Komunikacja w czasach izolacji społecznej wymaga korzystania z narzędzi internetowych dostępnych na komputery i urządzenia mobilne. Z ich możliwości jesteśmy zmuszeni korzystać w kontaktach towarzyskich, ale i w trakcie pracy czy nauki w szkole. Odpowiednio wykorzystane aplikacje mogą ułatwić komunikację e-learningową i pozwolą nawiązać bezpośredni kontakt uczniów z nauczycielem, dając szansę na sprawne prowadzenie lekcji online. Jakie aplikacje warto znać? Które z dostępnych narzędzi przydadzą się w trakcie wdrażania e-learningu do programu nauki?
Aplikacje do rozmów głosowych i czaty
Optymalnym rozwiązaniem dla uczniów i nauczycieli byłoby stworzenie warunków, w których nauczyciel może przygotować lekcję w swoim domu i przedstawić ją uczniom połączonym z nauczycielem w formie telekonferencji. Rozwiązania takie wykorzystuje się od dawna podczas spotkań biznesowych i kursów internetowych, ale obecnie z możliwości aplikacji głosowych i wideo korzystają także uczelnie wyższe i szkoły. Narzędzia konferencyjne umożliwiają oglądanie obrazu nadawanego przez nauczyciela, współdzielenie ekranu oraz głosowe porozumiewanie się bez większego problemu, także w większej grupie osób. Aby przeprowadzić lekcje z użyciem programów takich jak Skype, Microsoft Teams czy Google Hangouts trzeba jednak przygotować się technicznie. Umiejętność obsługiwania programów, wyciszania mikrofonów uczniów tak, by nie przeszkadzać nauczycielowi podczas tłumaczenia zagadnienia czy sprawnego udostępniania swojego pulpitu mogą nie być dla wielu intuicyjne.
Dobrym sposobem na komunikację pomiędzy uczniami i nauczycielami, szczególnie w przypadku młodzieży są popularne komuniaktory i czaty. Nauczyciel może wykorzystać do kontaktów z uczniami aplikacje takie jak WhatsApp czy Messenger, choć oczywiście korzystanie z nich w godzinach zajęć może wpływać negatywnie na produktywność i efektywność nauki. Aby jednak porozumieć się z uczniami szybko i skutecznie, aplikacje tego typu mogą okazać się nieocenione.
Przesyłanie plików, materiałów i zadań domowych
Podstawą komunikacji e-learningowej będzie bez wątpienia poczta e-mail, przez którą uczniowie będą mogli przesyłać nauczycielowi swoje wykonane prace, a nauczyciele materiały, które wykorzystają do przygotowania zajęć czy z którymi mają zapoznać się uczniowie. Założenie poczty e-mail jest darmowe, nie wymaga czasu, a jej obsługa jest prosta. Nauczyciel powinien utworzyć sobie listę mailową, do której dołączy adresy e-mail wszystkich uczniów w danej grupie – przesyłanie materiałów w ten sposób będzie łatwiejsze, niż wybieranie każdego adresu e-mail pojedynczo.
Ważnym narzędziem komunikacji pomiędzy nauczycielami a uczniami, także w dobie e-learningu jest dziennik elektroniczny. Narzędzie służy nie tylko wystawianiu ocen, ale i zadawaniu prac domowych, wyznaczaniu lektur do przeczytania czy przesyłaniu linków do materiałów edukacyjnych zamieszczonych w Internecie. Dziennik elektroniczny sprawdza się szczególnie w przypadku młodszych uczniów stając się narzędziem komunikacji również między nauczycielami a rodzicami. Na czas prowadzenia lekcji przez Internet, rodzice powinni mieć nawyk sprawdzania zawartości dziennika elektronicznego przynajmniej raz dziennie.
Aplikacją, z którą powinni zapoznać się nauczyciele i uczniowie jest także DropBox, Microsoft OneDrive lub Google Drive – rozwiązanie chmurowe pozwalające na udostępnianie plików, dokumentów i folderów z materiałami edukacyjnymi. Wysyłanie w ten sposób zrealizowanych zadań domowych, „kserówek”, filmów edukacyjnych czy innych prac będzie o wiele łatwiejsze i sprawniejsze, niż za pomocą e-maila, a wgląd w pliki będą mieli tylko ci, którzy posiadają link do korzystania z folderu. To bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, z którego na co dzień korzysta wiele firm.
Aplikacje dedykowane dla e-learningu
Problem przeniesienia nauki do Internetu jest globalny, przez co wiele międzynarodowych firm stworzyło w krótkim czasie narzędzia mające ułatwić komunikację uczniów, nauczycieli, rodziców i studentów. Pośród tego typu rozwiązań pojawiają się m.in. Google Classroom – platforma, która posłuży za narzędzie do przesyłania zadań, dodawania załączników i oceniania prac uczniów. Coraz lepiej na polu e-learningu wypada także Microsoft Teams – narzędzie będące rozwiniętą wersją popularnego Skype, umożlwiającą organizowanie konferencji kilkunastoosobowych i łatwe przygotowanie lekcji zdalnych z połączeniem wideo, głosowym, możliwością wysyłania załączników, współdzielenia ekranu i czatem do łatwiejszej, tekstowej komunikacji podczas zajęć.