Jakie są metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka jest dolegliwością, która może pojawić się w każdym wieku, choć dotyczy przede wszystkim osób po pięćdziesiątym roku życia.
Jest choroba zawodową informatyków, pracowników biurowych, muzyków i osób, który wykonują powtarzalne, takie same czynności przez długi czas, na przykład robotnicy na budowie lub pakowacze towarów. Pocieszającym faktem dla osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka jest w pełni skuteczne leczenie nieoperacyjne lub operacyjne tego schorzenia.
Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka spowodowany jest uciskiem na nerw pośrodkowy, umożliwiający ruchy i czucie dłoni, a przede wszystkim palca wskazującego środkowego, części serdecznego, który znajduje się w nadgarstku. Nerw pośrodkowy biegnie od przedramienia do dłoni i dzięki niemu dłoń może sprawnie funkcjonować.
W sytuacji nadmiernego ucisku pojawia się dolegliwość w postaci objawów typowych dla zespołu cieśni nadgarstka. Takich jak: mrowienie, drętwienie, ból, a także osłabienie mięśni dłoni i palców, również ból przedramienia oraz ramienia, a w skrajnych przypadkach zanik czucia i mięśni dłoni. Jest to choroba niezwykle uciążliwa, utrudniająca normalne funkcjonowanie. Drętwienie może powodować nawet kilkukrotne w ciągu nocy wybudzanie się ze snu.
Jak diagnozuje się zespół cieśni nadgarstka?
W celu zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka jest ocena objawów, którymi są charakterystyczne dla tej choroby mrowienie i drętwienie rąk, pojawiające się podczas snu lub tuż po przebudzeniu. Nie dotyczy ono najczęściej piątego, małego palca. Kolejnym krokiem powinno być wykonanie przez lekarza testów Phalena i Tinela.
Jeśli ich wynik będzie pozytywny, to lekarz w celu oceny stanu nadgarstka i nerwu pośrodkowego zleca wykonanie badania przewodnictwa nerwowego zwanego elektromiografią, czyli EMG. Na podstawie jego wyników lekarz potwierdzi lub wykluczy zespół cieśni nadgarstka. Następnie ortopeda zdecyduje o sposobie leczenia, poszerzając lub nie diagnostykę.
Metody leczenia zespoły cieśni nadgarstka
Decyzje o sposobie leczenia zespołu cieśni nadgarstka podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę wyniki badań oraz sytuację pacjenta. W przypadku wczesnego stadium choroby, gdy drętwienie i mrowienie pojawia się sporadycznie, lekarz podejmuje decyzję o leczeniu bez użycia skalpela. Dotyczy to z reguły początkowych stadiów choroby. Natomiast zaawansowane przypadki wymagają przeprowadzenia operacji.
W badaniu EMG to osoby, u których brak czucia w palcach, pojawia się obniżona sprawność ręki, polegająca na przykład na trudności w utrzymaniu przedmiotów w dłoni, zanik mięśni kłębu kciuka, uwidaczniający się wgłębieniem w jego okolicy.
Na czym polega leczenie nieoperacyjne zespołu cieśni nadgarstka?
Leczenie nieoperacyjne zespołu cieśni nadgarstka polega między innymi na zakładaniu na noc stabilizatora nadgarstka, czyli kortezy, pozwalającej osobie chorej przespać całą noc bez wybudzania się ze snu z powodu mrowienia, drętwienia oraz bólu dłoni.
Można ją także zakładać w ciągu dnia, szczególnie w momentach szczególnego obciążenia nadgarstka, co spowoduje jego odciążenie i zmniejszy podrażnienie. Orteza przyda się pacjentowi w różnych stadiach choroby, także po operacji. Do leczenia zespołu cieśni nadgarstka wykorzystuje się zabiegi fizjoterapeutyczne w postaci ultradźwięków, magnetoterapii, lasera, które poprawiają kondycję nadgarstka i zmniejszają dolegliwości bólowe.
Jednak ich skuteczność jest wątpliwa. Kolejną metodą leczenia nieoperacyjnego zespołu cieśni nadgarstka w początkowym stadium choroby są zastrzyki ze sterydu. Pacjent natychmiast odczuwa pozytywny efekt ich podania, ale zwykle zanika on po 30 dniach.
Zdecydowanie pewniejszym sposobem leczenia tej dolegliwości są iniekcje z osocza bogato płytkowego. Kolejną metodą jest terapia manualna, wykonana przez doświadczonego fizjoterapeutę, której skutkiem będzie mobilizacja tkanek miękkich takich jak powięź i jej mięśnie oraz stawy.
Na czy polega operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka?
Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka jest najskuteczniejszą metodą leczenia tej dolegliwości. Zabieg jest raczej prosty, obarczony niskim ryzykiem powikłań, wynoszących od 2 do 3 %. Przeprowadzony przez doświadczonego chirurga trwa z reguły krótko. Można go wykonać dwiema metodami:
- endoskopową,
- otwartą.
Zabieg polega na odsłonięciu na wysokości nadgarstka nerwu pośrodkowego oraz przecięciu i usunięciu wszystkich tkanek, które powodują jego ucisk. Pacjent po zabiegu zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń lekarskich i poddaniu się cyklowi zabiegów rehabilitacyjnych, które zostaną dostosowane do potrzeb każdego z nich.