Odkąd kostka brukowa wdarła się do ogrodów i okolic domów jednorodzinnych wypełniając przestrzeń, producenci zaczęli przykładać wszelkich starań dlatego aby jej wygląd się zmienił. Dziś już nie musimy być skazani na parę prostych wzorów. Każdego dnia przed domami prywatnych posesji powstają prawdziwe dzieła sztuki. Piękny ogród wokół domu to marzenie każdego właściciela, bo przecież jest on miejscem relaksu i odpoczynku domowników a także miejsce zabaw dzieci i spotkań dorosłych.
To jak będą wyglądały alejki ogrodowe, podjazd do posesji czy podest altany zależy od gustu właściciela lub architekta. Dostępne są różne rodzaje kostki brukowej a jej zastosowanie jest nieograniczonym polem do popisu dla wyobraźni. Najważniejsze by podczas wyboru kostki kierować się charakterem w jakim zachowany jest budynek, u stóp którego ma być ułożona kostka. Dobrze dobrana kostka będzie tworzyć razem z domem modne i stylowe miejsce i witać przybyłych gości niepowtarzalnym urokiem i komfortem poruszania się po niej, dostarczając przy tym zadowolenia właścicielom.
Jak zwykle przed przystąpieniem do realizacji należy wykonać projekt lub plan. W tym przypadku musimy wyznaczyć miejsce gdzie będą znajdować się alejki, podjazd, altana. Najlepiej korzystać z fachowych porad, która rozwiąże nasze problemy. Przed przystąpieniem do układania kostki należy odpowiednio przygotować grunt. Przede wszystkim oczyścić go z korzeni i kamieni. Dopiero na dobrze przygotowanym można przystąpić do układania. Podczas pracy pamiętać należy o odpowiednim nawadnianiu i wyrównywaniu powierzchni.
Do układania skomplikowanych wzorów ogrodowych przydatna będzie fachowa ręka. Zwróć się z prośbą o wykonawstwo do doświadczonej ekipy. Również w kwestii zakupu warto poradzić się architekta, aby pomógł wybrać jak najlepsze rozwiązanie. Nie bierz się za układanie sam jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Kiedy już fantazyjne dzieło będzie gotowe warto pomyśleć o odpowiednim czyszczeniu. Pamiętajmy, że bruk, choć wytrzymały potrzebuje właściwej pielęgnacji. Odpowiednie czyszczenie i konserwacja kostki brukowej zapewni utrzymanie wysokiej jakości i kolorystyki na długie lata.
Impregnacja kostki brukowej
Kostka brukowa należy do tych powierzchni, które nieustannie są narażone na negatywne wpływy czynników zewnętrznych. Opady atmosferyczne, w tym niebezpieczne kwaśne deszcze, mchy i porosty sprawiają, że powierzchnie na nie narażone tracą z czasem swoje walory estetyczne i kolorystyczne. Kostka brukowa wymaga więc odpowiedniej impregnacji oraz czyszczenia. Oprócz codziennego zamiatania warto zatroszczyć się o to aby kostka została co jakiś czas wyczyszczona i zaimpregnowana przy użyciu odpowiednich środków chemicznych.
Polecamy zwrócić się z tą sprawą do profesjonalnych firm zajmujących się czyszczeniem kostki, elewacji i tym podobnych powierzchni. Większość z nich do realizacji powierzonych prac używa najnowszej generacji środków chemicznych, które są nieszkodliwe dla ludzi i środowiska i ulegają w 100% biodegradacji oraz posiadają ważne atesty i certyfikaty. Na polskim rynku istnieje mnóstwo firm oferujących pielęgnacyjne zabiegi brukowych powierzchni.
Dlaczego pielęgnacja kostki brukowej jest takie ważne? Bruk charakteryzuje się dużą porowatością co umożliwia wnikanie do jej wnętrza kurzu pyłu, sadzy i innych zanieczyszczeń, które dostają się do szczelin wraz z deszczem. Powodem niszczenia kostki jest także erozja, na która narażona jest szczególnie w okresie późnojesiennym. Czyli wtedy gdy odnotowuje się najwięcej opadów deszczu, który wsiąka głęboko w strukturę zamarzając podczas nocnych przymrozków.
Sposobem na utrzymanie nawierzchni jak najlepszym stanie jest bez wątpienia zarówno zakup produktu wysokiej jakości dokonany u sprawdzonych producentów bruku jak i troska o czystość i impregnacje.
Najpopularniejsi producenci
Trwałość i solidność zakupionych produktów pozwala nam cieszyć się przez długie lata zakupionym produktem. Piękno i elegancja czynią przestrzeń miłą dla oka. Bruk należy do tych produktów, które muszą wykazać się wyjątkową trwałością, zapewnić komfort poruszania się po nim, ale także zaskakiwać swoim wyglądem. Aby zapewnić sobie wygodę użytkowania, sięgać należy tylko po sprawdzone produkty, popularnych marek.
Większość firm produkujących kostkę brukową świadczy także usługi związane z wykonawstwem. Niektórzy z nich zajmują się także projektowaniem powierzchni użytkowych. Może warto zasięgnąć porad i sugestii profesjonalistów.
Alternatywa kostki brukowej
Masz ochotę by otoczenie Twojego dom wyróżniało się od pozostałych? Istnieje mnóstwo alternatyw dla kostki brukowej, która wdarła się wszędzie tam gdzie było to tylko możliwe. Kostka brukowa choć szalenie popularna nie jest jedynym rozwiązaniem na wypełnienie gruntu. Coraz bardziej rozpowszechnia się moda na powierzchnie z cegły lub asfaltu.
Cegła klinkierowa jest produktem naturalnym. Wypalana w temperaturze 1100 jest całkowicie odporna na mróz i działanie czynników atmosferycznych. Bogactwo formatów i kolorów pozwala na tworzenie z cegły klinkierowej niezliczonych kompozycji. Cegłę układa się na podjazdach, altanach, ścieżkach ogrodowych, schodach, zarówno zewnętrznych jak i wewnątrz budynków a także elewacje.
Zaletą cegły klinkierowej jest fakt, że nie wymaga ona żadnych zabiegów konserwacyjnych. Z uwagi na to jest więc materiałem ekonomicznym, który w zakupie również nie odbiega od ceny tradycyjnej kostki brukowej.
Cegłę klinkierową dzielimy na:
– cegłę maszynową – gładką, rustykalną, ryflowaną
– cegłę ręcznie formowaną o zróżnicowanej strukturze powierzchni
O ile bruk i cegły są niezastąpione do ułożenia alejek i podjazdów a także powierzchni użyteczności publicznej to na podesty altan i tarasów istnieje jeszcze inne rozwiązanie. Popularnym rozwiązaniem jest układanie płytek mrozoodpornych na zewnętrznych schodach, tarasach, altanach itp. Płytki niewątpliwie prezentują się wspaniale, mają jednak jedną wielką zaletę, zimą okazują się bardzo śliskie, a co za tym idzie bywają niebezpieczne.
Projektowanie powierzchni ogrodowej
Ułożenie kostki brukowej stanowi bardzo ważny etap zagospodarowania ogrodowej przestrzeni. Sposób ułożenia kostki musi być dokładnie zaplanowany i przemyślany. Od dobrego projektu zależy ilość i jakość kostek, które należy zakupić. Nie można więc niczego robić pochopnie. Żeby efekt był zadowalający, potrzeba także trochę wiedzy.
Pamiętajmy, że to właściciele mają czuć się dobrze w swoim ogrodzie i to on nich zależy jego rozplanowanie. Projektując wygląd otoczenia domu realizujemy własne wizje. Zacznijmy od tego, że ścieżka prowadząca od głównych drzwi wejściowych powinna być prosta i szeroka. Jest ona bowiem jednym z ważniejszych odcinków Twojej posesji. Ta sama sprawa tyczy się odcinka brama wjazdowa-garaż. Droga powinna być szeroka, krótka i wygodna. Podjazd i alejka główna najładniej będą wyglądały jeśli będą wykonane z tego samego materiału.
W ogrodzie zasada krótkiej ścieżki nie obowiązuje. Oczywiście wszystko według gustu i potrzeb i jeśli lubimy spokojny wygląd otoczenia można układać z kostki brukowej proste, geometryczne alejki. Jednak kręte, urozmaicone ścieżki wtopią się w ogród czyniąc go niezwykle klimatycznym. Bez względu na to na jaki rodzaj ścieżki postawisz i z jakiego materiału będzie on wykonany, należy sensownie rozdzielić alejki tak aby prowadziły do różnych części ogrodu. Pamiętaj, że istnieje wiele alternatyw dla kostki brukowej. Możesz ją zastąpi płytkami lub cegłą.
Plan ogrodu najlepiej narysować na papierze przyjmując wybraną skalę. Zaznaczamy na nim dom, punkty, z których chcemy mieć szczególnie ładny widok a także miejsca, w których posadzone zostaną rośliny ozdobne. Zaplanować należy miejsce na wypoczynek, grilla, oczko wodne itp. Podejmując się planowania należy uwzględnić ukształtowanie terenu. Jeśli nie jesteśmy przekonanie gdzie co ma się znajdować, dajmy sobie czas. Sprawdźmy, w którym punkcie ogrodu najchętniej wypoczywamy, gdzie miło spędza się czas ze znajomymi, w którym miejscu bawią się dzieci itp.