Jeżeli chodzi o budynki metalowe izolacja spełnia dwa ważne cele. Po pierwsze stabilizuje temperaturę wewnątrz konstrukcji. Po drugie zapobiega przedostawaniu się i gromadzeniu wilgoci przez kondensację.
Izolowanie budynków metalowych jest niezbędne, ponieważ metal jest znacznie lepszym przewodnikiem ciepła niż np. drewno. Bez niej w budynku będzie bardzo gorąco latem, a zimną zimno. Co więcej, kiedy temperatura na zewnątrz i wewnątrz znacznie się różni, pojawia się zjawisko kondensacji. Wilgoć osadza się na ścianach i wspiera rozwój pleśni szczególnie niebezpiecznej dla alergików i astmatyków. Bez odpowiedniej konserwacji może ona także powodować korozję budynku.
Jak działa izolacja garaży blaszanych?
Izolacja kontroluje przepływ ciepła, zapobiega kondensacji i kontroluje hałas. Spowalnia ruch ciepła i zatrzymuje je wewnątrz budynku zimą, a w lecie zachowuje się odwrotnie. Wszystko zależy od współczynnika przenikania ciepła. W zależności od okładziny, niektóre izolacje mogą też zwiększyć efektywność opraw świetlnych. Jest tak ponieważ możemy wybrać okładziny biorąc pod uwagę ich jasność i zdolność do odbijania światła.
Rodzaje izolacji
Pierwszym rodzajem izolacji garaży blaszanych może być luźne wypełnienie. To izolacja zbudowana z luźnych włókien lub ich granulek. Jest ona wdmuchiwana do wnęk budowlanych. Może być droższa niż inne rodzaje, ale ma tę zaletę, że możemy ją wdmuchnąć w narożniki i inne trudno dostępne miejsca. Włókna mineralne z wełny lub przetworzonego włókna szklanego tworzą izolację z płaszcza i koca. Płaszcz jest raczej tani, ale musimy go odpowiednio zainstalować, aby działał efektywnie. Izolacja kocowa jest zwijana i możemy ją przycinać na odpowiednią długość i szerokość
Podobnie jak luźne wypełnienie możemy zastosować izolację pianką natryskową. Występuje ona jako ciesz ze środkiem spieniającym i polimerem, takim jak poliuretan. Może być rozpylana na ścianach, podłogach, sufitach. Wszędzie rozszerza się dopasowując do przestrzeni. Następnie ciecz twardnieje w stałe tworzywo wypełnione powietrzem. Dzięki sposobowi aplikacji pianka z łatwością wypełnia wszystkie zakamarki, nawet te, których nie da się ocieplić w inny sposób. Idealnie więc nadaje się ona do nietypowych konstrukcji i miejsc, gdzie mamy wiele przeszkód. Jest również lepszą barierą powietrzną. Niestety jest też dość droga.
Decydując się na garaże blaszane z CGT Burnus mamy pewność, że zostaną odpowiednio zaizolowane.
Najtańszym i najbardziej popularnym sposobem izolowania garaży blaszanych jest stosowanie włókna szklanego. Dostarczane jest ono na rolkach. Z instalacją dają sobie zazwyczaj radę nawet osoby z bardzo małym doświadczeniem. Należy jednak pamiętać, że podczas pracy z nim należy nosić maskę. Dobrze jest również mieć odzież ochronną, ponieważ to tworzywo ma tendencję do zrzucania cienkich włókien. Ze względu na swoją miękkość włókno szklane czasami przyciąga robaki, gryzonie lub ptaki i może wchłaniać wilgoć. To dlatego izolacja budynku metalowego jest prawie zawsze wyposażona w ochronną okładzinę lub paroizolację. Dzięki temu zyskujemy również atrakcyjnie wykończone wnętrze.
Folia odblaskowa jest izolacją wodoodporną. Dzięki swojemu wykończeniu może pomóc nam oświetlić wnętrze budynku. Może być droższa od włókna szklanego jednak jest czysta i łatwa do zainstalowania za pomocą zszywek, gwoździ bądź kleju. Nie potrzebujemy do jej instalacji maski ani wyposażenia ochronnego. Kolejną opcją są piankowe „sztywne deski” wykonane z poliuretanu, włókna szklanego lub polistyrenu. Ten typ izolacji dostępny jest w wariantach o różnej wydajności. Sprawdzą się one w każdym klimacie. Są także bardzo skuteczne w tłumieniu hałasów. Panele izolacyjne składają się z piankowego rdzenia izolacyjnego umieszczonego pomiędzy dwoma metalowymi panelami. Eliminują one konieczność stosowania włókna szklanego lub izolacji z sztywnej płyty. Pomimo tego, że izolowane panele są droższe niż inne rozwiązania oferują wyjątkowe właściwości izolacyjne, szybszy czas instalacji i poprawiają wygląd budynku.
Odpowiednia izolacja może tłumić dźwięki pochodzące z wnętrza budynku i hałas zewnętrzny, kiedy pracujemy w środku. Dodatkowo wyrównuje temperaturę więc pozwala oszczędzić na kosztach ogrzewania lub klimatyzacji. Jeżeli planujemy majsterkować w naszym garażu jest ona niezbędna. Bez niej praca nie będzie komfortowa i szybko zmęczymy się z powodu przegrzania, wyziębienia czy hałasu. Deszcz uderzający w niezabezpieczony metalowy dach potrafi przyprawić o ból głowy.