O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Samodzielne sprzątanie po osobie zmarłej – zagrożenia

Przeprowadzenie bezpiecznego i skutecznego sprzątania po zmarłych nie należy do najłatwiejszych zadań. Trudne położenie finansowe skłania do szukania oszczędności, co często przekłada się na rezygnację z takiej usługi, lecz zanim to zrobisz, przekonaj się, jak niebezpieczne może być samodzielne dezynfekowanie pomieszczeń po osobie nieżyjącej.

Jak emocje wpływają na postrzeganie sytuacji?

Często w takiej chwili nie dbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich – nie potrafimy się też często zatroszczyć o bezpieczeństwo dzieci i zwierząt. Nie zastanawiamy się nad odzieżą ochronną, zabezpieczającą przed kontaktem z groźnymi toksynami.

Śmierci nierzadko towarzyszą mocne, zapadające w pamięć widoki. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym do niej doszło, może utrudnić korzystanie z niego w przyszłości, nawet gdy będzie ono uporządkowane i wyremontowane. Dlatego też warto unikać miejsca zgonu, dopóki nie zostanie ono posprzątane.

Nieskuteczność domowych środków czystości

Aby skutecznie rozprawić się z zanieczyszczeniami, jakie powstały w chwili śmierci, nie wystarczy ich powierzchniowe usunięcie. Konieczne jest też zlikwidowanie groźnych mikroorganizmów i toksyn, jakie pojawiają się w otoczeniu osoby zmarłej. Tylko wtedy dom stanie się rzeczywiście bezpieczny dla jego pozostałych użytkowników.

Do dezynfekcji wykorzystywane są specjalistyczne środki, o znacznie większym stężeniu substancji aktywnych, dlatego też wymagana jest wiedza o tym, jak je prawidłowo stosować, by nie narazić się na niebezpieczeństwo. Jest to jednym z powodów, dla których sprzątanie mieszkań po zmarłych musi być powierzone wykwalifikowanej firmie.

Sprzątanie mieszkań po zmarłych

Konieczność walki ze szkodnikami

Rozkład ciała w naturalny sposób przyciąga różne insekty– co dzieje się szczególnie wtedy, gdy pozostaje ono na miejscu zgonu przez dłuższy czas. Rodzi to ryzyko, że szkodniki rozmnożą się po całym pomieszczeniu, a zwalczenie ich nie będzie łatwe, jako że najchętniej ulokują się tam, gdzie trudno będzie dotrzeć podczas klasycznego sprzątania. W tym celu konieczne jest zastosowanie metod takich, jak zamgławianie, ozonowanie, wymrażanie i wiele innych, dzięki którym problem ten może zostać rozwiązany w zaledwie kilka godzin.

Jak niebezpieczny jest dla nas trupi jad?

Rozkład ciała to nie tylko nieprzyjemna woń, której wyjątkowo trudno się pozbyć. To również powstawanie tzw. trupiego jadu, stwarzającego ryzyko poważnych zatruć, ze śmiercią włącznie. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że w niektórych przypadkach objawy zatrucia nie ujawniają się od razu, przez co nierzadko w ogóle nie są one kojarzone z kontaktem ze zwłokami, ani z rzeczami, jakie miały z nimi styczność. Objawy zatrucia są często mylone z grypą żołądkową, a obejmują m.in. wymioty i biegunkę. Pojawiają się również zatrucia układu oddechowego i krwionośnego.

Jakich zasad bezpieczeństwa muszą przestrzegać pracownicy firm sprzątających?

Aby sprzątanie po zmarłych przebiegało w pełni skutecznie i bezpiecznie, pracownicy firm sprzątających muszą przestrzegać wielu ważnych zasad. Są one regulowane w przepisach prawnych, przy czym najważniejszym z nich jest ustawa Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dnia 14 marca 1985 roku, opracowana na podstawie Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 oraz z 2012 r. poz. 460 i 892, a także z 2013 r. poz. 2.

Zakłada ona, że przeprowadzanie dezynfekcji po śmierci wymaga stosowania wyłącznie atestowanych środków czyszczących i dedykowanego sprzętu, a także przestrzegania określonych wymogów bezpieczeństwa, zakładających m.in. konieczność zakładania specjalistycznej odzieży ochronnej oraz zabezpieczenie terenu prac przed obecnością osób niepowołanych.

Sprzątanie mieszkań po zmarłych

Jak wielkie znaczenie ma stosowanie się do norm bezpieczeństwa?

Normy bezpieczeństwa mają szczególne znaczenie w przypadku sprzątania po samobójstwach, zabójstwach i wypadkach – tutaj konieczna jest umiejętna współpraca z policją i prokuraturą tak, aby uniknąć utrudniania śledztwa m.in. poprzez ryzyko zacierania śladów.

Samodzielne sprzątanie po zmarłych to zadanie, które można określić mianem śmiertelnie niebezpiecznego. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania w postaci przeszkolenia, stosownego zaplecza technicznego, a także… odpowiednio silnej psychiki, dzięki której uda się znieść całość prac bez większego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego też nie narażaj siebie i bliskich na niebezpieczeństwo – powierz zadanie specjalistom.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie