O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Majówka 2023 – najciekawsze miejsca do zwiedzania w Polsce

Długi weekend majówkowy to idealna okazja, aby jeszcze przed wakacjami i tuż po wiosennych przymrozkach wyruszyć w Polskę, aby zobaczyć piękne zakątki naszego kraju. Te kilka dni, które w sumie mogą zamienić się nawet w tydzień wolnego, to idealna okazja, by odwiedzić jeszcze nieznane miasta, oferujące świetne hotele, pyszne restauracje, ciekawe zabytki i piękną przyrodę. Oto kilka propozycji oraz inspiracji destynacji na wypoczynek w maju.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny jest znany wielu osobom w teorii, ale niewiele z nich było tutaj osobiście, aby podziwiać uroki tego miejsca. Pięknie położony, zaprasza widokami, ponieważ leży nad Wisłą, co tworzy niesamowitą panoramę łączącą rzekę, las i historyczne budynki. 

Chociaż przyroda robi tu wielkie wrażenie, to jest też masa innych atrakcji, czekających na turystów. Warto wejść do tutejszego Muzeum Nadwiślańskiego, zarówno do głównego budynku, jak też do oddziału pod nazwą Dom Kuncewiczów

Najsłynniejszym elementem miasta jest jego rynek. Wybrukowany z renesansową zabudową robi wrażenie i tworzy specyficzny, historyczny klimat, jednocześnie będąc tu, trzeba zwrócić uwagę na kamienice dookoła placu, które również urzekają wspaniałą architekturą. Dla osób związanych z chrześcijaństwem ciekawym miejscem jest Wzgórze Trzech Krzyży, które pozwala podziwiać niesamowite widoki, ale też ma znaczenie religijne. Chociaż na górkę trzeba wspiąć się na nogach, ponieważ nie ma tam bezpośredniego dojazdu, to sama wędrówka jest stosunkowo szybka. Jeśli pogoda w maju dopisze, to obowiązkową atrakcją są ruiny średniowiecznego zamku. 

Wrocław

Jakie większe miasto będzie świetną lokalizacją na urlop, gdy nadejdzie majówka? Wrocław. To miejsce posiada niesamowitą historię, a przez to jeden z większych i bardziej urokliwych rynków starego miasta. Nawet nie trzeba wychodzić poza główny plac i okolice, aby aktywnie i przyjemnie spędzić czas. Poza świetnymi restauracjami i knajpkami jest tu Muzeum Krasnoludków, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Piwnica Świdnicka, budynek Starej Giełdy czy dom Pod Złotą Koroną. 

Nieco dalej, od tego głównego punktu, wrocławskie zwiedzanie nie może obejść się bez Panoramy Racławickiej, tutejszego oddziału Muzeum Narodowego, Opery Wrocławskiej. Jeśli komuś zamarzy się odrobina kontaktu z naturą, to koniecznie trzeba zajrzeć do miejskiego ZOO, a szczególnie do imponującego Afrykarium.

Sanok

Dla osób z wielu części Polski odkryciem i zaskoczeniem z pewnością będzie Sanok oraz jego okolice. Miasto położone jest pobliżu Bieszczad, zatem szybki wypad w góry na jakąś pieszą wędrówkę zawsze jest dobrym pomysłem na majową aktywność sportową. W samym mieście można obejrzeć piękne zabytki historyczne, jak Zamek Królewski, gdzie znajduje się Muzeum Historyczne, do tego unikatową kolekcję ikon prawosławnych, jako przykład sztuki cerkiewnej

Miłośnicy dzieł artystycznych docenią Galerię Zdzisława Beksińskiego, a następnie można udać się na spacer po sanockiej starówce i rynku. Architektura tego miejsca łączy w sobie starego ducha, w którym widać pozostałości i ślady dawnych lat, z odrestaurowanymi oraz nowoczesnymi elementami. To połączenie pozwala cieszyć się pięknem i korzystać z tutejszych restauracji serwujących lokalną kuchnię. 

podróżnik

Poza urbanistyczną częścią trzeba udać się do skansenu Muzeum Budownictwa Ludowego, które przenosi nas do bardzo odległych czasów. Miejscowość to świetny punkt startowy do zwiedzania masywnej Zapory Solina czy prostego relaksu nad rzeką San.

Hajnówka

Hajnówka – niewielka miejscowość położona tuż obok Białowieskiego Parku Narodowego, czyli jednego z najstarszych i najbardziej dziewiczych lasów w Europie, a jednocześnie znany jako naturalny dom dziko żyjącego żubra. Chociaż w okolicy Białowieży znajduje się wiele innych miast, równie malowniczych, to jednak to jest najbardziej rozpoznawalne i popularne. Napotkanie europejskiego bizona na wolności jest niezwykle trudne i trzeba mieć niebywałe szczęście, to jest tu wiele innych atrakcji. Zwierzęta te można oglądać w rezerwacie pokazowym żubrów, gdzie żyją one na specjalnych farmach pod czujnym okiem opiekunów, zaś turyści podziwiają je z bliska. 

Inną opcją jest kolejka Białowieski Express, czyli pociąg w stylu retro stworzony do podróży po lesie i podziwiania przyrody. Inne możliwości to Park Pałacowy w Białowieży, Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia oraz Stacja Białowieża Pałac. 

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie