Osoby zajmujące się sportem wyczynowym potrzebują stałej opieki zwyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Współpraca ze sportowcem jest bardzo wymagającym zadaniem, ponieważ wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia, jak postępować z pacjentem, który zdecydowanie częściej ulega poważnym urazom i wypadkom, niż przeciętny człowiek. Ponadto, szybkie i skuteczne przywrócenie do zdrowia jest kwestią kluczową i priorytetową. Jak wygląda praca takiego fizjoterapeuty?
Fizjoterapia i rehabilitacja sportowa
W przeciwieństwie do przeciętnego pacjenta, który pragnie pozbyć się odczuwanego bólu, a także polepszyć swój stan zdrowia oraz styl życia, sytuacja sportowców jest bardziej złożona. Przede wszystkim dobry i doświadczony fizjoterapeuta musi bardzo dobrze poznać swojego wymagającego pacjenta, wszystkie przebyte urazy i operacje. Dopiero po rzetelnej i pełnej diagnostyce, może ustalić szczegółowy plan działania oraz leczenia, który nieraz jest sprzężony z prowadzonym planem treningowym. Biorąc pod swoje skrzydła sportowca, fizjoterapeuta potrzebuje ustalić w jakim tempie może przeprowadzić rehabilitację powstałych kontuzji i urazów. Wszystko musi być uwzględnione wraz z terminami poszczególnych startów w zawodach, tak aby nie powstała zbyt długa przerwa zawodowa.
Powrót do aktywności sportowej po przebytych urazach oraz poprawa dotychczasowych wyników poprzez ustalenie zakresu ćwiczeń wzmacniających i udoskonalających organizm to główne zadania fizjoterapeuty sportowego.
Odpowiedzialność i profesjonalna wiedza fizjoterapeuty
Sportowiec, który powierza swoje zdrowie a czasem nawet i życie wybranemu fizjoterapeucie, buduje nieraz długoletnią współpracę, opartą na ścisłym, wzajemnym zaufaniu oraz słuchaniu. Dlatego wybór odpowiedniego fizjoterapeuty, z którym nawiąże się relację, jest niezwykle ważną kwestią.
Będzie odpowiedzialny pośrednio za przebieg kariery i rozwój wielu kluczowych dla życia zawodowego kwestii. Dlatego musi się wykazywać niezwykłą odpowiedzialnością i nieustannie uaktualniać swoją wiedzę z zakresu nauk medycznych oraz danej dyscypliny sportowca, nad którym sprawuje pieczę. Ponadto, często musi współpracować z dietetykiem, ponieważ nawyki żywieniowe sportowca również diametralnie różnią się od diety przeciętnego pacjenta, uprawiającego sport hobbystycznie.
Rodzaj spożywanych posiłków ma znaczący wpływ na zdrowie i kondycję sportowca, a także przekłada się na osiągane przez niego wyniki.
Dobry fizjoterapeuta sportowy to osoba wyróżniająca się niezwykłą odpowiedzialnością i rzetelnością, które idą w parze z nieustannym dokształcaniem się, w postaci przebywania niezbędnych szkoleń i osiągania nowych kwalifikacji.
Stała opieka nad sportowcem
W przypadku zaistnienia poważnego urazu a nawet operacji, fizjoterapeuta może przebywać na terenie kliniki, w której jego pacjent jest obecnie hospitalizowany, w celu ustalenia i wdrożenia jak najbardziej efektywnego planu leczenia. Potrzebuje zdiagnozować skalę odniesionych obrażeń i oszacować czas, jaki potrzebuje, aby sportowiec mógł jak najszybciej odzyskać formę i wrócić do uprawianej dyscypliny. Jeżeli już dobrze zna swojego pacjenta, będzie wiedział jakiego rodzaju ćwiczenia należy dobrać, aby rehabilitacja przebiegła szybko i skutecznie. Każda osoba posiada swoje charakterystyczne predyspozycje, dobry fizjoterapeuta sportowy będzie wiedział wówczas, które części ciała są słabsze i należy je wzmocnić oraz na jakie należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ często są poddawane kontuzjom. Rehabilitacja może przebiegać w ścisłej współpracy z lekarzem prowadzącym, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
Innowacyjne metody i techniki
Poza klasycznym masażem oraz indywidualnym doborem ćwiczeń fizycznych, fizjoterapeuta sportowy w swojej pracy wykorzystuje szereg nowoczesnych zabiegów, które mają na celu wspomaganie szybszego powrotu do zdrowia swojego pacjenta. Wśród najpopularniejszych znajdują się krioterapia, laseroterapia, fizykoterapia polem magnetycznym oraz terapia manualna w formie trakcji. Ustalenie czasu, potrzebnego na regenerację oraz wytężony wysiłek, utrzymanie prawidłowych proporcji między nimi również należą do ważnych zadań, pełnionych przez fizjoterapeutę. Sytuacja tak zwanego przetrenowania potrafi być bardzo uciążliwa i niebezpieczna dla zdrowia oraz co najważniejsze, znacząco przekładać się na gorsze wyniki sportowe.
Gdzie szukać dobrego fizjoterapeuty sportowego?
Zaufanie wykwalifikowanemu, doświadczonemu specjaliście to podstawa owocnego procesu rehabilitacji oraz efektywnej realizacji planu treningowego. W przypadku sportowców z okolic Wrocławia warto się zainteresować współpracą z Global Therapy, która świadczy profesjonalne usługi z zakresu fizjoterapii sportowej. Dobór właściwego miejsca oraz osoby, która będzie kierować procesem leczenia oraz rozwojem zdrowia fizycznego sportowca są bardzo ważne, dlatego należy dokładnie przeanalizować rynek i wybrać najlepszą dla siebie formę opieki.