O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Podstawowe rodzaje systemów alarmowych

Ochrona własnego domu czy mieszkania, a także innych obiektów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ich użytkowania. W tym celu stosuje się różnego rodzaju systemy alarmowe, które mają za zadanie ostrzegać o potencjalnym niebezpieczeństwie. Wybór systemów alarmowych jest naprawdę duży. Warto nieco więcej dowiedzieć się na ich temat i wybrać taki, który spełni wszelkie oczekiwania.

System alarmowy- co to jest?

Systemem alarmowym określa się zespół elementów, które ostrzegają przed różnymi zagrożeniami. Głównym elementem takiego systemu jest centrala, która gromadzi i przetwarza otrzymane sygnały, które mogą wskazywać na niebezpieczeństwo. Bardzo ważne są także czujniki, które rozmieszcza się w budynku oraz poza nim. Wykrywają one zagrożenia i przesyłają sygnał do centrali. Przy czujnikach najczęściej montuje się także sygnalizatory, które w chwili zagrożenia uruchamiają sygnał dźwiękowy lub świetlny. System alarmowy wyposażony jest także w układ sterowania, który umożliwia jego uruchomienie, wyłączenie oraz zaprogramowanie.

Najpopularniejsze systemy alarmowe

Systemy alarmowe podzielić można na kilka najważniejszych kategorii w zależności od tego, jaką pełnią rolę. Jednym z najważniejszych systemów stosowanych zarówno w budynkach prywatnych, jak i różnego rodzaju firmach czy instytucjach są zabezpieczenia przed włamaniem. W jego skład wchodzą zazwyczaj czujniki na podczerwień, które montuje się przy drzwiach oraz oknach. Są one w stanie wykryć ruch, a co za tym idzie, także próbę wejścia do budynku osoby niepowołanej. Dzięki temu uruchamia się sygnał ostrzegawczy informujący o próbie włamania, co pozwala odpowiednio zareagować.

Innym rodzajem popularnych systemów alarmowych są zabezpieczenia przeciwpożarowe. Ich zadaniem jest ostrzegania o wystąpieniu niebezpieczeństwa pożarowego. W skład takiego systemu wchodzą przede wszystkim czujniki dymu oraz ognia, a także przycisk ręcznego powiadamiania o zagrożeniu. Stosuje się je zazwyczaj w budynkach wielorodzinnych, firmach czy miejscach publicznych, takich jak kina, galerie handlowe itd. Bardzo często systemy przeciwpożarowe wyposażone są w opcję automatycznego powiadamiania o zagrożeniu straży pożarnej.

Wśród systemów alarmowych wyróżnia się również zabezpieczenia antynapadowe. Ich rolą jest powiadomienie odpowiednich służb o próbie napadu na firmę, instytucję, sklep czy dom. Są to dyskretne systemy, które uruchamia się za pomocą specjalnego pilota lub przycisku. W ten sposób sygnał alarmowy zostaje wysłany na policję lub do firmy ochroniarskiej, a napastnik nie jest tego świadomy. Pozwala to na szybką, a co najważniejsze, na skuteczną reakcję.

Z kolei do stałego nadzorowania chronionego obiektu poprzez jego nieustanny monitoring służy telewizja dozorowa, czyli CCTV. Jest to system kamer rozmieszczonych w budynku oraz monitorów, na których ogląda się rejestrowany obraz. W ten sposób można nagrać wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce w budynku.

Zalety posiadania systemów alarmowych

Zdecydowanie największą zaletą stosowania systemów alarmowych jest to, że dają one poczucie bezpieczeństwa. W chwili potencjalnego zagrożenia poinformują one o zaistniałej sytuacji właścicieli i osoby przebywające w budynku. Zmniejszają one także znacząco ryzyko włamania czy napadu. Montaż systemów alarmowych jest rozwiązaniem, które pozwala poczuć się we własnym domu czy mieszkaniu o wiele bezpieczniej. Sprawdzają się także podczas nieobecności na posesji lub w firmie, ponieważ w razie włamania uruchomiony zostanie system ostrzegania.

system alarmowy

Decydując się na montaż wybranych systemów alarmowych warto wybierać instalacje od sprawdzonych producentów, gdyż daje to gwarancję ich niezawodności. Muszą być także zamontowane przez doświadczonych i wykwalifikowanych instalatorów, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że będą one działały w odpowiedni sposób i w razie niebezpieczeństwa spełnią swoje zadanie.

Zaletą stosowania systemów alarmowych zarówno na prywatnych posesjach, jak i w firmach, zakładach, urzędach i innych miejscach użytku publicznego jest to, że w znacząco ułatwiają ustalenie sprawy zdarzenia. Funkcja automatycznego powiadamiania policji, straży pożarnej czy pogotowia o niebezpieczeństwie pozwala na błyskawiczną reakcję. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku zagrożenia cenna jest każda minuta. Wszystkie te zalety przemawiają na korzyść systemów alarmowych i są dowodem na to, że zdecydowanie warto jest się w nie zaopatrzyć.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie