O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jakie jest lepsze rozwiązanie – dom połączony z garażem czy garaż wolnostojący?

Jesteś właścicielem samochodu i chciałbyś ochronić go przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych? Z pewnością myślisz o postawieniu garażu na swojej działce.

Projektowanie domu i garażu – pytania, które powinieneś sobie zadać

Zanim jednak zaczniesz rozglądać się za projektem wymarzonego domu, zastanów się, czego właściwie oczekujesz od pomieszczenia garażowego.

W jaki sposób będziesz je użytkował? Czy garaż posłuży Ci jedynie do ukrycia samochodu przed mrozem i deszczem, czy może potrzebujesz przestrzeni na przechowywanie rowerów, sprzętu do sportów zimowych lub nawet motorów i quadów? Czy w swoim garażu zamierzasz dokonywać amatorskich napraw samochodu i majsterkować? Czynności te wymagają przecież miejsca i podłączenia odpowiednich mediów.

Dla kogo lepiej sprawdzi się garaż wolnostojący?

Garaż wolnostojący to doskonałe rozwiązanie dla osób dysponujących dużą działką, ale małym domem o ograniczonej przestrzeni użytkowej. Nie opłaca się bowiem umieszczać garażu w bryle domu, w którym brakuje miejsca na pomieszczenia techniczno-gospodarcze. Stanowią one niezbędne przejście pomiędzy pokojami mieszkalnymi a garażem, dzięki któremu do wnętrza domu nie przedostaną się spaliny ani zabrudzenia.

Garaż wolnostojący to gwarancja ciszy w domu. Domowników nie obudzi bowiem zgrzyt podnoszącej się bramy, gdy rankiem wyjeżdżasz do pracy ani hałas generowany przez narzędzia. Garaż wolnostojący można wybudować z tańszych materiałów. Ponadto inwestycja ta może zostać odłożona w czasie, jeżeli po budowie samego domu chwilowo brakuje nam środków pieniężnych na dalsze ulepszenia działki.

Wady garażu wolnostojącego

Do wad garażu wolnostojącego zalicza się fakt, że kiedy jego powierzchnia przekroczy 35 m2, będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę. Jeśli chcemy zainstalować w nim samoczynnie podnoszącą się bramę, oświetlenie lub umywalkę z bieżącą wodę dla umycia rąk po pracy, musimy dołożyć dodatkowych starań, by osobno doprowadzić do garażu niezbędne media.

Dla kogo lepiej sprawdzi się garaż w bryle domu?

Garaż umieszczony w bryle domu to oszczędność miejsca na niewielkiej działce. Na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie przede wszystkim osoby planujące budowę domu o dużym metrażu. W jego projekcie będzie można uwzględnić sprytne pomieszczenia przechodnie, na przykład szatnię, w której możesz trzymać ubranie do jazdy na motorze.

Garaż w domu ułatwia przetrwanie zimowych lub deszczowych poranków, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu nie zmarzniesz w drodze do samochodu. Przestrzeń nad garażem możesz wykorzystać jako dodatkową przestrzeń użytkową jak składzik na środki czystości zaaranżowany na poddaszu. Gdy garaż jest zlokalizowany w bryle domu, projekt wnętrza budynku zakłada wyraźny i wygodny podział na strefy gospodarczą i mieszkalną.

Warto przypomnieć także, że garaż przydomowy to oszczędność środków podczas budowy, ponieważ nie wymaga on tworzenia osobnej konstrukcji.

Minusy garażu połączonego z domem

Zlokalizowanie garażu i pokoi mieszkalnych w tym samym budynku wiąże się niestety z ryzykiem przenikania pomiędzy nimi spalin i rozchodzenia się hałasu. By temu zapobiec, musimy zadać sobie dodatkowy trud instalacji szczelnych drzwi pomiędzy strefami domu. Garaż połączony z domem często trzeba ogrzewać, aby nie ochładzał bezpośrednio sąsiadującego z nim pokoju.

Eksperci od bezpieczeństwa budynków mieszkalnych uznają bramę i okna garażowe za punkty najchętniej forsowane przez intruzów, dlatego elementy te również będą wymagały dodatkowego wzmocnienia. Zastosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo generuje kolejne koszty.

garaże

Garaż – w domu czy osobnym budynku?

Jak widzisz, oba z opisywanych rozwiązań mają swoje wady i zalety. Czym zatem kierować się przy projektowaniu własnego domu? Najlepiej swoimi preferencjami i marzeniami. Warto również uwzględniać porady architekta, z którym współpracujemy. Doświadczony specjalista będzie wiedział, jak maksymalnie wykorzystać atuty zakupionej przez Ciebie działki.

Planujesz wybudować dom w okolicach Wrocławia i szukasz godnego zaufania inwestora zewnętrznego? Sprawdź ofertę Studia Architektury AJR. AJR zajmuje się zarówno realizacją gotowych projektów, jak i tworzeniem indywidualnych propozycji spełniających nawet najbardziej marzenia garażowe. Studio zatrudnia zaangażowanych fachowców, którzy po oddaniu projektu domu z poddaszem użytkowym i garażem wciąż utrzymują kontakt z klientem i kontrolują przebieg realizacji inwestycji.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie