O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Przeterminowane leki – czy można je oddać farmaceucie?

Na pewno w Twoich szufladach znajduje się mnóstwo leków, których termin przydatności do spożycia upłynął już dawno temu, lub przynajmniej kilka dni wstecz.

W przypadku leków, które już od co najmniej kilku lat nie nadają się do spożycia, odpowiedź jest raczej oczywista, lecz co zrobić ze środkami, których data ważności minęła dopiero niedawno? Czy nadal można je bezpiecznie stosować? Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Czy można stosować przeterminowane leki?

O czym informuje data ważności?

Tak naprawdę dużo zależy od tego, z jakim lekiem mamy do czynienia i jak dużo czasu minęło od upływu daty ważności. Termin ważności jest informacją, która określa, do jakiego momentu lek będzie zachowywał pełnię swoich leczniczych możliwości. Po upływie tego terminu produkt zacznie je stopniowo wytracać, co w najlepszym przypadku będzie oznaczało słabsze działanie lub jego całkowity brak.

Jakie mogą być konsekwencje zażywania przeterminowanego leku?

Istnieją sytuacje, w których może dojść do zatruć na skutek zażycia przeterminowanego preparatu. W najlżejszych przypadkach mowa o biegunce lub zatruciu pokarmowym zaś w cięższych może dojść już do poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jest tak m.in. w przypadku zażycia przeterminowanej insuliny, epinefryny, metforminy, czy też nitrogliceryny.

Dlaczego tak ważne jest unikanie stosowania przeterminowanych leków?

Jest tak nie tylko ze względu na wyżej wymienione powody. Dochodzi tutaj również fakt, że prawo farmaceutyczne nie nakłada na firmy obowiązku kontrolowania losów przeterminowanego środka, zatem tak naprawdę wpływ leków po upływie terminu ważności nie jest do końca znany i nie da się mówić o jednakowych skutkach w przypadku różnorodnych preparatów.

Czego nie można zrobić z przeterminowanymi lekami?

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że leków absolutnie nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza. Jest tak ze względu na fakt, że substancje zawarte w środkach leczniczych działają niezwykle szkodliwie na środowisko naturalne, a co gorsze, działanie to może utrzymywać się nawet przez kilkadziesiąt lat.

Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest wylanie do kanalizacji wszelkich syropów, maści i innych środków – chodzi o to, że w oczyszczalni ścieków nie ma możliwości wyłapania z wody szkodliwych substancji, przez co przedostają się one dalej, do rzek i zatruwają wody gruntowe, przyczyniając się do i tak już zaawansowanej degradacji ekosystemu.

Jak bezpiecznie pozbywać się przeterminowanych leków?

Prostym, a zarazem bezpiecznym rozwiązaniem jest zanoszenie leków do znajdującej się w pobliżu domu apteki, w której ustawiony będzie specjalny pojemnik na przeterminowane odpady medyczne. Jego obsługa jest prosta – wystarczy otworzyć pokrywę, położyć leki na specjalnej półce, po czym zamknąć pokrywę, a leki same spadną do środka, skąd nie można ich tak łatwo wyjąć.

Może to zrobić jedynie firma udostępniająca pojemniki, dzięki czemu mamy gwarancję, że leki przeznaczone do utylizacji cały czas są pod kontrolą i nie są w stanie przedostać się do środowiska.

Co farmaceuta powinien zrobić z przeterminowanymi lekami?

Jeśli chodzi o postępowanie z przeterminowanymi lekami, farmaceuta jest zobligowany do przestrzegania przepisów prawnych. Konkretne zalecenia znajdują się w art. 67 ust. 1 prawa farmaceutycznego, według którego obrót produktami leczniczymi po utraceniu przez nich terminu ważności jest zakazany.

Produkty lecznicze podlegają zniszczeniu z zastrzeżeniem występującym w art. 122 ust. 1 pkt 2, według którego Główny Inspektor Farmaceutyczny może udzielić zezwolenia na wykorzystanie substancji leczniczej w innym celu.

leki

Doradztwo prawa farmaceutycznego – uzyskaj szybką i skuteczną pomoc

Branża farmaceutyczna jest jedną z najbardziej wymagających branż na rynku. Mówimy tutaj o obrocie produktami służącymi ludzkiemu zdrowiu i życiu, dlatego też nierzadko konieczne jest zasięgnięcie porady u zaufanego prawnika w sprawach związanych np. z analizą procedur związanych z dopuszczeniem produktu do obrotu, poradami związanymi z aktualnymi przepisami prawa farmaceutycznego, czy też udzielanie wsparcia w związku z organizacją badań klinicznych i wielu innych przypadkach. Fachowych porad z zakresu doradztwa prawa farmaceutycznego udziela Kancelaria Adwokacka Wegner Kostka, w której możesz liczyć również m.in. na pomoc przy opracowywaniu umów.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie