W związku z doświadczanym bólem lub świeżym urazem stawu lekarz zalecił Ci wykonanie USG ortopedycznego? A może badanie to zostało Ci polecone przez znajomych jako znacznie bardziej miarodajne obrazowanie narządów ruchu niż tradycyjny roentgen? USG ortopedyczne to istotnie bardzo efektywne narzędzie diagnostyczne, które warto wykonać przy wielu rodzajach dolegliwości. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda jego przebieg i w jaki sposób przygotować się do badania.
Co to jest USG ortopedyczne?
Ultrasonografia to medyczne badanie obrazowe z wykorzystaniem ultradźwięków. Dzięki ich zastosowaniu możemy przyjrzeć się wewnętrznym organom ludzkiego organizmu. Ultradźwięki o częstotliwościach od 2 do 50 MHz przenikają przez zewnętrzne tkanki, ale w odróżnieniu do promieni rentgenowskich nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Dodatkowo pozwalają do obserwacji pracy narządów w czasie rzeczywistym.
Badanie USG może posłużyć do zdiagnozowania wielu schorzeń i przydaje się w rozmaitych gałęziach medycyny. Daje możliwość przyjrzenia się wnętrzu jamy brzusznej, narządom rodnym, tarczycy czy węzłom chłonnym. Swoje zastosowanie znajduje również w ortopedii. Z pomocą USG możemy przyjrzeć się pourazowym lub zwyrodnieniowym zmianom w obrębie:
- Łokci i nadgarstków;
- Stawów barkowych;
- Stawów biodrowych i kolan;
- Stawów skokowych;
- Łydki i ścięgna Achillesa;
- Kości krzyżowej.
Podczas kiedy zdjęcie rentgenowskie jest w stanie zobrazować jedynie kształt i rozmiar kości pacjenta, USG ortopedyczne umożliwia obserwację tkanki chrzęstnych i innych struktur układu ruchu niewidzialnych dla tradycyjnych metod.
Kiedy wykonuje się ortopedyczne badanie USG?
Ortopedyczne badanie USG może być narzędziem diagnostyki, w sytuacji, w której pacjent zmaga się z bólem lub obrzękiem o nieokreślonej przyczynie. Często służy również jako środek do sprawdzenia, czy tkanki prawidłowo goją się po urazie, na przykład skręceniu stawu. Na tej samej zasadzie USG ortopedyczne przeprowadza się dla oceny efektów leczenia operacyjnego.
Jak przebiega USG ortopedyczne?
By uzyskać widok narządów na wyświetlaczu ultrasonografu, lekarz musi zetknąć głowicę sondy aparatu z nagą skórą pacjenta. Zadaniem ultrasonografu jest przetworzenie odbitych fal ultradźwiękowych na obraz. Urządzenie pozwala na zatrzymanie obrazu oraz jego wydruk, który lekarz zazwyczaj przekazuje pacjentowi z dołączonym opisem.
Ortopeda będzie w taki sposób operował głowicą sondy ultrasonografu, by pod każdym kątem przyjrzeć się badanej okolicy. Dla polepszenia jakości obrazu używa się specjalnego żelu, który w kontakcie ze skórą może dawać chłodne odczucie. Badanie USG jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego nie musisz obawiać się, że w jego trakcie odczujesz jakieś nieprzyjemne dolegliwości. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż od 5 do 15 minut. Jest bezpieczne dla osób w każdym wieku.
Jak przygotować się do USG ortopedycznego?
Przeciwwskazaniami dla przeprowadzenia ortopedycznego badania USG jest obecność poparzeń i zranień na skórze w badanym obszarze ciała. Przed udaniem się do gabinetu ortopedy należy dokładnie umyć okolicę zabiegową i ubrać odzież, która pozwoli na łatwe jej odsłonięcie. W przypadku USG stawu skokowego mogą to być na przykład luźne spodnie dresową z szybko podwijającymi się nogawkami, a w przypadku USG łokcia koszulka z krótkim rękawem.
Tuż przed samym badaniem należy zdjąć wszelkie elementy usztywniające bolącą część ciała. Jeśli zastosowałeś na niej kinesiotaping, trzeba będzie go usunąć, by nie utrudniał pracy ultrasonografu.
Ile kosztuje USG ortopedyczne?
Cena wykonania badania USG ortopedycznego w dużej mierze zależy od wielkości miasta i renomy placówki medycznej, do której się wybieramy. Według portalu kb.pl, analizującego cenniki różnego rodzaju usług, średnia cena za USG ortopedyczne w województwie pomorskim waha się od 154,35 zł do 177,81 zł.
Szukasz placówki, która profesjonalnie przeprowadza USG ortopedyczne w Gdańsku? Udaj się do centrum rehabilitacyjnego Spine dysponującego szeroką ofertą badań ultrasonograficznych narządów ruchu. W Centrum Spine możesz podać się badaniu USG barku, kolana, USG fizjoterapeutycznemu i wielu innym odmianom tego zabiegu. Placówka specjalizuje się również w USG stawów biodrowych u niemowląt, które pozwala wykryć dysplazję stawu i zagrożenie zwichnięciem w późniejszym okresie.