanie nimi tak, by dostosowywały się do panujących na drodze warunków i wymaganej widoczności. Nowoczesne oprawy uliczne LED gwarantują też na tyle szeroki kąt świecenia, by pokrywać odpowiednią ilością światła dość dużą przestrzeń i dzięki temu zminimalizować liczbę lamp koniecznych do zastosowania na jednym odcinku drogi.
Zalety technologii LED w oświetleniu ulicznym
Oprawy uliczne LED produkowane są dziś przede wszystkim z myślą o trwałości. Na ruchliwych drogach, gdzie konserwacja oświetlenia wymagałaby częściowego zatrzymania ruchu (np. przy zjazdach z autostrady), możliwość zastosowania ledów mogących pracować nawet 50 000 godzin bez konieczności wymiany diody jest zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem. Jednocześnie stosowane oprawy są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, zapewniając optymalne warunki drogowe zimą, latem, w deszczu, mgle i każdych warunkach pogodowych.
Technologia LED jest obecnie jednym z najtańszych i najbardziej wydajnych rozwiązań do zastosowania w kontekście oświetlenia ulicznego. Chociaż początkowa inwestycja w wymianę tradycyjnych latarni na nowoczesne lampy uliczne LED wymaga sporego wkładu finansowego, pieniądze te szybko zwracają się w postaci dużej oszczędności energii i mniejszej częstotliwości konserwacji i napraw. Szacuje się, że przy zastosowaniu najlepszych opraw LED i inteligentnego systemu sterowania oświetleniem, koszty energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia danego odcinka drogi mogą zmaleć nawet o 70%. Oznacza to, że zarządzając skutecznie czasem działania lamp, wykorzystując do maksimum możliwości oświetlenia LED i polegając na systemach inteligentnego sterowania gmina może przeznaczyć swój budżet na zupełnie inne projekty, oszczędzając środki tam, gdzie obecne technologie pozwalają na to naprawdę skutecznie.
Planowanie oświetlenia ulicznego LED a bezpieczeństwo na drodze
Oświetlenie uliczne może być w pełni funkcjonalne jedynie wtedy, gdy cała infrastruktura zostanie odpowiednio zaplanowana i rozłożona w przestrzeni. Dzięki zastosowaniu technologii LED możliwe jest wykorzystanie mniejszej ilości lamp, przez co często nie warto wymienić instalacji 1:1. Odpowiednio ustawione lampy uliczne LED eliminują niekorzystny dla kierowców efekt olśnienia, nie ograniczając jednocześnie jasności światła w danej przestrzeni. Warto oczywiście pamiętać, że lampy stosowane w centrum miasta będą oferowały zupełnie inne parametry niż te dedykowane do oświetlania autostrad czy ważnych dróg krajowych. Wybierając producenta oświetlenia ulicznego mającego zrealizować proces modernizacji oświetlenia w mieście warto wybrać więc tego, który będzie w stanie zapewnić najbardziej wszechstronną ofertę.
Oprawy uliczne LED to oczywiście nie tylko korzyści finansowe i szansa na podwyższenie bezpieczeństwa na drodze, ale też element wizerunku miasta. Współcześnie lampy projektowane są tak, by spełniały najwyższe standardy estetyczne i zapewniały skuteczne oświetlenie dróg bez negatywnego wpływania na wizerunek całego miasta. Oświetlenie uliczne LED może być zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne, bez najmniejszej szkody dla jego funkcjonalności.