O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Masaż logopedyczny – dowiedz się dlaczego warto go stosować

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy z prawidłowym rozwojem mowy. Może to mieć związek z nieprawidłowym rozwojem narządów mowy w dzieciństwie, z genetyką lub z pracą, w której najzwyczajniej rzadko się mówi. Niezależnie od przyczyny warto jednak wpływać pozytywnie na wszystkie narządy i czynniki mowy, by skutecznie je usprawniać, a jest to możliwe przez masaż logopedyczny. 

Czym jest masaż logopedyczny?

Masaż kojarzy się najczęściej albo z przyjemnym dotykiem relaksującym, albo z silnym i bolesnym uciskiem mającym poprawić pracę naszych nerwów i mięśni. Masaż logopedyczny jest czymś pomiędzy, tzn. jest to rodzaj ćwiczeń, które wykonuje się na twarzy, żuchwie i wewnątrz jamy ustnej w celu regulacji napięcia narządów artykulacyjnych. Ma on więc na celu poprawić pracę nerwów, mięśni i narządów, ale nie jest przy tym nieprzyjemny czy bolesny. 

Na czym polega masaż logopedyczny?

Ćwiczenia związane z tym masażem polegają przede wszystkim na ugniataniu, oklepywaniu, rozcieraniu i głaskaniu. Czynności te wykonuje się na policzkach, brodzie, ustach, okolicach nosa, na żuchwie i szyi; zaś w przypadku masażu wewnętrznego, stymuluje się język, wędzidełko, górne podniebienie, dziąsła i wewnętrzną stronę policzków. Dzięki takiemu pobudzeniu nerwów, wszystkie te części twarzy pracują wydajniej, usprawniając mowę. 

Kto wykonuje masaż logopedyczny?

Jak mówi nazwa, masaż ten najczęściej wykonuje logopeda, jednak profesjonalistami specjalizującymi się w tej dziedzinie są również fizjoterapeuci i terapeuci sensoryczni. Oprócz tego technik tego masażu może się nauczyć każdy, kto ma jakikolwiek wpływ na integrację narządów mowy i jamy ustnej, czyli np. trenerzy wokalni, stomatolodzy, czy nauczyciele emisji głosu. 

Dlaczego warto wykonywać taki masaż?

 Celem masażu logopedycznego jest usprawnienie aparatu mowy, ale jego poprawne działanie ma również wpływ na cały układ pokarmowy, w tym umiejętność ssania, gryzienia, żucia, połykania i picia. Jest to więc pierwszy etap jakiejkolwiek terapii logopedycznej, który może zniwelować wiele objawów ustno-twarzowych. Masaż logopedyczny warto wykonać jeśli:

  • Zależy nam na poprawie jakości pracy narządów mowy
  • Mamy problem z napięciem mięśniowym w okolicach twarzy 
  • Funkcje oralne naszego aparatu mowy są na niskim poziomie 
  • Rozwój mowy nie przebiega należycie 
  • Mamy nadwrażliwość jamy ustnej i śluzówki 
  • Pojawiają się problemy z gryzieniem, piciem i ślinieniem się

W takich wypadkach czy to u dzieci, czy u dorosłych masaż pozwala uniknąć dalszego i dużo bardziej uciążliwego leczenia. 

dzieci

Czym wykonuje się masaż logopedyczny?

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że wykonuje się go wyłącznie rękami i w większości przypadków rzeczywiście tak jest, gdyż specjaliści albo w rękawiczkach, albo ze specjalną oliwką przystępują do masażu. Natomiast wraz z rozwojem tych technik pojawiło się kilka ciekawych urządzeń w tym np. wibrator logopedyczny REREK, dzięki którym można w łatwy sposób wprowadzić cały układ w drgania i usprawnić mowę dużo szybciej i z większym komfortem czy to dla specjalistów czy pacjentów. 

Jak przebiega masaż logopedyczny?

Cały proces jest stosunkowo szybki i przyjemny. Na samym początku po zdezynfekowaniu rąk specjalista przystępuje do masażu zewnętrznego, rozpoczynając od najdalej odsuniętych od ust miejsc i stopniowo przesuwając się do ust. Koliste ruchy, ugniatanie i uklepywanie trwa nie więcej niż 10 minut i po tym czasie przechodzi się do ust i masażu wewnętrznego. 

Na tym etapie specjalista powinien jeszcze raz zdezynfekować ręce oraz ewentualne narzędzia. Masaż wewnętrzny zaczyna się od języka, przez podniebienie i kończąc na wewnętrznej stronie policzków. Ten etap nie trwa jednak dłużej niż 8 minut. 

Po masażu pacjent dostaje wytyczne jak postępować dalej, obserwując rezultaty i powtarzając ewentualnie niektóre ćwiczenia. 

Podsumowanie

Można więc zauważyć, że masaż logopedyczny jest naprawdę dobrym rozwiązaniem w wielu problemach twarzowo-artykulacyjnych. Coraz więcej osób decyduje się na tę aktywność, gdyż przy problemach z wymową jest to pierwszy i bardzo często też jedyny sposób na cieszenie się zdrowymi narządami jamy ustnej i mowy. 

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie