Fundamentowa płyta grzewcza to szczególnie specyficzny rodzaj ogrzewania podłogowego. Płyta fundamentowa grzewcza nie jest tak popularna jak typowa podłogówka wyposażona w elementy grzejne, które są umieszczone w warstwie podkładu podłogowego. Przekonaj się, czym się charakteryzuje ogrzewanie płytą grzewczą w domu, jakie są jego koszty oraz czy warto w nie zainwestować.
Fundament grzewczy – szybki sposób na ogrzewanie domu
Fundamentowała płyta grzewcza została wymyślona przede wszystkim z powodu chęci wyeliminowania problemu zawilgocenia budynków, zwłaszcza na terenach obarczonych wysokim poziomem wód gruntowych. Wprowadzenie na rynek płyty grzewczej przenoszącej obciążenie na obszerną powierzchnię gruntu pozwala zachować niewielką głębokość jej posadowienia. Ciepło dostarczane bezpośrednio do płyty fundamentowej powoduje, że nawet jeśli ulegnie ona wilgotności, to i tak zostanie szybko osuszona. Ważną cechą fundamentowej płyty grzewczej jest fakt, że nośnikiem ciepła w tej technologii jest krążące wewnątrz fundamentowej płyty grzewczej powietrze, zamiast wody , która narażona jest na zamarzanie.
Oszczędność i funkcjonalność
Typową cechą ogrzewania fundamentową płytą grzewczą jest ogromna bezwładność cieplna. Jest to zupełne przeciwieństwo ogrzewania nadmuchowego – rozgrzanie takiej płyty trwa wiele godzin. Można pochopnie to uznać za jej wadę, ponieważ regulacja temperatury jest przez to utrudniona. Wydaje się również, że nie można liczyć na oszczędności wynikające z okresowego obniżania temperatury w pomieszczeniach, w których przecież i tak nikt nie przebywa.
Prawda jest jednak taka, że akumulacja dużej ilości ciepła może być również sporą zaletą. W domach, w których ogrzewanie jest potrzebne bez przerwy i tak temperatura nie jest obniżana. Dodatkowo daje to rzeczywiste oszczędności w tych mniejszych domach, gdzie ciepło nie jest potrzebne do rozgrzewania potężnych przegród budowlanych. W domach murowanych częste zmniejszanie oraz zwiększanie temperatury raczej nie prowadzi to do oszczędzania na ogrzewaniu.
Natomiast gromadzenie sporej ilości ciepła w grzewczej płycie fundamentowej pozwala na znaczne oszczędności, jeśli dany dom jest ogrzewany energią elektryczną. Rozliczając się z elektrownią w taryfie dwustrefowej, możemy uaktywnić ogrzewanie tylko w czasie trwania niższych stawek za prąd. Działanie nagrzewnic w czasie obowiązywania droższej taryfy jest zbędne, ponieważ ciepło zakumulowane w płycie wystarcza do utrzymania wymaganej w pomieszczeniach temperatury przez wiele godzin.
Dostawa prądy w tańszej taryfie to obecnie około 30 gr za kilowatogodzinę. Jeśli nie ma potrzeby stałego dogrzewania pomieszczeń w czasie obowiązywania taryfy dziennej, oznacza to, że za ogrzewanie prądem płaci się nieco więcej niż za ogrzewanie gazem ziemnym, a o wiele mniej niż gazem płynnym. Biorąc dodatkowo pod uwagę koszty wykończenia kotłowni, przyłącza gazu oraz instalacji zbiornikowej, możemy śmiało stwierdzić, że mimo wysokiej ceny płyty fundamentowej taka inwestycja z pewnością się opłaca.