O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Operacja zaćmy – ceny w Polsce a ceny na świecie

Zaćma to choroba, która z roku na rok dotyka coraz większego odsetka społeczeństwa i rośnie do skali trudnej do opanowania. Jako że dotyka przede wszystkim ludzi starszych, pojawianie się coraz większej ilości przypadków w krajach starzejących się nie dziwi. To właśnie operacje usunięcia zaćmy są dziś w Europie najczęściej wykonywanymi zabiegami okulistycznymi – w samej Polsce z powodu katarakty cierpi dziś około miliona osób, z których znaczna część oczekuje w niezwykle długich kolejkach do zabiegu w ramach NFZ. Jedno jest pewne – zaćmę trzeba usunąć zabiegowo. Alternatywą dla długich kolejek w kraju stają się więc wizyty w prywatnych klinikach i wyjazdy za granicę. Jak kształtują się ich koszty i która opcja jest najbardziej opłacalna?

Leczenie zaćmy w Polsce – cennik

Najtańszą metodą leczenia zaćmy w Polsce jest oczywiście skorzystanie z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia i poddanie się bezpłatnemu zabiegowi w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Ze względu na wielkość grupy, którą dotyka choroba, kolejki w tego typu placówkach są jednak bardzo długie i często wynoszą od kilkunastu miesięcy do nawet czterech lat. W przypadku osób polegających mocno na swoim wzroku w codziennej pracy tak długi czas oczekiwania może być zwyczajnie nie do zaakceptowania.

leczenie zaćmy ceny - mężczyzna u lekarza

Alternatywą zdają się być kliniki prywatne. Tu, płacąc około 2 – 2,5 tysiąca złotych otrzymujemy zabieg z wszczepieniem dokładnie tego samego wariantu soczewki, jak w przypadku zabiegu na NFZ. Jedyną różnicą jest oczywiście brak kolejek, często pozwalający na wykonanie zabiegu właściwie od ręki. Oferta klinik prywatnych jest jednak znacznie bogatsza niż ta proponowana przez NFZ. W przypadku leczenia w ramach ubezpieczenia, pacjenci nie mają możliwości wyboru soczewki, jaka zostanie im wszczepiona. Jedynym wariantem jest tam standardowa soczewka sferyczna jednoogniskowa biała, gwarantująca dobre widzenie z daleka i to właściwie wszystko. Korekcję na pozostałych długościach muszą zapewnić niestety okulary korekcyjne.

W przypadku leczenia prywatnego ograniczenie wyboru nie istnieje. Koszty zabiegów z wszczepieniem lepszej soczewki są jednak znacznie wyższe, niż wspomniane 2,5 tysiąca złotych. Już samo dodanie barwy żółtej soczewki, odpowiadającej za filtrowanie światła UV zwiększa koszt zabiegu o około 1000 złotych. Zabieg z soczewką toryczną, wspomagającą leczenie astygmatyzmu może kosztować w przedziale od 4 do nawet 7 tysięcy złotych w zależności od tego, czy będzie to soczewka jednoogniskowa, czy też wieloogniskowa. Najdroższe są jednak zabiegi z użyciem soczewek wieloogniskowych, gwarantujących ostre widzenie z każdej odległości i pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie bez dodatkowej korekty wzroku. Za zabieg wszczepienia soczewki tego typu można zapłacić nawet ponad 7 tysięcy złotych.

Operacja zaćmy w Unii Europejskiej – ceny w ramach Dyrektywy Transgranicznej

Leczenie zaćmy za granicą stało się popularne dzięki podpisaniu przez Polskę Dyrektywy Transgranicznej obowiązującej na terenie Unii Europejskiej i zobowiązującej NFZ do zwrotu kosztów leczenia za granicą. Zaćma, jako jedna z chorób kwalifikujących się do zwrotu, stała się jedną z najczęstszych przyczyn tzw. turystyki medycznej. Z warunkami podobnymi do tych panujących w prywatnych klinikach na terenie kraju, a więc możliwością wyboru soczewki i brakiem kolejek oraz dodatkowym atutem w postaci zwrotu kosztów zabiegu podstawowego, opcja wyjazdu wydaje się być bardzo korzystna. Niestety, wciąż nie we wszystkich przypadkach.

leczenie zaćmy ceny - mężczyzna w okularach

Wiele osób decyduje się na wyjazd właśnie dzięki możliwości wyboru soczewki. Warto jednak pamiętać, że różnicę cenową pomiędzy wybranym wariantem zabiegu a zabiegiem podstawowym należy zwrócić z własnej kieszeni. Istotne okazują się być w tym momencie koszty zabiegów za granicą.  W przypadku sąsiadujących Czech sytuacja wydaje się być najbardziej korzystna. W placówkach takich jak OneDayClinic koszty zabiegów są niewysokie w stosunku do tych spotykanych w Polsce, a ceny już po odjęciu kwoty zwracanej przez NFZ mieszczą się pomiędzy 199 a 3299 złotych za najdroższą opcję. W Niemczech ceny operacji wahają się w granicach 5-7 tysięcy złotych przed zwrotem ze strony NFZ, co jest kwotą zbliżoną do leczenia oferowanego także w innych państwach Europy.

Leczenie zaćmy na świecie – gdzie spodziewać się najwyższych cen?

Jeśli chodzi o leczenie zaćmy w innych partiach świata, zarówno Anglia ja i Stany Zjednoczone mogą pochwalić się jednymi z najwyższych cen zabiegu. Koszty, jakie należy tam ponieść wahają się od 8,5 do nawet 16 tysięcy złotych i oczywiście nie ma tu mowy o zwrocie z NFZ. Choć w porównaniu do zarobków lokalnych ludzi ceny te mogą być znośne, dla Polaków są zdecydowanie najmniej korzystne.

 

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie