O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Sprzęt wędkarski – co przyda się początkującemu i doświadczonemu wędkarzowi?

Wędkarstwo to dla wielu jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nowym hobby, potrzebują nieco innego wyposażenia niż ci, którzy złowili już w życiu trochę ryb. Jaki dobrać sprzęt i na co zwrócić uwagę, by się nie zniechęcić? Jaki sprzęt dodatkowo uprzyjemni połów doświadczonym wędkarzom?

Kilka informacji o sprzęcie wędkarskim dla początkujących

wędkarski wyjazd

Gdy po raz pierwszy przekroczysz progi sklepu wędkarskiego, sprzedawca może próbować namówić Cię na zakup całego zestawu dla początkujących. Nie daj się na to namówić. Po pierwsze dlatego, że nie wiesz, czy faktycznie zajmiesz się wędkarstwem, czy też zniechęcisz się po pierwszej wyprawie. Po drugie, lepsze jest kompletowanie sprzętu na własną rękę tak, aby dać sobie czas na poznanie swojego stylu wędkowania i móc najlepiej dobrać kupowane akcesoria do swoich potrzeb.

Nie jest żadną tajemnicą to, że sprzęt dla początkujących wędkarzy powinien być raczej niedrogi i nieskomplikowany. Dobrze jest, jeśli na początek wybierzesz wędkę pozbawioną kołowrotka, oszczędzając sobie problemów z zaplątaną żyłką.

Dla początkujących najlepiej sprawdzi się łowienie metodą spławikową, a wszystko dzięki temu, że umożliwia ona pełne kontrolowanie sprzętu, a także zapoznanie się z obyczajami ryb. Dobra długość wędki to ok. 3 metrów.

Oprócz wędki zaopatrz się w wygodne siedzisko i podpórkę, by nie nadwyrężać ręki poprzez wielogodzinne trzymanie wędki. Nie zapominaj także o haczykach i żyłce przeponowej, która zabezpieczy Cię przed zerwaniem, w razie, gdyby udało Ci się złowić większy okaz. Inne elementy to ciężarki i spławiki. Ciężarki pozwolą Ci zarzucić wędkę na dowolną odległość i utrzymać spławik w pionie, a sam spławik pozwala na zanurzenie przynęty na określonej głębokości.

Nie zapominaj także o różnego rodzaju zanętach i przynętach. Czym się różnią? Zanęta to każdy wrzucony luzem do wody pokarm dla ryb, podczas gdy przynęta to określenie stosowane wyłącznie wobec pokarmu zawieszonego na haczyku.

Inne, przydatne rzeczy to siatka na ryby, w której gęstość oczek jest dostosowana do rodzaju ryb, które zamierzasz łowić. Czasem połowy mogą okazać się tak wciągające, że stracisz poczucie czasu. Wówczas dobrze jest mieć ze sobą ciepły termos z kawą lub herbatą. Oprócz tego koniecznie zadbaj o torbę, w którą spakujesz cały sprzęt.

wędkarz

Sprzęt dla doświadczonych wędkarzy – co zabrać?

Wędkarze z nieco dłuższym stażem naturalnie są już od dawna wyposażeni w sprzęt najlepiej spełniający ich oczekiwania i mogą nieco poszerzyć swój asortyment. Podczas gdy początkujący wędkarze będą doskonalić swoje umiejętności na lądzie, Ty możesz już pozwolić sobie na rejs na szerokie wody. Pomoże Ci w tym profesjonalna tratwa pływacka lub ponton wędkarski. To, na co się zdecydujesz, zależy w dużej mierze od Twoich indywidualnych preferencji, a także od możliwości transportowych. Innym, dosyć ciekawym rozwiązaniem jest również przenośny pomost wędkarski. Warunki na brzegu nie zawsze umożliwiają dogodne wędkowanie, a pomost przenośny pozwoli Ci wygodnie dotrzeć do miejsca, w którym będą one zdecydowanie lepsze. Przenośny pomost wędkarski jest już jednak nieco droższym rozwiązaniem i będzie on najlepszym pomysłem głównie dla największych pasjonatów.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie