Wesele to wielkie i ważne wydarzenie dla młodej pary oraz jej bliskich. Nowożeńcy chcą, aby impreza była udana i niezapomniana.
Wiąże się to z dużym stresem i wieloma emocjami. Przygotowania zaczyna się z dużym wyprzedzeniem, aby w dniu ślubu wszystko było dopięte na ostatni guzik.
Sytuacja pandemiczna mocno pokrzyżowała plany parom planującym ślub. Obostrzenia, zakazy i restrykcje sprawiły, że duża część uroczystości się nie odbyła lub ich termin został przesunięty. Nowożeńcy mieli przez tą sytuację jeszcze więcej stresu i wątpliwości.
W 2021 roku, w maju, zostało zapowiedziane przez rząd luzowanie obostrzeń, dotyczących organizacji ślubu. Od 15 maja limit wynosi 25 osób, jednak wesele musi się odbyć w plenerze. Z kolei od 29 maja możliwe będzie zorganizowanie uroczystości dla 50 osób i będzie ona mogła odbyć się wewnątrz budynku.
Dla wielu par restrykcje te są nie do pomyślenia, gdyż marzyło im się wesele na kilkaset osób. Sytuacja dynamicznie się zmienia i zawsze istnieje ryzyko, że uroczystość może nie odbyć się wcale. Nowożeńcy powinni mieć rękę na pulsie i rozważyć ewentualną zmianę daty wesela, skrócenie listy gości oraz przeniesienie uroczystości w plener.
Ślub cywilny – formalności oraz koszty
Niektóre pary decydują się tylko na ślub cywilny. Wszystko zależne jest od wiary nowożeńców, rodzinnych tradycji oraz woli ich rodziców. Koszty uzyskania ślubu, w Urzędzie Stanu Cywilnego, są niewielkie i wynoszą 84 zł. Na życzenie nowożeńców uroczystość może odbyć się poza urzędem, ale jej koszt wzrasta do 1000 zł.
Młoda para musi udać się na wizytę do wybranej jednostki, aby uzgodnić termin oraz dopełnić wszystkie formalności. Wymagany, od dwóch stron, jest dokument tożsamości oraz akt urodzenia. Para musi złożyć zapewnienie, że nie są im znane okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa. Ponadto istotne jest podanie danych osobowych przyszłych świadków. Formalności nie są skomplikowane, a urzędnicy udzielają szczegółowych informacji, w razie wątpliwości.
Ślub kościelny – jak wyglądają przygotowania?
Ślub kościelny wymaga, od młodej pary, większej ilości przygotowań. Przede wszystkim przyszli małżonkowie powinni wybrać parafię, w której miałaby się odbyć uroczystość. Na rozmowie z księdzem następuje spisanie protokołu. Niezmiernie ważne jest posiadanie przez nowożeńców wszystkich sakramentów – chrztu, komunii i bierzmowania.
Każda parafia może mieć inne wymagania i procedura, dotycząca uzyskania ślubu, w różnych kościołach może wyglądać inaczej. Księża często wymagają odbycia nauk przedmałżeńskich, które odbywają się w danym kościele.
Na końcowym etapie przygotowań, ustalany jest dokładny przebieg ceremonii oraz finalizowane są wszystkie formalności. Nie ma określonej opłaty za ślub kościelny – wszystko jest uzależnione od proboszcza danej parafii i zasad w niej przyjętych. Ceny wahają się od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych.
Gdzie zorganizować wesele?
Młode pary najczęściej organizują wesela w hotelach z restauracją, w wynajętych salach. Jest to niezmiernie wygodne, gdyż goście mają zapewniony nocleg. Ponadto obiekty dysponują restauracjami, zapewniającymi wspaniały catering.
W sezonie wiosennym i letnim bardzo popularne są śluby plenerowe, które dodatkowo w czasie epidemii są bezpieczniejszą opcją. Wesela na świeżym powietrzu, w pięknej scenerii to gwarancja niezapomnianych wrażeń i zadowolenia nowożeńców oraz ich gości. Doskonałym wyborem są hotele ulokowane w dużych miastach lub w okolicach, dzięki czemu dojazd do miejsca wesela np. z kościoła czy sali ślubów jest łatwy i szybki. Młoda para powinna dokładnie przemyśleć plan uroczystości oraz dopasować ją do własnych preferencji.
W obecnych czasach hotele powinny gwarantować ewentualne przełożenie terminu, które może być nieuniknione w dobie pandemii. Na pary, które zdecydowały się na wesele w okolicach Wrocławia czeka wiele hoteli, w których można zorganizować tego typu uroczystość. Warto zwrócić uwagę na to, aby obiekt dysponował kilkoma salami weselnymi, a dodatkowo dawał możliwość ewentualnej zmiany daty uroczystości.