O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Rodzaje foteli zabiegowych

Dobór odpowiedniego fotela medycznego może zależeć od rodzaju i poziomu zaawansowania zabiegów w danym gabinecie. Dodatkowo, fotel musi spełniać funkcje, które wymagane są np. w gabinecie pediatry, ginekologa czy onkologa.

Różnorodność foteli zabiegowych pozwala dopasować mebel, który w maksymalny sposób będzie spełniał wymagania lekarzy i pacjentów. Dodatkowo, profesjonalny fotel zabiegowy musi spełniać rygorystyczne wymogi, jakie narzuca producentom branża medyczna.

Poniżej wymieniamy rodzaje, funkcje standardowe i dodatkowe oraz tworzywa, jakie dziś stosuje się w procesach produkcyjnych.

Funkcje foteli zabiegowych

Spośród najpopularniejszych i najczęściej stosowanych foteli zabiegowych wyróżnia się fotele do:

  • dializ,
  • pobierania krwi i iniekcji,
  • krwiodawstwa i krwiolecznictwa,
  • zabiegów jednego dnia,
  • badań pacjentów.

Oprócz tego, producenci mebli medycznych oferują fotele multifunkcyjne, które mogą posłużyć zarówno do przeprowadzania badań, jak i zabiegów. Obecnie możemy wybrać fotel do każdej placówki medycznej, do jej wielkości, kolorystyki gabinetu oraz do typu wykonywanych czynności medycznych.

Bezpieczeństwo foteli medycznych

Oprócz szeregu funkcji foteli zabiegowych, należy uważnie przeanalizować skład tworzyw, jakie zostały wykorzystane do ich produkcji. Pierwszym, istotnym materiałem jest tapicerka. Dziś, producenci coraz częściej stosują nieorganiczną, bezszwową tapicerkę. Rosnące wymagania branży medycznej w zakresie sterylności, muszą zostać spełnione, by móc dopuścić mebel do sprzedaży. Tapicerka pokrywa większą część fotela oraz jego dodatkowe elementy.

tapicerka bezszwowa w branży medycznej

Fotele zabiegowe wykonane z zastosowaniem tapicerki bezszwowej oferuje U.B.M. KOTASIŃSKA.

Brak szwów przekłada się na zwiększenie higieny w gabinecie. W miejscach szycia mogą gromadzić się patogeny. Poza tym, trudniej jest dokładnie wyczyścić miejsca szwów. Nieorganiczny materiał to wymóg – tworzywo skóropodobne nie uczula i nie powoduje reakcji alergicznych. Tapicerka najwyższej jakości jest również odporna na środki myjące dedykowane branży medycznej. Jest to szczególnie istotne, dlatego że dezynfekcja mebli medycznych powinna odbywać się co najmniej kilka razy dziennie.

Wysokiej jakości materiał nie straci swoich zalet nawet przy częstym czyszczeniu.

Do produkcji foteli zabiegowych stosuje się profile i rury stalowe, które pokrywane są sproszkowanym lakierem. Taki sposób malowania daje gwarancję wysokiej odporności na środki chemiczne i myjące. Lakier jest także wytrzymały na działanie wilgoci i promieniowanie UV. Dzięki tej metodzie, meble posłużą nam o wiele dłużej.

Jaki fotel zabiegowy wybrać?

W zależności od modelu, konkretne fotele zabiegowe mogą mieć standardowe i dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykane funkcje, to możliwość regulacji podłokietników do pozycji pionowej/ poziomej oraz blokada kółek. Dodatkowo, możliwe jest regulowanie pozycji podnóżka oraz regulacja horyzontalna podłokietnika. W fotelach da się regulować pozycję oparcia, tak samo jak pozycję podudzia.

W niektórych fotelach można zamocować wieszak na kroplówkę lub blatu. Coraz częściej, fotele można ustawić w pozycji Trendelenburga. Fotele zabiegowe mogą być mobilne, co ułatwia transport pacjenta.

W większości przypadków, fotele zabiegowe są uniwersalne, dzięki czemu można je wykorzystać zarówno w szpitalach, jak i przychodniach, hospicjach i sanatoriach. Oprócz tego, fotele sprawdzą się przy opiece paliatywnej, oraz w ośrodkach opiekuńczych.

Ręczne i automatyczne sterowanie

Fotele do cytostatykówWiększość modeli posiada elementy, które można regulować. Siedzisko, podnóżek czy podłokietniki lekarz ręcznie ustawia pod odpowiednim kątem, by zapewnić maksymalny komfort pacjentowi. Mechaniczne sterowanie jest najczęściej spotykane.

Obecnie, wiodący producenci mogą zaoferować fotele zabiegowe z możliwością sterowania pilotem. Elektryczna regulacja wysokości leża lub segmentów może zapewniać większą precyzję przy ustawianiu ich pod odpowiednim kątem.

Podsumowanie

Różnorodność foteli zabiegowych na rynku medycznym pozwala dopasować odpowiedni fotel do wymagań badań lub zabiegów, jakie będą przeprowadzane w konkretnym gabinecie. Nie wszystkie fotele posiadają podnóżki lub zagłówki – to samo tyczy się ich funkcji. Budowa i przeznaczenie foteli jest dość często uniwersalne.

Możliwe jest dobranie nie tylko odpowiedniego rodzaju fotela, ale i konkretnej barwy tapicerki. Producenci, oprócz standardowych odcieni bieli, beżu i szarości, oferują kolory pastelowe lub bardziej żywe. Mimo funkcji, jakie pełni fotel zabiegowy, może on również stanowić atrakcyjny element wyposażenia gabinetu.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie