O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Szkolenie w zmieniającej się przestrzeni cyfrowej dla seniorów

Przestrzeń cyfrowa dla osób starszych może być oknem na świat tym bardziej w czasie pandemii, gdzie przebywając poza domem, są one bardziej narażone na zachorowanie. Aktywizacja seniorów w Polsce za pomocą szkoleń online, które są drogowskazem, jak w tym wirtualnym świecie się poruszać, jest zadaniem trudnym i to nie ze względu na charakter grupy docelowej. Z badań Eurostatu z 2020 wynika, że w Polsce zaledwie 43% seniorów w wieku 65-74 korzysta z internetu, co plasuje Polskę na 22 miejscu wśród 27 krajów z UE. W Danii ten odsetek wynosi 94 procent. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby umożliwić seniorom korzystanie z dobrodziejstw sieci.

Praca u podstaw

Do nadrobienia jest dużo zaległości, aby większa rzesza osób starszych mogła surfować po internecie. Są to problemy głównie natury ekonomicznej i systemowej. Proces jest trudny, ale świadomość potrzeby przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób w podeszłym wieku wzrasta. Dosyć często samorządy przy współpracy organizacji pozarządowych tworzą kursy komputerowe dla seniorów. Możliwy jest także wolontariat wspierający ich w tej materii.

aktywizacja seniorów

Aby senior mógł uczestniczyć w szkoleniu online, przede wszystkim musi nauczyć się podstaw obsługi komputera. Zajęcia nie mogą być sztywno przeniesione ze szkoleń typowo biurowych, gdzie na przykład uczona jest obsługa arkusza kalkulacyjnego. Taki arkusz nie jest wędką, która umożliwi seniorowi łowy na szerokim paśmie internetowym. Trener musi podchodzić do seniorów bardziej empatycznie, posługiwać się językiem obdartym ze słownictwa z zapożyczeniami językowymi z obcych krajów, głównie z państw anglojęzycznych. Podstawą jest nauczenie obsługi wyszukiwarki, komunikatora, słuchawek z mikrofonem oraz kamery. Warto seniorowi pokazać portale internetowe ważne dla niego takie jak internetowe konto pacjenta czy  specjalnie dedykowane dla seniorów, gdzie właśnie może znaleźć kursy dla siebie.

Online senior level premium

Obsługa komputera jest punktem wyjścia do większych możliwości. Należy pamiętać także o nauce obsługi smartfonu i tabletu, co przybliży i zachęci osoby starsze do możliwości sprzętu już dla nich też codziennego użytku. Po zapoznaniu się z możliwościami korzystania z internetu seniorzy pomimo wieku mają mały bagaż doświadczeń w tym zakresie, ale na tyle duży, aby móc w pełni się rozwijać i korzystać ze szkoleń online. Takie szkolenia podobnie jak stacjonarne muszą uwzględniać bardziej ograniczone możliwości nauki w przestrzeni cyfrowej. Dlatego wszelkie prezentacje, elementy instruktażowe muszą być naprawdę czytelne z czcionką w większym rozmiarze. Najlepiej, aby szkolenie było przeprowadzone w jak najmniejszych grupach, aby trener mógł utrzymywać stały kontakt z edukującymi się.

aktywizacja seniorów jak szkolić

Kursy dla seniorów w akcji

Wykładowca powinien mieć odpowiednie przygotowanie i zdolności do zaangażowania grupy seniorów czy to na warsztatach, gdzie interakcja jest większa czy na webinarach. Dobrym sposobem jest wykorzystanie możliwości na platformach edukacyjnych, gdzie można znaleźć quizy i zabawy, które z pewnością mogą wciągnąć szkolących się seniorów w wir cyberprzestrzeni. Szkolenia powinny dotyczyć użytecznych, ale rozrywkowych rzeczy takich jak pokazanie stron VOD, gdzie można znaleźć filmy i seriale z lat młodości kursantów czy nawet portale randkowe. A to wszystko po to, aby pobudzić starszych do czynnego działania w życiu codziennym. Dobrym elementem jest pokazywanie filmików instruktażowych, gdzie aktorami są osoby starsze.  Cały materiał nie może być różny od ich świata. Tak jak trener, tak cały materiał musi być autentyczny jeszcze bardziej niż dla osób młodszych, bo w przeciwnym razie może to zrazić seniorów.

Patrząc w przyszłość

Na koniec trzeba pamiętać, że większość z nas dożyje starości. Ważną rolą młodych jest pomaganie i usuwanie barier edukacyjnych osób starszych. Utrudnienia związane z technologią informacyjno-komunikacyjną mogą dotknąć każdego, jeśli nie umożliwi się mu dostępu do nowoczesnych technologii, bo to, co dzisiaj jest nowością, jutro będzie już historią. Jeśli nie zadba się o możliwość nauki osób starszych także online, głównie  ze względu na szacunek dla nich, to zostanie zaprzepaszczona przyszłość kolejnych pokoleń. Nie torując drogi starszym, nie utoruje się drogi późniejszym seniorom.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie