O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?

W wielu schorzeniach, które objawiają się bólem brzucha lub innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, otrzymujemy skierowanie od lekarza na badanie obrazowe USG. Nic w tym dziwnego, gdyż to bezbolesne badanie jest w stanie dać odpowiedź na większość pytań medycznych, pomagając tym samym specjaliście postawić dokładną diagnozę. Odpowiednie leczenie schorzeń jamy brzusznej jest kluczowe w procesie zdrowienia i zapobiega poważniejszym powikłaniom lub pozwala wykryć je we wczesnym stadium.

Badania obrazowe USG już od wielu lat stanowią podstawę w diagnostyce wielu chorób i schorzeń w ludzkim organizmie, które dotykają tkanek miękkich i narządów. Dzięki ultrasonografii możliwa stała się ocena budowa wszystkich narządów wewnętrznych w ciele człowieka, a także wykrycie zmian patologicznych. W badaniu USG wynik otrzymujemy natychmiast, gdyż jest ono prowadzone w czasie rzeczywistym. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Co warto wiedzieć o badaniu obrazowym jamy brzusznej?

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej?

Samo badanie USG jest bardzo proste, a z racji tego, że jest zupełnie nieinwazyjne, nie trzeba się specjalnie przed nim przygotowywać. Jednak lekarze radzą, aby na kilka dni przed badaniem zażyć tabletki, które pomogą lepiej ocenić narządy brzuszne (w szczególności żołądek, wątrobę oraz jelita).

Samo badanie jest zupełnie bezbolesne, a czas jego trwania wynosi od kilku do kilkunastu minut – w zależności od badanej powierzchni. Pacjent powinien natomiast przybrać pozycję leżącą i odsłonić do badania jamę brzuszną. Dopiero wtedy lekarz ma szansę pokryć jamę brzuszną specjalnym preparatem w żelu, którego zadaniem jest nie tylko łatwiejsze poruszanie głowicą, ale przede wszystkim uzyskanie lepszego obrazu na aparacie do USG. Specjalista posługując się głowicą sprawdza wszystkie niezbędne tkanki i narządy, a ewentualne zmiany chorobowe zaznacza na ekranie ultrasonografu.

Pacjent po zakończeniu badania otrzymuje wydruk, a jeśli specjalista przeprowadzający USG jest również lekarzem prowadzącym w danym przypadku – ma szansę na dokładne omówienie zawartości. Pozwala to znacznie skrócić czas oczekiwania na pełną diagnozę oraz na szybkie rozpoczęcie leczenia.

W jakich przypadkach należy wykonać USG jamy brzusznej?

Pomimo tego, że badanie USG jamy brzusznej powinno być cyklicznie wykonywane przez każdego pacjenta, wiele osób o tym zapomina lub zupełnie o tym nie wie. Jednakże niektóre dolegliwości zmuszają pacjentów do udania się do lekarza, który bezwzględnie kieruje go na badanie ultrasonograficzne. Do takich objawów należą przede wszystkim:

  • problemy z trawieniem, silne i nieustające bóle brzucha, wymioty,
  • nawracające bóle brzucha,
  • guzy w jamie brzusznej, które są wyczuwalne podczas badania manualnego,
  • krwawienie podczas wypróżniania,
  • utrata wagi lub nagły wzrost masy ciała,
  • poważne urazy w obrębie jamy brzusznej.

Jakie choroby można wykryć w badaniu USG?

Regularne badanie USG pozwala na wykrycie poważnych chorób, które mogą prowadzić do długotrwałego cierpienia, a nawet śmierci. Niekiedy problemem może być jedynie zapalenie danego narządu, które łatwo jest wyleczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Innym razem konieczne będzie podjęcie leczenia chirurgicznego lub onkologicznego.

Badanie USG warto wykonać w sprawdzonej i profesjonalnej klinice. Tylko wtedy zyskujemy pewność, że badanie zostanie przeprowadzone z dokładnością, a pacjent otrzyma wydruk do ewentualnej konsultacji ze specjalistą. USG Wałbrzych oferuje kompleksowe badanie jamy brzusznej dla pacjentów w każdym wieku i w dogodnych terminach.

Częstotliwość badań USG jamy brzusznej

Wiele osób zastanawia się jak często należy przeprowadzać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Przyjmuje się, że na badania kontrolne prowadzone jedynie dla nas samych należy udać się minimum raz na dwa lata. U osób, gdzie w rodzinie pojawiały się różne schorzenia, dolegliwości czy nowotwory w tej okolicy, wskazane jest wykonanie badania raz w roku.

usg

Samo badanie można wykonać odpłatnie w profesjonalnej klinice medycznej lub posiadając skierowanie od lekarza prowadzącego. W tym drugim przypadku warto zastosować się do zaleceń specjalisty, który na podstawie uzyskanego obrazu będzie mógł przeprowadzić pełną diagnozę i rozpocząć leczenie.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie