O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Kiedy stosować dodatkowe aminokwasy?

Potocznie nazywane są one cegiełkami, z których zbudowane są wszystkie białka. Aminokwasy są jednym z podstawowych substancji odżywczych, których najbardziej potrzebuje nasz organizm. Istnieje parę typów aminokwasów, jednak najczęściej wspomina się o aminokwasach endogennych i egzogennych. Pierwsze z nich syntezują się w organizmie człowieka, natomiast drugi rodzaj musimy dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Aminokwasy pozyskiwane są z białek. Najbardziej wskazane są białka pochodzenia zwierzęcego. Istnieje wiele różnych rodzajów aminokwasów. W znacznej większości aminokwasy mają szczególne znaczenie dla sportowców oraz kulturystów.

Suplementy diety z dodatkiem aminokwasów – dla kogo?

Ostatnimi czasy wiele możemy usłyszeć o aminokwasach zawartych w suplementach diety. Jednak nie są to aminokwasy sztuczne, lecz pozyskiwane w łatwy sposób. Zanim nasz organizm wchłonie potrzebne aminokwasy, najpierw musi nastąpić spożycie mięsa lub innego rodzaju żywności zawierającej białko. Później odbywa się trawienie, a następnie rozkładanie białek na części pierwsze, czyli na aminokwasy egzogenne. Suplementy diety są zazwyczaj przyjmowane w formie tabletek. Jest to znacznie łatwiejszy sposób na dostarczanie aminokwasów do naszego organizmu. Jednak ważne jest, byśmy pamiętali o ciągłym dostarczaniu aminokwasów z żywności. Pamiętajmy że aminokwasy dla sportowców możemy przyjmować także w formie odżywek.

Kto może stosować większe ilości białek?

Jest to wskazane przede wszystkim dla sportowców oraz kulturystów. Osoby, które w sposób szczególny dbają o swoje mięśnie, powinny zwracać uwagę na posiłki i ich jakość oraz zawartość białka. Aminokwasy zawarte w białkach przyczyniają się do znacznej poprawy pracy i wzrostu mięśni. Dlatego tak wiele osób decyduje się na przyjmowanie białek w postaci tabletek. Każdy kto wykonuje regularne i intensywne treningi, może zacząć przyjmować dodatkowe ilości aminokwasów w ramach suplementacji organizmu. Stosowanie większych ilości białek zawsze powinno być odpowiednio przemyślane i uzgodnione z trenerem personalnym, dietetykiem lub lekarzem.

Sport i aminokwasy

Przy uprawianiu sportu aminokwasy stanowią kluczowy składnik. Białka, z których pozyskiwane są aminokwasy, powinny być dostarczane osobie intensywnie ćwiczącej codziennie w odpowiednich ilościach. Przyjmując aminokwasy dodatkowe, musimy ćwiczyć intensywne treningi. Aminokwasy bowiem będą ‘’działać’’ w przypadku osób, które potrzebują dodatkowej masy mięśniowej na wykonywanie ćwiczeń. Wszystkie potrzebne aminokwasy bowiem wspomagają wzrost naszych mięśni i pomagają zredukować tkankę tłuszczową znajdującą się w naszym organizmie. Dodatkowo, warto stosować się do zaleceń dotyczących odżywiania się podczas gdy jesteśmy stałymi bywalcami siłowni. Jeżeli intensywnie trenujemy, powinniśmy spożywać posiłki od razu po treningu. Jeżeli jednak wykonujemy treningi nieprzekraczające 1,5 godziny, ważne jest byśmy zjedli coś przed treningiem. Posiłki te powinny być bogate w aminokwasy. Dzięki temu synteza białka w naszym organizmie odbywa się szybciej, przez co mięśnie zyskują większą siłę i masę.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie