O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Oświelenie biurowe LED – oszczędne i zdrowe

Właściwe oświetlenie powierzchni biurowej to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość i komfort pracy człowieka. Choć może wydawać się to dość nietypowym aspektem, szczególnie w przypadku biur z dobrym dostępem do światła dziennego, to właśnie lampy zamontowane w pomieszczeniu biura najmocniej odbijają się na zmęczeniu oczu, poczuciu produktywności czy ogólnym samopoczuciu pracownika. Od dłuższego czasu do oświetlania biur stosuje się przede wszystkim coraz popularniejsze LED-y, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też niosą wiele korzyści z użytkowania.

Oświetlenie biurowe LED

Sama technologia diody luminescencyjnej jest stosowana w elektronice już od lat 60. XX wieku, jednak wprowadzenie jej jako faktycznego źródła światła do pomieszczeń nastąpiło stosunkowo niedawno. Opracowanie diody o dużej mocy pozwala dziś na emitowanie na tyle silnego światła, by lampy LED mogły z powodzeniem zastąpić tradycyjne żarówki nie tylko w domach, ale także większych powierzchniach użytkowych, a więc biurach, halach przemysłowych, a nawet na ulicach. Jedną z ich podstawowych zalet jest żywotność, gdyż diody LED mogą oferować nawet 25-krotnie dłuższy okres eksploatacji, nie stanowiąc przy tym źródła droższego czy bardziej wymagającego. Dodając do tego kwestie wpływu oświetlenia na zdrowie i cały szereg zalet aranżacyjnych diod LED, nic dziwnego że tak szybko podbiły rynek oświetleniowy i są dziś podstawowym wyborem wśród projektantów i codziennych użytkowników w różnorodnych zastosowaniach [1].

oświetlenie biurowe

Podstawowe zalety oświetlenia LED w biurach

  • Oszczędnośćoświetlenie biurowe LED to obecnie jedno z najbardziej energooszczędnych źródeł światła na rynku, gwarantujące wysoką sprawność i wydajność. Porównując je do standardowych żarówek, diody LED oferują sprawność na poziomie 80 do nawet 95%, przy sprawności tradycyjnych żarówek wynoszącej zaledwie od 5 do 10%. Oznacza to, że w przypadku diod LED aż 90% pobieranej przez nie energii jest przekształcane na światło widzialne, co automatycznie oznacza konieczność znacznie mniejszego zużycia energii do wyprodukowania takiej samej ilości oświetlenia w biurze. Co więcej, oświetlenie LED jest znacznie trwalsze niż tradycyjne żarówki, gwarantując nawet 50 000 godzin pracy, co w przeliczeniu na lata oznacza około 5-7 lat swobodnej eksploatacji modułu LED bez konieczności jakiejkolwiek wymiany.

Diody LED nie potrzebują czasu na „rozgrzanie się” i po przełączeniu włącznika światła osiągają pełną jasność w ciągu mikrosekund. Działanie takie jedynie podkreśla energooszczędność rozwiązania i pokazuje, że oświetlenie LED jest dziś na rynku właściwie bezkonkurencyjne.

  • Bezpieczeństwo – oświetlenie LED emituje światło kierunkowe, co w przypadku zastosowania w biurach może okazać się jedną z największych zalet tego rozwiązania. Oświetlanie biura metodami tradycyjnymi, a więc światłem rozproszonym, powoduje jedynie pozornie dobre oświetlenie pomieszczenia. Diody LED działają tu raczej jak reflektory kierunkowe, dzięki czemu można ustawić je tak, by oświetlały konkretne stanowiska pracy i tym samym faktycznie wspomagały pracę bez jednoczesnego oślepiania pracownika. Co więcej, diody LED nie zawierają rtęci czy innych metali niebezpiecznych spotykanych typowo w standardowych żarówkach, dzięki czemu są bezpieczniejsze dla środowiska, jak i również dla osób przebywających w ich otoczeniu.

lampy led do biura

Wolność aranżacji dzięki oświetleniu LED

Diody LED składają się z sekwencji trzech kolorów podstawowych RGB. Dzięki temu pozwalają one na stworzenie właściwie każdego koloru światła i dostosowanie oświetlenia do konkretnych potrzeb sytuacji. Oświetlenie LED może być więc ciepłe i imitować tradycyjne żarówki, zimne – podobnie jak żarówki halogenowe, czy przybierać dowolną barwę zgodną z wizerunkiem firmy czy aktualnymi potrzebami aranżacyjnymi. Jednocześnie oświetlenie LED stanowi jeden z najłatwiejszych elementów projektowania wnętrz – eleganckie, niewielkie i przede wszystkim różnorodne osłony dla diod LED dostępne na rynku dają łatwość pracy przy projektowaniu przestrzeni biurowej, pozwalając na osiągnięcie bardzo profesjonalnego, czystego i nowoczesnego wnętrza przy niewielkim wysiłku. Tradycyjne żarówki i żyrandole wypadają przy oświetleniu LED naprawdę kiepsko nie tylko pod względem oszczędności energii czy ich wpływu na zdrowie, ale też właśnie pod kątem samego wyglądu. A to przecież profesjonalnie wyposażone biuro jest często pierwszą wizytówką firmy, z jaką spotyka się klient.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie