O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jakie meble medyczne wykorzystuje się w gabinecie lekarskim?

Zapewnienie należytego komfortu oraz opieki medycznej pacjentom jest nieodłącznie związane z odpowiednim wyposażeniem gabinetu lekarskiego w niezbędne meble medyczne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, z jakich mebli na co dzień korzysta lekarz oraz które z nich są niezbędne i najbardziej pomocne w wykonywaniu obowiązków.

Lekarz w gabinecie lekarskim-czym się zajmuje i z jakich mebli korzysta?

Lekarz przyjmuje pacjentów w gabinecie lekarskim, w którym to, w zależności od swojej specjalizacji, udziela konsultacji medycznych, wykonuje różnego rodzaju badania bądź zabiegi. Wszystkie te czynności wymagają posiadania w gabinecie odpowiedniego wyposażenia, zarówno w zakresie specjalistycznych sprzętów medycznych umożliwiających wykonywanie określonych badań, jak i w zakresie mebli medycznych ułatwiających wykonywanie prostych lub bardziej skomplikowanych czynności. Podstawowym wyposażeniem, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić pracę lekarza, jest biurko i krzesła. Biurko jest niezbędne do wykonywania pracy „papierkowej” i komputerowej przez lekarza, jak np. wypisywanie recept lekarskich, skierowań, opisywania wyników badań itp. Oprócz tego w gabinecie powinny znaleźć się również minimum dwa krzesła- dla lekarza i pacjenta. Nie powinno również zabraknąć mebli do wykonywania badań i diagnostyki- leżanki, fotela, czy kozetki z parawanem. Ich kształt i model powinny być dostosowane do określonego rodzaju gabinetu lekarskiego, np. dla lekarza POZ wystarczającym elementem wyposażenia może być zwykła leżanka lekarska, natomiast w gabinecie ginekologicznym nie może zabraknąć specjalnego fotela ginekologicznego. W gabinecie lekarskim powinno się również przeznaczyć miejsce na szafę kartotekową, w której będzie można przechowywać karty medyczne pacjentów, oraz inne dokumenty, a także szafę medyczną na leki, środki odkażające rany, plastry, bandaże, opatrunki.

Taboret lekarski-do czego służy? 

Taboret lekarski jest rodzajem krzesła wykorzystywanym w wielu gabinetach, np. kosmetycznych, fryzjerskich, fizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych, lekarskich i stomatologicznych. Charakteryzuje się prostą, minimalistyczną budową i z reguły nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Zdawać by się mogło, że w meblu tym nie ma nic szczególnego. I rzeczywiście, na pierwszy rzut oka tak właśnie może się wydawać, lecz są to tylko pozory. Taboret lekarski jest niezwykle praktyczny i funkcjonalny. Ułatwia lekarzowi wykonywanie wielu czynności i zabiegów medycznych. Poprzez swoją prostą budowę, kompaktowe rozmiary oraz mobilność pozwala on na optymalne dopasowanie położenia ciała względem pacjenta, po to, aby jak najbardziej ułatwić lekarzowi wykonywanie prostych lub bardziej wymagających badań i zabiegów medycznych. 

medycyna

Rodzaje taboretów lekarskich

Istnieje kilka modeli taboretów lekarskich różniących się między sobą budową i pewnymi dodatkowymi elementami wyposażenia. W zależności od tego, do czego taboret miałby służyć, wybór odpowiedniego modelu powinien zostać należycie przemyślany. Wśród taboretów medycznych wyróżniamy:

  • taborety z oparciem-idealne dla lekarzy, którzy więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej i potrzebują stabilnego podparcia dla kręgosłupa lub dla tych, którzy dużą ilość czasu spędzają w niekomfortowej pozycji i potrzebują stabilnego krzesła z oparciem odciążającym ich plecy.
  • taborety bez oparcia- często spotykane w  gabinetach fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych, bądź jako dodatkowe siedzisko w gabinetach lekarzy spędzających mało czasu w pozycji siedzącej.
  • taborety na kółkach- gwarantują dużą mobilność oraz sprawne i wygodne przemieszczanie się po gabinecie lekarskim bez konieczności podnoszenia taboretu z ziemi. Zapewnia to duży komfort i możliwość zajęcia wygodnej pozycji względem pacjenta.
  • taboret bez kółek (statyczny) -wygodne, solidne siedzisko wykorzystywane najczęściej do pracy przy biurku lekarskim.

Dlaczego warto posiadać taboret lekarski?

Taboret lekarski jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego gabinetu, niezależnie od specjalizacji. Powinien na stałe zagościć u każdego lekarza. Jego kompaktowe rozmiary i prosta budowa sprawiają, że zmieści się nawet na małej przestrzeni. Należy do mebli bardzo praktycznych. Pozwala na szybkie i sprawne przemieszczanie się po gabinecie. Nie wymaga podnoszenia go z ziemi i przestawiania. Wykonując badanie lub zabieg umożliwia zachowanie ergonomii i komfortu pracy poprzez należyte przybranie bezpiecznej, naturalnej i wygodnej pozycji. Taborety lekarskie wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które są łatwe w utrzymaniu w czystości i w pielęgnacji. Są odporne i wytrzymałe na działanie środków dezynfekcyjnych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Aby wybrać odpowiedni taboret dla siebie, wystarczy dopasować go do rodzaju specjalizacji lekarskiej, trybu pracy, rodzaju wykonywanych zabiegów oraz czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Bez wątpienia, taboret lekarski to nieodłączny element każdego gabinetu.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie