O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Kociołek żeliwny na ognisko – przydatne akcesorium czy zbędny gadżet?

W ofercie popularnych sklepów dostępne są dwa rodzaje kociołków żeliwnych. Są to kociołki myśliwskie i kociołki emaliowane. Pierwsze mają przykręcany uchwyt, który umożliwia powieszenie nad ogniskiem. Można je bardzo łatwo przenosić z miejsca na miejsce, a także przechowywać. Takie kociołki mają także różne rozmiary. 

Z kolei drugi typ stanowią kociołki żeliwne emaliowane w środku. W tym przypadku można liczyć na skuteczną ochronę przed przywieraniem potraw. Cechą wyróżniającą jest też to, że takie naczynie jest dość łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu potrawy zachowują wartości odżywcze. Emaliowana powłoka ma właściwości kwasoodporne. Atutem są też grube żeliwne ścianki.  Dzięki temu garnek jest inwestycją na dłuższy czas. 

Pierwsze użycie kociołka, czyli o czym należy pamiętać?

Przed pierwszym użyciem kociołek żeliwny powinien być dobrze umyty. Następnie należy go rozgrzać na ognisku. Gdy naczynie ostudzimy, trzeba wetrzeć w jego powierzchnię olej lub inny tłuszcz. Po każdym użyciu do mycia powinno się użyć delikatnego detergentu. Potem trzeba garnek oczyścić ręcznikiem kuchennym lub ściereczką. 

Kociołki żeliwne przechowuje się również w suchych przewiewnych miejscach. Dzięki temu zabezpieczymy się przed rdzą na kociołku. 

Do jakich potraw stosuje się kociołki żeliwne?

Kociołek węgierski świetnie nadaje się do przygotowywania gulaszu, ale nie tylko. W takim naczyniu można zrobić dania jednogarnkowe. Budowa kociołków jest taka, że bez problemu można w nich utrzymać ciepło. Świetnie nadaje się do potraw duszonych i podpiekanych. Takie naczynie pozwoli nam uatrakcyjnić niejeden wieczór. Jest to także dobry sposób na ocieplenie zimowego dnia spędzonego na świeżym powietrzu. 

Jakie są najważniejsze zalety kociołka żeliwnego?

Ważną zaletą kociołka żeliwnego jest wytrzymałość. Takie naczynia są praktycznie długowieczne. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że naczynia te przetrwają wiele pokoleń. Atutem jest również to, że grube ścianki przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę. Korzyść stanowi także równomierne rozprowadzanie ciepła. 

Żeliwo wyróżnia się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia. Naczynia dużo ważą, dlatego nie trzeba martwić się, że dojdzie do przypadkowego strącenia garnka z blatu. Wysoka temperatura nie przyczyni się także do odkształcenia garnka. Nie należy zapominać też o tym, że kociołki są bezpieczne dla zdrowia. Podczas gotowania z naczynia wytrąca się niewielka ilość żelaza, która wzbogaca każdy posiłek. 

Jakie są wady kociołków żeliwnych?

Kociołek żeliwny ma pewne cechy, które niektóre osoby mogą uznać za wady. Naczynia te wymagają specjalnej pielęgnacji. Trzeba je osuszyć zaraz po umyciu. Potrzebne jest także natłuszczanie, aby uniknąć rdzewienia. Naczynie jest także ciężkie, dlatego niektóre osoby mogą mieć problem z jego przenoszeniem. Kolejną rzeczą jest to, że naczynie to może się długo nagrzewać i nie nadaje się do mycia w zmywarce. Jednakże cechy te dla wielu osób nie stanowią żadnego problemu. 

kociołek

Jak przechowywać kociołki żeliwne?

Kociołek żeliwny powinien być schowany tam, gdzie jest sucho i przewiewnie. Nie należy trzymać takiego naczynia w wilgotnym miejscu, ponieważ może pojawić się rdza. W naczyniu nie przechowuje się także potrawy dłużej, niż ona rzeczywiście tego potrzebuje.  

Jakie są zalety kociołków żeliwnych emaliowanych?

Osobną kategorię stanowią kociołki żeliwne emaliowane. Ich cechą jest to, że są one nieprzywieralne. Potrzebna jest im jednak regularna konserwacja. Należą one do droższych produktów. Powłoka kociołka musi być na tyle gruba, aby wytrzymać używanie przyborów kuchennych, ale na tyle cienka, aby łatwo przenosić żeliwo. 

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie