Robiłaś zakupy „na szybko” i Twoja sukienka w sklepie wydawała się dłuższa niż okazało się w domu? A może przez przypadek wyprałaś ją w złej temperaturze i zbiegła się w praniu? A może celowo kupiłaś troszkę przykrótką sukienkę w promocji, ponieważ ciężko było znaleźć Ci taką, która idealnie odpowiadałaby Twoim potrzebom i teraz głowisz się, w jaki sposób ją wydłużyć?
Nie jesteś jedyna. Nawet nie wiesz, ile kobiet borykało się już z tym problemem i ostatecznie ich sukienki kończyły jako dłuższe bluzki. Moda na legginsy lub czarne, a nawet kolorowe rajstopy czy getry noszone wraz z tuniką nadal przeżywa rozkwit. Co jednak by się stało, gdyby tak, tak zwyczajnie, przedłużyć sukienkę?
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak zrobić to z gustem i tak, by długo zalegająca w szafie sukienka dzięki wszytej koronce zyskała drugie życie.
Wszywanie koronki krok po kroku
Od czego zacząć przygodę z koronką? Na początku powinnaś ją kupić. Wybór koronek jest szeroki, a przeglądając różne wzory zdasz sobie z tego, że dzisiejsze koronki nie przypominają już tych babcinych sprzed lat. Wybierając kolor oraz fakturę koronki kieruj się tym, by pasowała ona do materiału sukienki.
Koronka może być trudnym materiałem do szycia, ale jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby ułatwić sobie to zadanie. Koronkę można przygotować, piorąc ją i przycinając. Przed praniem koronka może być sztywna i trudna w obróbce. Aby ułatwić sobie proces wszycia koronki do przedłużenia sukienki, przed rozpoczęciem szycia delikatnie upierz ją ręcznie w łagodnym płynie do prania, następnie delikatnie ją wyciśnij i pozostaw do swobodnego wyschnięcia.
Ustal, gdzie jest przód, a gdzie tył koronki. W niektórych przypadkach strony koronki mogą być identyczne. Przyjrzyj się dokładnie koronce, aby ustalić, która strona jest tą przednią, która zaś tylną, a następnie zaznacz markerem tylną stronę. Spróbuj zaznaczyć markerem odwrotną stronę co kilka centymetrów. Pomoże Ci to upewnić się, że szycie odbywa się przednią stroną na zewnątrz.
Zanim przejdziesz do szycia, warto rozważyć wyprasowanie koronki. Jeśli koronka nie ma zagięć i marszczeń, może nie wymagać prasowania. Jeśli jednak wystąpią marszczenia lub zagniecenia lub jeśli chcesz mieć pewność, że koronka jest całkowicie płaska, możesz wyprasować materiał przed szyciem. Ustaw żelazko na najniższym poziomie grzania i prasuj tkaninę odcinkami, aż do wyprasowania wszystkich zagnieceń. Podczas prasowania możesz zabezpieczyć koronkę ręcznikiem, ścierką lub innym materiałem. Nie sprawdzi się tu prasownica, lecz tradycyjne żelazko ponieważ tkaninę należy prasować na płasko.
Ostrożnie przytnij koronkę. Podczas cięcia koronki ważne jest, aby przycinać ją wokół krawędzi głównych elementów wzoru, a nie próbować w linii prostej. Na przykład, jeśli koronka ma falbanki, należy ciąć tuż za nimi. Jeżeli koronka ma kwiaty, obetnij je wokół krawędzi płatków. Pamiętaj o tym, by nie obcinać głównych elementów wzoru koronki, ponieważ w taki sposób możesz łatwo ją uszkodzić.
Wybierz nić pasującą do koloru koronki. Podczas szycia koronki celem jest uzyskanie efektu niemalże bezszwowego. Pomoże Ci w tym użycie nici w kolorze koronki. Możesz użyć dowolnej nici o standardowej grubości lub nici do maszyny do szycia, ale upewnij się, że jej kolor dobrze komponuje się z kolorem koronki.
Spróbuj zabrać próbkę koronki do lokalnego sklepu z materiałami lub rękodziełem i na jej podstawie znaleźć kolor nici, który najlepiej pasuje do koronki.
Ręcznie czy z pomocą maszyny?
Jeśli masz do przyszycia tylko niewielką ilość koronki, uszyj ją ręcznie. Niektóre projekty szycia koronek wymagają jedynie szycia ręcznego przy użyciu igły i nici. Można szyć ręcznie, jeśli ilość koronki, którą chce się dodać do ubrania, jest niewielka lub jeśli pracuje się z bardzo delikatną tkaniną.
Jeśli zdecydujesz się na szycie ręczne, wystarczy, że nawleczesz na igłę nić w kolorze koronki, a następnie przeszyjesz wzdłuż krawędzi, aby przymocować element do ubrania.
Jeśli nie chodzi o duże długości, możesz spokojnie przyszyć koronkę ręcznie, lecz jeśli poczujesz się pewniej, pracując na maszynie do szycia, jest to równie dobre rozwiązanie.