Zaćma to choroba, która z roku na rok dotyka coraz większego odsetka społeczeństwa i rośnie do skali trudnej do opanowania. Jako że dotyka przede wszystkim ludzi starszych, pojawianie się coraz większej ilości przypadków w krajach starzejących się nie dziwi. To właśnie operacje usunięcia zaćmy są dziś w Europie najczęściej wykonywanymi zabiegami okulistycznymi – w samej Polsce z powodu katarakty cierpi dziś około miliona osób, z których znaczna część oczekuje w niezwykle długich kolejkach do zabiegu w ramach NFZ. Jedno jest pewne – zaćmę trzeba usunąć zabiegowo. Alternatywą dla długich kolejek w kraju stają się więc wizyty w prywatnych klinikach i wyjazdy za granicę. Jak kształtują się ich koszty i która opcja jest najbardziej opłacalna?
Leczenie zaćmy w Polsce – cennik
Najtańszą metodą leczenia zaćmy w Polsce jest oczywiście skorzystanie z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia i poddanie się bezpłatnemu zabiegowi w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Ze względu na wielkość grupy, którą dotyka choroba, kolejki w tego typu placówkach są jednak bardzo długie i często wynoszą od kilkunastu miesięcy do nawet czterech lat. W przypadku osób polegających mocno na swoim wzroku w codziennej pracy tak długi czas oczekiwania może być zwyczajnie nie do zaakceptowania.
Alternatywą zdają się być kliniki prywatne. Tu, płacąc około 2 – 2,5 tysiąca złotych otrzymujemy zabieg z wszczepieniem dokładnie tego samego wariantu soczewki, jak w przypadku zabiegu na NFZ. Jedyną różnicą jest oczywiście brak kolejek, często pozwalający na wykonanie zabiegu właściwie od ręki. Oferta klinik prywatnych jest jednak znacznie bogatsza niż ta proponowana przez NFZ. W przypadku leczenia w ramach ubezpieczenia, pacjenci nie mają możliwości wyboru soczewki, jaka zostanie im wszczepiona. Jedynym wariantem jest tam standardowa soczewka sferyczna jednoogniskowa biała, gwarantująca dobre widzenie z daleka i to właściwie wszystko. Korekcję na pozostałych długościach muszą zapewnić niestety okulary korekcyjne.
W przypadku leczenia prywatnego ograniczenie wyboru nie istnieje. Koszty zabiegów z wszczepieniem lepszej soczewki są jednak znacznie wyższe, niż wspomniane 2,5 tysiąca złotych. Już samo dodanie barwy żółtej soczewki, odpowiadającej za filtrowanie światła UV zwiększa koszt zabiegu o około 1000 złotych. Zabieg z soczewką toryczną, wspomagającą leczenie astygmatyzmu może kosztować w przedziale od 4 do nawet 7 tysięcy złotych w zależności od tego, czy będzie to soczewka jednoogniskowa, czy też wieloogniskowa. Najdroższe są jednak zabiegi z użyciem soczewek wieloogniskowych, gwarantujących ostre widzenie z każdej odległości i pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie bez dodatkowej korekty wzroku. Za zabieg wszczepienia soczewki tego typu można zapłacić nawet ponad 7 tysięcy złotych.
Operacja zaćmy w Unii Europejskiej – ceny w ramach Dyrektywy Transgranicznej
Leczenie zaćmy za granicą stało się popularne dzięki podpisaniu przez Polskę Dyrektywy Transgranicznej obowiązującej na terenie Unii Europejskiej i zobowiązującej NFZ do zwrotu kosztów leczenia za granicą. Zaćma, jako jedna z chorób kwalifikujących się do zwrotu, stała się jedną z najczęstszych przyczyn tzw. turystyki medycznej. Z warunkami podobnymi do tych panujących w prywatnych klinikach na terenie kraju, a więc możliwością wyboru soczewki i brakiem kolejek oraz dodatkowym atutem w postaci zwrotu kosztów zabiegu podstawowego, opcja wyjazdu wydaje się być bardzo korzystna. Niestety, wciąż nie we wszystkich przypadkach.
Wiele osób decyduje się na wyjazd właśnie dzięki możliwości wyboru soczewki. Warto jednak pamiętać, że różnicę cenową pomiędzy wybranym wariantem zabiegu a zabiegiem podstawowym należy zwrócić z własnej kieszeni. Istotne okazują się być w tym momencie koszty zabiegów za granicą. W przypadku sąsiadujących Czech sytuacja wydaje się być najbardziej korzystna. W placówkach takich jak OneDayClinic koszty zabiegów są niewysokie w stosunku do tych spotykanych w Polsce, a ceny już po odjęciu kwoty zwracanej przez NFZ mieszczą się pomiędzy 199 a 3299 złotych za najdroższą opcję. W Niemczech ceny operacji wahają się w granicach 5-7 tysięcy złotych przed zwrotem ze strony NFZ, co jest kwotą zbliżoną do leczenia oferowanego także w innych państwach Europy.
Leczenie zaćmy na świecie – gdzie spodziewać się najwyższych cen?
Jeśli chodzi o leczenie zaćmy w innych partiach świata, zarówno Anglia ja i Stany Zjednoczone mogą pochwalić się jednymi z najwyższych cen zabiegu. Koszty, jakie należy tam ponieść wahają się od 8,5 do nawet 16 tysięcy złotych i oczywiście nie ma tu mowy o zwrocie z NFZ. Choć w porównaniu do zarobków lokalnych ludzi ceny te mogą być znośne, dla Polaków są zdecydowanie najmniej korzystne.