O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jakie podłoże pod grill betonowy wybrać?

Grill betonowy jest dosyć często wybieranym rozwiązaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na trwałej, eleganckiej konstrukcji, z której będziesz regularnie korzystać. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie podłoże będzie najlepsze w przypadku stawiania grilla z betonu, jak przygotować miejsce postawienia grilla, a także jakie akcesoria mogą być przydatne podczas ustawiania.

Jakie podłoże będzie najlepsze na grill z betonu?

Ziemia sama w sobie jest dobrym podłożem, jako że nie ulega podpaleniu i dobrze znosi duże rozgrzewanie, dlatego też odpowiednie przygotowanie podłoża ma znaczenia przede wszystkim ze względu na zabezpieczenie grilla przed zawilgoceniem od spodu i nierównościami, utrudniającymi jego ustawienie.

Grill wymaga ustawienia na utwardzonym podłożu w dużej mierze ze względu na swoją wagę, która po kompletnym jego wyposażeniu może wynosić nawet do 500 kg. W przypadku ustawiania go na glebie konieczne jest zdjęcie ok. 20 cm warstwy wierzchniej w celu zrobienia wylewki. Z kolei w przypadku ustawiania grilla na powierzchni gliniastej konieczne może być jej ustabilizowanie np. za pomocą żwiru.

Jak przygotować miejsce na ustawienie grilla?

  • Ochrona przed wiatrem – dzięki niej nie będziesz się martwić o nagłe zgaśnięcie ognia. W tym celu dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie grilla w pobliżu altany lub miejsca w inny sposób osłoniętego od wiatru.
  • Odległość od sąsiednich podwórek – stawiając grilla, postaraj się o to, by nie przeszkadzać sąsiadom dymem i wonią potraw. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie grilla z daleka od granic podwórza, jeśli to możliwe.
  • Odległość od drzew i krzewów – ustawienie grilla z betonu blisko roślinności mogłoby stwarzać zagrożenie pożarowe, dlatego też postaraj się, aby w pobliżu nie znajdowały się drzewa ani większe krzewy.
  • Ustawienie względem domu – grill powinien być na tyle blisko, by można było wygodnie w każdej chwili przynieść coś z kuchni, lecz jednocześnie na tyle daleko, by dym nie wpadał do pomieszczeń.
  • Ustawienie tyłem do kierunku wiatru – jeśli jesteś w stanie ustalić, z której strony wiatr wieje najczęściej, ustaw go tyłem do tej strony. Unikniesz w ten sposób dodatkowego rozprzestrzeniania się dymu.

ruszt

Akcesoria do grilla z betonu – co warto wybrać?

Jednym z akcesoriów, jakie warto rozważyć, na pewno byłby szczelny pokrowiec. Do jego zalet należy m.in. wysoka wodoodporność i ochrona przed promieniowaniem UV, jakie może powodować nieestetyczne blaknięcie elementów dekoracyjnych grilla. Grill jest wówczas zabezpieczony przed temperaturami sięgającymi nawet do -15oC.

Inne warte uwagi akcesoria to z pewnością rożen elektryczny, z którego pomocą upieczesz całego kurczaka. Jego konstrukcja chroni zasilający go silnik przed zachlapaniem, dzięki czemu grillowanie będzie w pełni bezpieczne.

Szczególnie ważne jest również bezpieczne rozpalanie grilla. W tym celu przydatna może być zapalarka. Wykonana z metalu i zakończona ceramicznym palnikiem, może działać pod dowolnym kątem, co czyni rozpalanie grilla dużo łatwiejszą czynnością, eliminując ryzyko poparzeń.

Grill z betonu – czy warto go stawiać?

Grill z betonu to rozwiązanie na długie lata, dlatego też warto się dobrze zastanowić przed jego wybudowaniem. Ważne jest wybranie odpowiedniego podłoża i właściwe jego zabezpieczenie, a także usytuowanie grilla w taki sposób, by podmuchy wiatru nie gasiły ognia i nie roznosiły dymu po okolicy. Grill powinien być blisko kuchni, lecz nie na tyle, by dym przedostawał się do domu, osadzając się na meblach i firankach.

Budowa grilla z betonu może sprawić dużo przyjemności i satysfakcji z samodzielnego wykonania, co dodatkowo umożliwia pełne dopasowanie go do wyglądu ogrodu, czyniąc go przyjemnym miejscem odpoczynku. Jeśli jednak nie masz ochoty na samodzielne budowanie grilla, możesz łatwo znaleźć gotowe, atrakcyjne wizualnie konstrukcje, wśród których na pewno znajdziesz tę idealną dla siebie.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie