O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Psie kupy na trawnikach – jak temu zaradzić?

Problem psich kup, który pojawia się szczególnie po okresie zimy, gdy na trawnikach i w miejskich parkach stopnieje śnieg, wynika z braku krajowych przepisów, mówiących o sprzątaniu po swoim czworonogu. Zabawa w piasku lub na trawniku skażonym psimi odchodami może być przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego, szczególnie u dzieci, które oblizują brudne palce i biorą do ust podczas zabawy różne przedmioty. 

Kto odpowiada za utrzymanie porządku w miastach?

Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 roku za utrzymanie czystości w gminach odpowiadają władze lokalne. To one ustalają zasady dbania o porządek na obszarach wspólnych dla jej mieszkańców. Od  urzędników zależą kary nakładane na właścicieli psów za unikanie sprzątania po swoich pupilach. Mandat może wynosić nawet do 500 złotych. Pomimo takich konsekwencji wielu właścicieli nadal nie sprząta po swoich czworonogach, zwłaszcza w mniejszych miastach, gdzie świadomość zagrożenia jest zdecydowanie mniejsza. 

Dlaczego należy sprzątać psie kupy?

Przeciwnicy sprzątania psich odchodów argumentują swoje zdanie przekonaniem o naturalnym ich charakterze w przeciwieństwie do foliowych woreczków, które rozkładają się setki lat. Rynek oferuje właścicielom zwierząt różnego rodzaju woreczki na kupy. Niektóre z nich są przyjazne dla środowiska, bo biodegradowalne. Natomiast pozostawienie na trawniku lub w przestrzeni publicznej psich kup stanowi ogromne zagrożenia dla życia i zdrowia nie tylko ludzi, ale również innych zwierząt. Lekceważenie tego obowiązku jest wyrazem braku odpowiedzialności i kultury. Bakterie i drobnoustroje znajdujące się w odchodach zwierząt zagrażają ludziom i innym czworonogom, które mają zwyczaj je obwąchiwać, lizać, a nawet zjadać. Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż w ten sposób mogą zarazić się różnymi pasożytami i bakteriami, wywołującymi choroby zakaźne, niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. 

Dlaczego psie odchody są niebezpieczne szczególnie dla dzieci?

Dzieci, bawiące się w piaskownicy lub na trawnikach, są szczególnie narażone na kontakt z psimi odchodami. Choroby, wywoływane przez znajdujące się w odchodach czworonogów drobnoustroje i bakterie, mogą być dla życia i zdrowia maluchów bardzo niebezpieczne. Do nich należy toksokaroza, która jest chorobą pasożytniczą. Jej nosicielami są najczęściej psy i inne zwierzęta domowe. Zmiany z nią związane zależą od ilości pasożytów znajdujących się w organiźmie człowieka, które umiejscawiają się, na przykład w wątrobie, oczach i mózgu. Larwy umieszczone w wątrobie powodują jej powiększenie, osłabienie, senność, gorączkę, nudności, utratę apetytu i masy ciała, bóle brzucha i kaszel. Mogą pojawić się objawy alergiczne. Umiejscowienie larw w gałce ocznej prowadzi do pogorszenia się widzenia oraz zmian w gałce ocznej. Postać mózgowa objawia się zapaleniem tego organu oraz drgawkami. Kolejną chorobą jest tasiemczyca spowodowana psim tasiemcem. Objawia się bólami brzucha, niestrawnością, utratą apetytu, wymiotami. Może prowadzić również do zaburzeń nerwowych. 

pies

Jakie rozwiązania stosuje się w celu uniknięcia zagrożenia?

W celu uniknięcia zakażenia bakteriami i pasożytami z psich odchodów należy przede wszystkim sprzątać po swoich czworonogach, aby nie narażać ludzi, a szczególnie dzieci oraz innych zwierząt, na kontakt z ich kupami. Czynność tę ułatwiają akcesoria w postaci psiego pakietu, który jest ekologicznym i funkcjonalnym rozwiązaniem umożliwiającym właścicielom czworonogów wygodne i bezproblemowe sprzątanie nieczystości po swoich pupilach. Kosze na psie odchody zamontowane w parkach i przy najczęściej odwiedzanych terenach zielonych, dają szansę na swobodne i dyskretne sprzątanie po psie. Odchody nie muszą przeszkadzać osobom korzystającym z terenów wspólnych i stwarzać zagrożenia dla bawiących się w parkach, piaskownicach i na skwerach dzieci. Zestaw do sprzątania to wygodne rozwiązanie dla osób, które cenią porządek i ekologiczne rozwiązania. Gwarancją uniknięcia zakażenia bakteriami i pasożytami znajdującymi się w psich odchodach jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Należy myć ręce po kontakcie z czworonogami. Kolejnym rozwiązaniem jest ograniczenie dostępu psów do miejsc zabaw dla dzieci. Chodzi tu przede wszystkim o piaskownice. Poza tym właściciele czworonogów mają obowiązek regularnego ich odrobaczania. 

Co składa się na zestaw do sprzątania psich odchodów?

Rynek oferuje klasyczne i nowoczesne kosze na psie odchody z ekologicznymi workami, które podlegają degradacji w środowisku naturalnym i są do nabycia w niskiej cenie. Można je instalować na skwerach, przy chodnikach, w parkach, przy plażach i osiedlach mieszkalnych. Wszystkie elementy konstrukcji kosza są stalowe, ocynkowane i malowane piecowo, dzięki czemu wykazują odporność na korozję. To idealny i niezwykle pomocny przystanek dla właścicieli psów.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie