O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Szafka medyczna na kółkach – gdzie się sprawdzi?

Asystory medyczne to specjalistyczne stoliki oraz szafki, które znajdują się na stanie gabinetów lekarskich i stomatologicznych, stanowiąc konieczny do pracy element wyposażenia pomocniczego.

Czym są asystory medyczne?

Są niezwykle funkcjonalne, służą do przechowywania dokumentacji oraz niezbędnych narzędzi medycznych wykorzystywanych przez personel placówki leczniczej podczas leczenia pacjentów. Asystory medyczne zapewniają wygodny i szybki dostęp do wszystkich niezbędnych akcesoriów, w dużej mierze usprawniając pracę lekarzy, pielęgniarek i innych przedstawicieli personelu medycznego.

Asystory te, zwane także asystorami unitu, znajdują się na wyposażeniu każdej placówki medycznej. Mogą różnić się wyglądem i rozwiązaniami technicznymi zastosowanymi w ich konstrukcji, co związane jest bezpośrednio z pełnioną przez nie szczegółową funkcją.

Charakterystyka asystorów medycznych 

Asystory medyczne cechują się wysoką wytrzymałością na ślady użytkowania oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w tym odpryski i zadrapania. Są dzięki temu sprzętem, który może być aktywnie wykorzystywany przez lata bez negatywnego wpływu na estetykę placówki medycznej.

Asystory unitów wytwarzane przez renomowanych producentów mebli medycznych posiadają niezbędne certyfikaty zaświadczające o spełnianiu wymogów kontroli jakości urządzeń medycznych zarówno w zakresie produkcji, jak i sprzedaży. Szafki mobilne charakteryzuje ponadto zróżnicowana wielkość, a także ilość oraz wysokość szuflad.

Umożliwia to wybór asystora najlepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wśród podstawowych zalet asystorów unitu wymienić można przede wszystkim:

  • niezawodność wynikającą z zastosowania najwyższej jakości materiałów w postaci kompozytów, szkła oraz PCV, które zapewniają trwałość oraz niezwykłą wytrzymałość nawet w obliczu wody i czynników mechanicznych,
  • łatwe odkażanie i utrzymanie w czystości,
  • mobilność związaną z zainstalowaniem systemu jezdnego pozwalającego na swobodne przesuwanie mebla z miejsca na miejsce w obrębie placówki medycznej,
  • regulację wysokości blatu umożliwiającą dostosowanie jego położenia do bieżących potrzeb personelu medycznego,
  • możliwość dopasowania asystora medycznego do stylistyki gabinetu lekarskiego lub innego pomieszczenia w placówce medycznej dzięki dostępności różnych wersji kolorystycznych i zróżnicowanych wykończeń mebla.

Do czego służą asystory medyczne?

Asystory medyczne, jak już wspomniano, służą przechowywaniu dokumentacji oraz wszelkich niezbędnych narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych przez lekarzy lub innych przedstawicieli personelu medycznego w placówkach medycznych.

Dzięki nóżkom wyposażonym w zwrotne kółka możliwe jest swobodne i łatwe przesuwanie mebla oraz natychmiastowa zmiana jego lokalizacji podczas pracy bez wykorzystania rąk. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, gdy konieczne jest zachowanie sterylności dłoni.

Modele asystorów unitu wyposażone w podnośnik służą z kolei zwiększeniu wygody pracy pracowników medycznych, którzy pilnie potrzebują natychmiastowego samodzielnego dostępu do przechowywanych wewnątrz mebla narzędzi lub akcesoriów medycznych, a którzy nie mogą przy tym pozwolić sobie na oddalenie się od pacjenta.

Zastosowanie asystorów medycznych 

Asystory medyczne są wykorzystywane, jak sugeruje nazwa, jako stoliki i szafki asystujące w czynnościach wykonywanych przez lekarzy bądź innych przedstawicieli personelu medycznego w gabinetach lub pokojach zabiegowych.

Ich zastosowanie wiąże się z pełnieniem równocześnie funkcji podręcznego schowka oraz podstawki pod narzędzia – rolę schowka wypełniają przy tym szuflady mebla, z kolei blat posiadający specjalne obramowanie zapobiegające spadaniu sprzętu w trakcie przesuwania asystora doskonale zdaje egzamin jako podstawka na instrumenty medyczne.

Dalsze funkcje pełnione przez asystor unitu oraz ich zastosowanie zależy od typu placówki medycznej, w jakiej będzie on użytkowany, oraz od wybranego modelu.

asystory

Modele asystorów medycznych 

W ofercie producentów mebli medycznych można znaleźć bogaty wybór zróżnicowanych modeli asystorów unitu przeznaczonych do użytkowania w różnego rodzajach placówkach medycznych. Dostępne są między innymi modele otwarte w postaci stolików na kółkach z blatem, które dają możliwość łatwego dostępu do umieszczonego na nich sprzętu.

Ten typ asystorów doskonale sprawdza się w gabinetach zabiegowych, gdzie stale wykorzystywane są igły, strzykawki oraz różnorodne materiały opatrunkowe. W wypadku placówek medycznych posiadających na stanie sprzęt, który nie jest stale wykorzystywany, najlepiej sprawdzą się modele asystorów unitu wyposażonych w szuflady.

Poza rodzajem, producenci mebli medycznych umożliwiają również wybór odpowiedniej wielkości oraz kolorów frontów i boków asystora medycznego, co pozwala dopasować go do wystroju wnętrza gabinetu.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie